Pozycjonowanie stron www (SEO)

Pozycjonowanie stron internetowych (ang. SEO – search engine optimization) to szereg działań on-page i off-page, których celem jest osiągnięcie przez daną witrynę internetową jak najwyższych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania np. w wyszukiwarce Google.

Podejmowane działania w obszarze strony i poza nią mają na celu zwiększenie widoczności strony internetowej w darmowych wynikach wyszukiwania. To z kolei przekłada się na wzrost liczby internautów odwiedzających Twoją witrynę

Skuteczne pozycjonowanie sprowadza na stronę użytkowników zainteresowanych ofertą produktów bądź usług. Umożliwia realizację celów biznesowych firmy poprzez monetyzację ruchu, a także buduje rozpoznawalność marki.

Bezpłatna wycena

efekty pozycjonowania strony

Pozycjonowanie stron jest ważnym działaniem marketingowym i stanowi dla wielu serwisów jedno z podstawowych źródeł pozyskiwania użytkowników.

Warto uwzględnić promocję w wynikach wyszukiwania jako główny kanał umożliwiający generowanie wzrostu przychodu.

Dlaczego warto
wybrać pozycjonowanie?

Pozycjonowanie stron jest inwestycją, która odwdzięcza się trwałymi efektami rozłożonymi w czasie. Niesie ze sobą wachlarz korzyści, a dla wielu serwisów internetowych stanowi główne źródło pozyskiwania klientów.

Poniżej znajdziesz kilka powodów, dla których warto skorzystać z usługi pozycjonowania stron internetowych.

 • Skuteczna forma reklamy

  Z wyszukiwarki Google korzysta około 97% internautów(1). Codziennie miliony polskich użytkowników wykorzystują strony wyników wyszukiwania, aby znaleźć konkretne informacje, produkty lub usługi, których potrzebują.

  Większość z nich przegląda tylko pierwszą stronę wyników wyszukiwarki Google. Pojawianie się Twojej witryny na pierwszej stronie wyników wyszukiwania jest jednym z najskuteczniejszych i równocześnie atrakcyjnych cenowo metod generowania wzrostu konwersji.

 • Długofalowe korzyści

  Pozycjonowanie to długotrwały proces, który gwarantuje długotrwałe korzyści. Osiągnięcie widoczności w wynikach wyszukiwania zapewnia stały dopływ potencjalnych klientów do serwisu. Dzięki temu zainwestowane środki mogą zwracać się przez długi czas. Dodatkowo strona internetowa będzie cieszyć się dużą popularnością i zwiększy zaufanie wśród internautów.

 • Skalowalność

  Pozycjonowanie umożliwia skalowanie widoczności wertykalnie i horyzontalnie. Dzięki działaniom SEO możemy poprawiać pozycje fraz kluczowych, a także zwiększać liczbę słów kluczowych na pierwszej stronie wyników. Poprzez tworzenie nowych podstron lub ich optymalizację zapewniamy wzrost liczby użytkowników, a tym samym potencjalnej liczby osób zainteresowanych ofertą.

 • Dopasowanie do intencji użytkownika

  Wyniki wyszukiwania Google są dopasowane do intencji użytkownika. Dużą uwagę przywiązuje się do jakości wyników organicznych – wprowadzane są ciągłe aktualizacje. Dzięki temu internauci chętniej korzystają z wyszukiwarki Google. Efektem tego są strony w rankingu, które odpowiadają na oczekiwania użytkowników. Tym samym istnieje duże prawdopodobieństwo, że użytkownik pozyskany z wyników naturalnych skorzysta z oferty i stanie się klientem.

 • Dobry stosunek ceny do jakości

  Zarówno reklamy Google Ads, jak i pozycjonowanie stron internetowych zapewniają bardzo korzystny stosunek kosztów do jakości pozyskanego ruchu.

  Użytkownicy korzystający z wyszukiwarki mają sprecyzowane intencje. Dzięki pozycjonowaniu docierasz do tych, którzy są zdeterminowani do działania, w tym do dokonania konwersji w sklepie internetowym. Koszty kampanii PPC oraz SEO są tym samym atrakcyjne pod kątem zwrotu z inwestycji (ROI). Wiele firm korzysta tylko z pozycjonowania albo kampanii PPC przy pozyskiwaniu nowych klientów.

Wpływ pozycjonowania na
odwiedziny użytkowników

Pozycjonowanie stron internetowych obejmuje działania, które mają na celu zapewnienie wzrostu widoczności w wynikach wyszukiwania. Działania te skoncentrowane są na umieszczeniu fraz i słów kluczowych na pierwszej stronie wyszukiwarki.

Najlepiej, aby słowa kluczowe były na najwyższych pozycjach. Dlaczego? Ponieważ większa liczba potencjalnych klientów odwiedzi stronę internetową.

Według statystyk Advanced Web Ranking(4) pierwsze miejsca w wyszukiwarce internetowej są najchętniej klikane. Pozycja pierwsza pozwala uzyskać nawet 35% ruchu dla zapytania kierowanego do wyszukiwarki (statystyki dla użytkowników urządzeń typu desktop, wyniki międzynarodowe).

współczynnik klikalności dla wyników bezpłatnych
#Fraza kluczowaMiesięczna liczba wyszukiwańEstymowany ruch z pierwszej pozycji
1 Apteka 246000 86100
2 Opony letnie 22200 7770
3 Kosmetyki naturalne 14800 5180
4 Obuwie damskie 14800 5180
5 Armatura 6600 2310
6 Pozycjonowanie 6600 2310
7 Konto bankowe 5400 1890
8 Wymiana walut 5400 1890
9 Kwiaciarnia online 720 252
10 Telewizory smart 590 207
11 Autoryzowany serwis 210 74
#Fraza kluczowaMiesięczna liczba wyszukiwańEstymowany ruch z pierwszej pozycji
1 Apteka 246000 86100
2 Opony letnie 22200 7770
3 Kosmetyki naturalne 14800 5180
4 Obuwie damskie 14800 5180
5 Armatura 6600 2310
6 Pozycjonowanie 6600 2310
7 Konto bankowe 5400 1890
8 Wymiana walut 5400 1890
9 Kwiaciarnia online 720 252
10 Telewizory smart 590 207
11 Autoryzowany serwis 210 74

Czy pozycjonowanie to usługa dla mnie?

Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w pozycjonowanie strony? Przeczytaj poniższe pytania i wejdź w rolę swojego klienta.

Czy korzystasz z wyszukiwarki Google?
Czy szukając konkretnego produktu, odwiedzałeś inne sklepy internetowe?
Czy zapoznajesz się z poradnikami lub recenzjami w internecie przed zakupem jakiegoś produktu?
Czy szukałeś opinii na temat interesującego Cię produktu lub firmy?
Czy szukając dostawcy usługi w Twoim regionie, korzystałeś z wyszukiwarki Google?
Czy informacje zamieszczone na wizytówkach Google Moja Firma są dla Ciebie przydatne?
Czy do wyszukiwania informacji wykorzystywałeś smartfona lub tablet z system Android?

Odpowiadając co najmniej raz twierdząco na wyżej wymienione pytania, potwierdziłeś, że użytkownicy internetu, tak jak i Ty, szukają w nim informacji na temat produktów i usług.

Dlatego jeśli chcesz do nich dotrzeć, pozycjonowanie to forma marketingu, która będzie właściwym wyborem dla Ciebie i Twojego biznesu.

Bezpłatna wycena

Korzyści pozycjonowania strony internetowej

Zastanawiasz się, jakie korzyści daje pozycjonowanie stron? Poniżej znajdziesz najważniejsze zalety prowadzenia działań SEO, a także ich wpływ na Twoją stronę internetową oraz biznes.

Wzrost widoczności serwisu
01
01

Serwis będzie pojawiał się na kolejne zapytania w wynikach organicznych, nie tylko na słowa kluczowe i frazy, dla których są prowadzone aktywne prace.

Skuteczne pozycjonowanie zapewni dodatkowe efekty w postaci pozycji na hasła long-tail i mid-tail.

Wzrost liczby odwiedzin w serwisie
02
02

Wraz ze wzrostem widoczności, strona będzie zyskiwać ruch z bezpłatnych wyników. Ale to nie wszystko.

W ramach pozycjonowania prowadzone są działania m.in. związane z link buildingiem, które mogą dostarczyć dodatkowy ruch poprzez odesłania z wpisów i artykułów.

Dotarcie do potencjalnych klientów
03
03

Pozycjonowanie stron umożliwia dotarcie do użytkowników, a dodatkowo zapewnia rozpoznawalność twojej strony www. Dzięki temu zyskujesz szansę na zapoznanie się z ofertą przez potencjalnych klientów.

Dzięki pozycjonowaniu docierasz do użytkowników na różnym etapie decyzji (lejka sprzedażowego). Odpowiednia strategia pozycjonowania daje szansę na przekonanie klienta do Twojej oferty i finalną konwersję.

Wzrost zysków i rozwój biznesu
04
04

Dodatkowy ruch i użytkownicy, którzy konwertują na Twojej stronie, będą docelowo generować wzrost przychodu. Będziesz mógł go inwestować w rozwój swojego biznesu. Również w działania, które pozwolą skalować sprzedaż. Pozycjonowanie świetnie sprawdza się w maksymalizacji konwersji.

Atrakcyjny koszt pozyskania użytkownika
05
05

Pozycjonowanie może zapewnić mniejszy koszt pozyskania leada bądź końcowej konwersji. W porównaniu np. do kampanii PPC, która w dłuższym czasie i dla konkurencyjnych branż może okazać się kosztowniejsza niż pozycjonowanie strony. Systematyczne działania on-page i off-page mogą z miesiąca na miesiąc dostarczać kolejnych użytkowników. Tym samym pozycjonowanie zapewnia stały dopływ potencjalnych klientów.

Zdobycie przewagi nad konkurencją
06
06

Skuteczne pozycjonowanie zapewnia przewagę nad konkurencją w Twojej branży. Zdobycie wysokich pozycji na najpopularniejsze hasła oraz uzyskanie widoczności serwisu na tematy powiązane z ofertą – to wszystko pozwala zdominować niszę, w której prowadzisz biznes.

Zwiększenie rozpoznawalności oraz budowanie zaufania
07
07

Działania SEO i zapewnienie znaczącej widoczności nie tylko dostarczą nowych użytkowników, ale także zwiększą rozpoznawalność marki. Z racji tego, że użytkownicy będą częściej widzieć Twoją stronę w wyszukiwarce oraz będzie się ona pojawiać w TOP 10 Google, marka stanie się rozpoznawalna. Wysokie pozycje strony sprawią także, że użytkownicy nabiorą zaufania do marki i będą traktować ją jako lidera w branży.

Zwiększenie użyteczności strony
08
08

Działania w obrębie serwisu wpływają nie tylko na poprawę pozycji strony w wynikach wyszukiwania, ale również na kwestie jej użyteczności.

Dostarczenie wartościowego contentu, zmiany w nawigacji, czy dodatkowe elementy CTA wraz z optymalizacją szybkości ładowania, to tylko część zmian na stronie, które realizowane są w ramach pozycjonowania. Wdrożenie poprawek SEO i optymalizacja globalna serwisu wpływa na pozytywny odbiór serwisu.

Bezpieczeństwo
09
09

Działania w ramach pozycjonowania również dotyczą rekomendacji i zmian w poprawie bezpieczeństwa.

Dostarcza się rekomendacje wdrożenia certyfikatu SSL, eliminuje tzw. mixed content czy monitoruje się strony w wewnętrznych i zewnętrznych narzędziach. Te wszystkie działania nie mają bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie stron w serwisie, ale mogą być istotne z punktu widzenia użytkownika i pomogą uniknąć oznaczenia w wynikach wyszukiwania, że strona jest niebezpieczna.

Dodatkowe odnośniki
10
10

Użytkownicy dzielą się w sieci wartościowymi treściami, a także polecają strony i oferty znajdujące się na nich.

Tego typu linki mogą stanowić bonus w procesie pozycjonowania strony i dodatkowe wsparcie w zdobywaniu wysokich pozycji. Odnośniki mogą pochodzić m.in. z forów branżowych, komentarzy, a nawet artykułów i rankingów.

Efekty pozycjonowania - case study

Do każdej strategii pozycjonowania strony podchodzimy indywidualnie. Zależy nam na tym, aby klient otrzymał skrojoną na swoją miarę ofertę działań.

Cieszymy się, że takie podejście ma przełożenie na efekty. 89% klientów współpracuje z nami ponad dwa lata. Poniżej prezentujemy case study działań dla jednego z naszych klientów, który powierzył nam pozycjonowanie swojej strony.

Skrupulatna analiza i szereg podjętych prac przyniosły bardziej niż zadowalający efekt. Wynikiem pozycjonowania było nie tylko uzyskanie wysokiej pozycji strony w rankingu wyszukiwarki, ale również bardzo duży wzrostu ruchu organicznego.

Wyniki pozycjonowania

Po kilkunastu miesiącach współpracy osiągnęliśmy zawrotne 3268% więcej sesji każdego dnia!

Udało się to osiągnąć poprzez pozycjonowanie strony na najbardziej kaloryczne hasła. Skupiliśmy się na tzw. money-keywords i mid-tail keywords, a naszym celem było ulokowanie ich w wynikach wyszukiwania na pozycjach TOP 3 i TOP 10.

Aktualnie Klient posiada blisko 400 fraz na pierwszej stronie wyników wyszukiwania.

liczba kliknięć z wyników wyszukiwania

Co bardzo istotne, udało nam się wypracować lepszą widoczność serwisu niż przed spadkami w wyniku zmian algorytmu Google z lutego 2019 roku.

Dodatkowo klient został poinstruowany odnośnie do znaczenia treści w procesie zdobywania wysokich pozycji, a także optymalizacji technicznej serwisu i tematyczności treści na stronach konkretnych kategorii.

Wyżej wymieniony serwis to przykład, że skuteczne pozycjonowanie jest możliwe, ale wymaga dużego nakładu działań i czasu.

Ustalenie celu

Jak udało nam się uzyskać tak spektakularne efekty? Na początku procesu pozycjonowania określamy cel działań. Klientowi zależało przede wszystkim na wzroście ruchu w obrębie już istniejących stron, a także nowych, które docelowo powstaną. Dlaczego? Ponieważ serwis stracił na widoczności na początku 2019 roku w ramach jednej z aktualizacji Google. Dodatkowo strona była bardzo rozbudowana, ale pomimo tego nie zyskiwała zadowalającej widoczności w wynikach organicznych dla nowych treści.

Wykonane działania

Analiza
Działania rozpoczęliśmy od analizy strony pod kątem technicznych aspektów SEO, treści na stronie oraz profilu linkowego domeny.

Wynikiem audytu był zbiór zaleceń, które zostały w późniejszym etapie wdrożone. Wprowadziliśmy plan zmian w treściach, które mogą liczyć na największe zainteresowanie wśród użytkowników. Klient również otrzymał zbiór porad odnośnie do tworzenia nowych wpisów, które cyklicznie publikuje w obrębie serwisu. Jednym z kluczowych celów było uchronienie serwisu przed spadkami pozycji, które miały miejsce przed rozpoczęciem procesu pozycjonowania.

Dobór słów kluczowych
Po analizie profilu wyników i samego serwisu wybraliśmy słowa kluczowe i frazy, które posiadają duży wolumen, czyli użytkownicy bardzo często wpisują te zapytania do wyszukiwarki.

Klient również nakierował nas na grupy haseł, które mogą zapewnić wartościowy ruch pod kątem jego monetyzacji. Z racji znacznej rozbudowy serwisu i dużej liczby unikalnych treści skupiliśmy się przede wszystkim na kalorycznych hasłach (money-keywords i mid-tail) i pod ich kątem prowadziliśmy dalsze działania związane z pozycjonowaniem strony.

Optymalizacja
Działania dotyczyły kluczowych elementów SEO, były nakierowane na zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania.

Wiele zmian zostało wykonanych w obrębie sekcji head (tytuł i meta opisy oraz inne meta tagi). Przebudowano architekturę informacji, zmodyfikowano nawigację i adresy URL wraz z zapewnieniem przekierowań 301.

Kolejne działania w ramach pozycjonowania dotyczyły wdrożenia danych strukturalnych oraz optymalizacji treści na stronie pod kątem słów kluczowych. Z racji dużej liczby podstron zmiany były czasochłonne i wymagały zaangażowania kilku działów – technicznego oraz contentu.

Treści
Poprzednie treści były jakościowe i odpowiadały na pytania użytkowników, niestety nie były zoptymalizowane.

Należało uzupełnić je o słowa kluczowe, wprowadzić zmiany pod kątem struktury nagłówków czy zmiany w zakresie obecności i optymalizacji grafik.
Dodatkowo zostały wprowadzone mechanizmy, które uniemożliwiają publikację niskiej jakości komentarzy pod artykułami (bardzo często z linkiem wychodzącym tzw. do follow).

Wspólnie z klientem tworzyliśmy nowe treści, przede wszystkim artykuły eksperckie, które cyklicznie były wdrażane w obrębie serwisu. Dzięki temu strona każdego miesiąca zyskiwała kilkadziesiąt tysięcy znaków.

Natomiast dzięki aktualizacji obecnych już na stronie treści i wdrożeniu dużej liczby nowych tekstów, mogliśmy skalować ruch w dwóch płaszczyznach. Poprzez poprawę pozycji oraz widoczności strony w wynikach wyszukiwania na nowe hasła.

Zostały również wyeliminowane problemy z kanibalizacją pozycji na najważniejsze słowa kluczowe i frazy.

Linkowanie
Z racji wielkości serwisu głównym źródłem linków były odnośniki z autorskiego zaplecza.

Każdy nowy artykuł tuż po publikacji był uwzględniany w strategii pozycjonowania. Dzięki temu mogliśmy wzmocnić efekty optymalizacji nowych treści poprzez działania off-page.
Podobnie wyglądało to w przypadku podstron, które zostały zmodyfikowane, a nie posiadały do tej pory odnośników na zewnątrz.

Część budżetu zagospodarowaliśmy również na publikacje u zewnętrznych wydawców. Linki kierowały do strony głównej oraz najważniejszych kategorii.

Wybieraliśmy serwisy z widocznością i dobrymi parametrami DR (ang. Domain Rating) i TF (ang. Trust Flow). Niemniej w pierwszej kolejności weryfikowaliśmy, czy serwis odsyłający rankinguje na zapytania związane z tematyką docelową naszego klienta.

Oferta pozycjonowania
stron internetowych

W Grupie TENSE stawiamy na dopasowaną ofertę dla każdego klienta. Zaczynasz biznes, posiadasz stronę od dłuższego czasu, a może walczysz o wysokie pozycje ze znanymi konkurentami? W każdym z tych przypadków możemy pomóc.

Niezależnie czy mamy pozycjonować sklep internetowy, stronę usługową czy serwis agregujący treści, zaproponujemy odpowiednie działania, które spełnią Twoje oczekiwania.

Co nas wyróżnia?

Indywidualne podejście

Preferujemy indywidualne podejście do każdego Klienta.

Ofertowanie zaczynamy od analizy serwisu w obszarach on-page i off-page. Dzięki temu poznajemy branżę i możemy przedstawić kierunek pozycjonowania – sekcje serwisu, potencjalne hasła, które mogą generować ruch na stronie internetowej i konwersje.

Doradca Biznesowy weryfikuje m.in.:

 • aktualną widoczność strony,
 • rankingujące adresy i słowa kluczowe,
 • profil linkowy domeny,
 • potrzeby optymalizacyjne,
 • trudność branży,
 • serwisy konkurencyjne.

 

Wskazana jest na tym etapie również pomoc ze strony klienta. Im więcej informacji o specyfice biznesu otrzymamy na samym początku, tym lepiej dopasujemy usługę SEO i działania podczas pozycjonowania strony.

Pozyskanie informacji o serwisie, jak i o branży, stanowi podstawę do propozycji oferty pozycjonowania strony.

Modele współpracy

Stawiamy na przejrzyste modele współpracy, które zapewniają korzyści dla naszych klientów.

Formę współpracy opieramy na ustalonych przez Doradcę Biznesowego i klienta celach i możliwościach ich realizacji.

W Grupie TENSE wyróżniamy co najmniej trzy modele rozliczeń. Poniżej znajduje się ich krótka charakterystyka.

Stała opłata

Określona z góry kwota, w ramach której wykonywane są działania SEO. Zapewnia komfort w postaci znanych kosztów przeznaczanych na działania marketingowe każdego miesiąca.

Stała opłata + opłata za efekt

Poza opłata stałą doliczana jest część zmienna, która jest uwarunkowana od osiąganych efektów w danym miesiącu.
Dla Twojego bezpieczeństwa ustalana jest górna granica kosztów, która jest nieprzekraczalna, nawet jeśli efekty przewyższają pierwotne założenia.

Efektem może być:

 • pozycja wybranych fraz,
 • liczba odwiedzin z wyników organicznych,
 • wzrost widoczności bazujący na liczbie fraz w przedziałach pozycji,
 • liczba zrealizowanych celów np. sprzedaży produktów lub pozyskania leadów poprzez wypełnienie formularzy.
Opłata za efekt

Model zaliczany do grupy performance marketingu, w którym koszty są uzależnione głównie od osiąganych efektów.

Model zarezerwowany dla witryn, które posiadają fundamenty SEO i możliwość dalszego skalowania poprzez optymalizację globalną, treści optymalizacyjne i link building. Tutaj również określa się efekt, za który naliczana jest prowizja.

Każdorazowo Doradca Biznesowy wspólnie z Klientem wybierają optymalne rozwiązanie, zestawiają oczekiwania i zapotrzebowanie na budżet.

Czy wiesz, że…

Najniższy budżet miesięczny klienta obsługiwanego w Grupie TENSE stanowi równowartość kosztów miesięcznych zakupu ziaren kawy do ekspresu… dla pracowników z jednego piętra, a za najwyższy można zakupić nowe auto osobowe z segmentu C grupy Volkswagen AG.

Bezpłatna wycena

Budżet

Budżet pozycjonowania jest uwarunkowany trudnością prowadzonego projektu SEO – sumą prac niezbędnych do wykonania, aby osiągnąć określony cel.

Dlatego pozycjonowanie strony jest każdorazowo wyceniane indywidualnie przez naszych doradców. Pod uwagę oczywiście bierzemy także oczekiwania klienta oraz budżet, jaki jest w stanie zainwestować w pozycjonowanie serwisu.

Co wpływa na cenę pozycjonowania?

Koszty pozycjonowania zależą od wielu czynników. Każdy z nich wpływa na końcową cenę usługi. Największe znaczenie ma przede wszystkim konkurencyjność branży, w jakiej działa Twoja firma.

Tym samym cena zależy od trudności fraz kluczowych oraz działań konkurencji w zakresie pozycjonowania.

Pod uwagę brany jest również obecny stan optymalizacji strony internetowej oraz inne elementy, które mogą mieć wpływ na efektywność prowadzonych działań – uzyskania pozycji w wynikach wyszukiwania.

Typ branży
Branża 1
Branża 2
Branża 3
Obecna sytuacja serwisu
Idealna
Dobra
Zła
Wielkość konkurencji
Mała
Średnia
Duża
Koszt pozycjonowania
Niski
Średni
Wysoki

Czynniki wpływające na cenę
pozycjonowania strony www

Poniżej znajdują się najważniejsze elementy wpływające na koszt pozycjonowania strony internetowej:

 • aktualna widoczność serwisu (liczba haseł i ich pozycje),
 • branża (serwisy konkurencyjne),
 • działania w zakresie pozycjonowania prowadzone przez konkurencję,
 • popularność haseł (liczba wyszukiwań i zaindeksowanych zasobów w sieci),
 • profil wyników w rankingu wyszukiwarki,
 • rodzaje fraz kluczowych (long-tail, mid-tail, money keywords),
 • rynek odbiorców (hasła lokalne, ogólnopolskie, międzynarodowe),
 • historia domeny (tematyka, wiek, przeprowadzane do tej pory prace SEO),
 • architektura informacji (liczba podstron i ich powiązanie elementami nawigacyjnymi),
 • jakość serwisu (stan optymalizacji strony, obecność i unikalność treści w witrynie),
 • czas niezbędny do osiągnięcia efektów (długość trwania umowy),
 • liczba haseł,
 • profil linkowy domeny,
 • model współpracy.

Zasięg pozycjonowania

Wyróżniamy różne strategie pozycjonowania ze względu na zasięg prowadzenia działalności – świadczenia usług i dostarczania produktów.

Tym samym inaczej będą realizowane cele biznesowe dla firm o zasięgu lokalnym oraz tych ogólnopolskich bądź o zasięgu światowym.

Pozycjonowanie lokalne

Pozycjonowanie lokalne bazuje na frazach, które są powiązane z obszarem administracyjnym lub geograficznym.

Pozycjonowanie lokalne odpowiada na potrzeby użytkownika, który w zapytaniu określa obszar poszukiwań, podając jego nazwę np. stomatolog Poznań, fryzjer Grunwald, noclegi Bieszczady.

Nie zawsze jednak sprecyzowanie lokalizacji jest konieczne, ponieważ strony w wynikach wyszukiwania będą dopasowane do lokalizacji użytkownika. Dzięki temu można pozycjonować ogólne zapytania, a efekty weryfikować poprzez odpowiednie ustawienie lokalizacji w narzędziach monitorujących stronę – monitoring pozycji czy Google Analytics.

Pozycjonowanie lokalne polecane jest małym firmom i przedsiębiorcom, którzy dostarczają produkty bądź usługi na określonym obszarze. Bardzo często ta forma pozycjonowania jest początkową strategią, po której następują działania pozwalające osiągnąć wyniki na bardziej konkurencyjne i ogólne hasła, również o zasięgu ogólnopolskim.

Pozycjonowanie ogólnopolskie

Działania nakierowane są na zdobycie widoczności strony na ogólne zapytania. Najlepiej, aby pozycjonowanie serwisu pozwoliło osiągnąć efekty niezależnie od lokalizacji użytkownika.

Promuje się słowa kluczowe i frazy bez określenia obszaru administracyjnego i geograficznego. Strategia może skupiać się na hasłach typu „money keywords” i mid-tail, które posiadają dużą liczbą wyszukiwań. Zapewnienie im wysokich pozycji może dostarczyć znaczną liczbę użytkowników.

Pozycjonowanie ogólnych haseł powinno wspierać się działaniami ukierunkowanymi na pozyskiwanie ruchu z fraz long-tail. Cechują się one mniejszą popularnością, ale za to zwykle mają większą konwersję.

Promowanie witryn o zasięgu ogólnopolskim w celu uzyskania dużej widoczności wymaga zwykle znacznych nakładów. Wskazane, aby serwis posiadał rozbudowaną architekturę porównywalną do konkurencyjnych stron w wynikach wyszukiwania. Jest to bardzo istotne w przypadku sklepów internetowych oraz rozbudowanych serwisów usługowych i contentowych.
Nie bez znaczenia jest aktualna widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Najlepiej, aby strona rankingowała na liczne hasła long-tail i docelowo mid-tail.

Pozycjonowanie zagraniczne

Pozwala zapewnić wysokie pozycje strony w wynikach wyszukiwania na zagranicznym rynku.

W odróżnieniu od działań SEO w Polsce zagraniczne rynki mogą posiadać różnice w znaczeniu konkretnych czynników rankingowych. Dodatkowo zagraniczne pozycjonowanie strony zwykle jest droższe z powodu wyższych kosztów:

 • treści, które są pisane przez copywritera w obcym języku lub pisane w języku polskim i tłumaczone,
 • publikacji wpisów i artykułów u zewnętrznych wydawców,
 • narzędzi SEO, które m.in. monitorują widoczność na rynkach zagranicznych.

Cel pozycjonowania

To jeden z kluczowych elementów, na podstawie którego opieramy całą strategię pozycjonowania strony i dopasowujemy dedykowaną ofertę.

W Grupie TENSE dobieramy działania, które w zależności od typu serwisu, oferty (produktów, usług) i branży mogą zapewnić najlepsze efekty i realizację Twoich celów.

Wyróżniamy co najmniej kilka celów pozycjonowania stron.

 • Umocnienie pozycji

  Gdy strona notuje spadki lub pozycja w wynikach wyszukiwania jest niestabilna.

  Naszym zadaniem jest stabilizacja efektów, a następnie ich sukcesywna poprawa. Bardzo często Klientom zależy, aby przez pozycjonowanie ich strona osiągała lepsze pozycje niż konkurencja.

 • Odbudowa widoczności

  Gorsza widoczność strony może być następstwem nieudanej migracji bądź zmian w algorytmach wyszukiwarki.

  Pozycjonowanie strony nakierowane jest wówczas na odbudowę widoczności i ruchu sprzed załamania.

  W dalszych etapach uzyskiwana jest stabilizacja wyników oraz ich stopniowa poprawa.

 • Zapewnienie widoczności

  Wprowadzasz nową usługę? Uruchamiasz sklep internetowy? Twoja witryna nie generuje ruchu i konwersji? Pozycjonowanie stron jest odpowiedzią na te problemy, ponieważ zapewnia wzrost widoczności na zapytania Twoich przyszłych klientów.

  Strona może nie zdobywać zasięgów w wynikach wyszukiwarki z różnych przyczyn. Zwykle jest to spowodowane brakiem lub niewystarczającymi pracami związanymi z pozycjonowaniem. Nasze działania będą nakierowane na stopniowy wzrost widoczności w wynikach organicznych – najpierw na hasła long-tail i mid-tail, a na koniec zdobycie fundamentów money keywords.

 • Wzrost ruchu

  Maksymalizacja widoczności i dostarczenie nowych użytkowników z wyników organicznych.

  Działania będą dotyczyć m.in. poprawy współczynnika CTR, pozycji i osiągnięcia widoczności na hasła money keywords. W przypadku dużych serwisów jest też możliwość zwiększenia liczby fraz long-tail i mid-tail. Dzięki temu zwiększa się liczba sesji generowanych z wyszukiwarki Google.

 • Zwiększenie konwersji

  Zapewnienie większej liczby konwersji dla stron, gdzie aktualna widoczność i ruch nie przekładają się na ich realizację.

  Działania skupiają się na weryfikacji konwertujących haseł oraz wejściach, które będą miały lepszy współczynnik realizacji celu. Poza tym pozycjonowanie strony będzie ukierunkowane na zwiększenie ruchu dla zapytań o różnej trudności – money keywords, mid-tail i long-tail.

  Zliczanie konwersji może odbywać się w ramach zdefiniowanych celów w Google Analytics lub za pomocą innych form raportowania.

Proces pozycjonowania stron
w Grupie TENSE

Serwis trafia pod opiekę Specjalisty SEO oraz Pion Obsługi Klienta, który wspiera pozycjonera w realizacji umowy.

Pierwszym etapem są prace wstępne. Pozycjoner przygotowuje strategię promowania serwisu w wynikach wyszukiwarki. W tym celu przeprowadza wewnętrzną analizę pozycjonowanego serwisu oraz stron www konkurencji. Weryfikuje profil wyników, historię domeny wraz z profilem linkowym oraz zapotrzebowaniem na treści na Twoją stronę.

Dalsze prace są podzielone według trzech głównych obszarów:

Działania on-page

Dotyczą zmian w obszarze strony internetowej, które mają na celu poprawę jakości serwisu dla robotów wyszukiwarek oraz wzrost pozycji w rankingu wyszukiwarki.

Wykonuje się prace m.in. w zakresie:

 • optymalizacji kodu wynikowego strony,
 • aktualizacji bądź dodania treści na stronie,
 • optymalizacji wyglądu w wynikach wyszukiwania,
 • przyspieszenia ładowania strony,
 • modyfikacji elementów nawigacyjnych.
Działania off-page

Prace są prowadzone poza witryną. Podobnie jak optymalizacja są nakierowane na wzrost widoczności i ruchu oraz maksymalizację efektów wprowadzonych zmian on-page.

Do działań off-page zaliczamy nich m.in.:

 • pozyskiwanie nowych odnośników,
 • aktualizację istniejących linków (w tym tzw. broken links),
 • usuwanie odnośników wpływających negatywnie na SEO,
 • weryfikację witryny w narzędziach i usługach Google.
Analityka i raportowanie

Te działania dotyczą weryfikacji efektów, bazując m.in. na danych z:

 • Google Search Console,
 • Google Analytics,
 • Senuto,
 • Semstorm,
 • Ahrefs,
 • SEMrush.

Na podstawie analizy są wprowadzone w razie potrzeby zmiany w obranej wcześniej strategii.

Co miesiąc również będziesz otrzymywać raporty, w których w zależności od modelu współpracy będą zawarte najważniejsze informacje o prowadzeniu usługi.

Dlaczego pozycjonowanie strony w Grupie TENSE?

Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których warto wybrać usługę pozycjonowania stron w Grupie TENSE.

Kompleksowość

Zajmujemy się kompleksowo całym procesem pozycjonowania stron, abyś nie musiał angażować się w działania marketingowe, tylko skupił na rozwoju swojego biznesu.

Współpracując z nami każdorazowo otrzymasz:

 • opiekę doświadczonego Specjalisty SEO, który zarządza procesem pozycjonowania i dąży do uzyskania jak najlepszych efektów,
 • wsparcie Doradcy Klienta Biznesowego,
 • indywidualne podejście do prowadzonego projektu SEO,
 • wdrożenie zmian SEO lub przygotowanie wytycznych optymalizacyjnych dla deweloperów,
 • treści (content) zoptymalizowane pod kątem SEO,
 • raporty wypracowanych efektów.
Elastyczność

Współpracujemy na podstawie elastycznych i dopasowanych do Ciebie modeli rozliczania.

Przed przygotowaniem oferty przygotujemy wewnętrzny audyt SEO elementów on-page oraz off-page, określimy działania konkurencji w zakresie pozycjonowania i zakres prac, aby wypromować Twoją stronę w wynikach wyszukiwania.

Nasi doradcy klienta zaproponują najlepszą formę współpracy, która będzie dopasowana do Twoich oczekiwań i możliwości.

Doświadczenie i wiedza

Będziesz współpracować z doświadczonymi pozycjonerami, którzy prowadzą projekty SEO dla klientów z różnych branż.

W Grupie TENSE od ponad 10 lat zdobywamy umiejętności, które zapewniają efekty dla pozycjonowanych stron. Posiadamy zespół ponad 150 specjalistów. Osiągamy wysokie pozycje dla serwisów, a swoimi działaniami zapewniamy wzrost ruchu na stronie internetowej.

Poza zespołem wdrożeniowym mamy wsparcie działu rozwoju oraz programistycznego. Dostarczają nam rozwiązań, które zwiększają efektywność i standardy pozycjonowania.

Zaufali nam

Pracujemy dla ponad dwóch tysięcy klientów. Średnia długość umowy to 4,3 roku.

Nagrody i wyróżnienia

Nasza agencja marketingowa zdobywa wyróżnienia i nagrody przyznawane zarówno przez polskie jaki i zagraniczne kapituły:

 • semKRK Awards
  Wyróżnienie w kategorii Kampania SEO 2019,
 • European Search Awards
  Nominacja do nagrody w kategorii Best low budget campaign (SEO) 2020.

Otrzymujemy wyróżnienia i zajmujemy wysokie pozycje w rankingach firm:

 • Diament Miesięcznika Forbes 2020,
 • Deloitte Technology Fast 50,
 • Gazele Biznesu 2019,
 • Deloitte Technology Fast 500 EMEA,
 • Gazele Biznesu 2018,
 • Poznański Lider Przedsiębiorczości,
 • Financial Times FT 1000,
 • Gepardy Biznesu.
Potwierdzone umiejętności

Specjaliści SEO to wieloletni praktycy, którzy zdobywali doświadczenie na różnych polach. Cieszą się uznaniem w branży i efektywnie prowadzą projekty dla naszych klientów.

Można ich spotkać na scenach najważniejszych eventów branżowych:

 • Festiwal SEO,
 • semKRK,
 • SEO MeetUp,
 • Targi e-Handlu.

Ich wypowiedzi cytują również serwisy i prasa branżowa, m.in.:

 • Puls Biznes,
 • Magazyn Online Marketing,
 • DailyWeb,
 • Whitepress,
 • Wirtualne Media,
 • Nowy Marketing,
 • Brief,
 • eGospodarka,
 • interaktywnie.com,
 • Radio Poznań,
 • Blog Majestic.

Jako jedna z wiodących agencji SEO w Polsce, bierzemy częsty udział w webinarach prowadzonych z naszymi Partnerami z branży, m.in.:

 • SEMrush,
 • SkyShop.

Wypowiadamy się jako eksperci w raportach oraz artykułach eksperckich:

 • Senuto, “eCommerce w Polsce 2019”,
 • Linkhouse, “Jak koronawirus zmieni SEO?”

Wiedza naszych specjalistów została potwierdzona m.in. certyfikatami wydawanymi przez Google. Ciągle rozwijamy swoje umiejętności poprzez szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne.

Dodatkowo jako agencja SEO wykraczamy poza usługi pozycjonowania i oferujemy naszym klientom działania z zakresu SEM.

Posiadamy certyfikat Google Partner Premier z zakresu Google Ads i uczestniczymy w programie Google Rising Stars.

Usługi uzupełniające pozycjonowanie

Pozycjonowanie może stanowić główne źródło ruchu, a nawet jedyne, które zapewnia konwersje.

Niemniej warto uzupełniać je poprzez inne kanały zdobywania ruchu. Mogą nam w tym pomóc m.in. kampanie PPC – Google Ads i Facebook Ads, szeroko pojęty content marketing u zewnętrznych wydawców lub działania SEO PR.

 • Google Ads (dawniej Google AdWords)

  Jako uzupełnienie pozycjonowania stron proponujemy również działania w ramach kampanii PPC.

  Reklamy są dostępne w sieci wyszukiwania oraz reklamowej Google. Realizujemy kampanie linków sponsorowanych, produktowe, remarketingowe oraz w YouTube’ie i Gmailu.

 • Facebook Ads

  Realizujemy kampanie PPC na Facebooku, Instagramie, Messengerze i Audience Network Facebooka.

  Media społecznościowe stanowią dobre uzupełnienie działań marketingowych. Wpływają na rozpoznawalność marki, a także bezpośrednio na liczbę konwersji.

 • Allegro Ads

  Reklama w jednym z największych portali aukcyjnych i ogłoszeniowych w Polsce.

  Prowadzimy działania marketingowe, dzięki którym zwiększysz sprzedaż produktów na Allegro. Taka forma reklamy może być dodatkowym źródłem konwersji poza Twoim sklepem internetowym.

 • Content marketing

  Współpracujemy w zakresie przygotowania strategii contentowej, audytu oraz tworzenia treści na stronę.

  Przygotowujemy zarówno opisy produktowe, jak i cykle artykułów zoptymalizowanych pod kątem SEO. Content marketing to świetne uzupełnienie pozycjonowania stron.

 • Publikacje sponsorowane

  Zadbamy o obecność Twojej firmy w mediach. Wybierzemy odpowiednie portale i przygotujemy artykuł zawierający link do Twojej strony. Możemy dostarczyć również treści artykułów.

  Współpracujemy w zakresie artykułów z wieloma portalami. Publikujemy treści z linkiem wychodzącym w celu zwiększenia efektywności pozycjonowania Twojego serwisu. Artykuły sponsorowane są elementem działań PR-owych oraz contentowych wpływających na rozpoznawalność marki.

 • WoMM (ang. word of mouth marketing)

  Inaczej działania w zakresie marketingu szeptanego na forach i blogach – ogólnotematycznych oraz nakierowanych na konkretną branżę.

  Działania z zakresu tzw. buzz marketingu stanowią uzupełnienie działań związanych z pozycjonowaniem stron i możliwościami dywersyfikacji profilu linkowego.

 • Audyt SEO

  Analiza i weryfikacja serwisu w obszarach on-page i off-page. Audyt zawiera rekomendacje zmian i kierunek działań w procesie pozycjonowania strony.

  Audyt SEO może być osobnym przedmiotem umowy. Przeanalizujemy Twoją stronę i możemy poddać audytowi również serwisy konkurencji. Wnioski, jakie przekażemy, pomogą Ci w rozwoju strony i zaplanowaniu strategii biznesowej.

 • Szkolenia i konsultacje

  Chętnie dzielimy się wiedzą. Opracowujemy szkolenia i konsultacje z zagadnień SEO oraz innych form marketingu internetowego.

  Przeprowadzamy je w siedzibie Twojej firmy albo w naszym biurze w Poznaniu. Jeśli nie możesz spotkać się z nami osobiście – zorganizujemy transmisję na platformie Zoom lub YouTubie.

 • Tworzenie stron

  Przygotowujemy strony internetowe, które są responsywne i przyjazne dla wyszukiwarek.

  Oferujemy strony z intuicyjnym panelem zarządzania treścią, na których możesz oprzeć stronę usługową jak i sklep internetowy. Nasze serwisy są zoptymalizowane pod kątem dalszych prac związanych z pozycjonowaniem.

 • Analityka internetowa

  Przeprowadzimy audyt analityki lub wdrożymy narzędzia takie jak Google Analytics, Hotjar, Yandex Metrica lub inne.

  Weryfikujemy poprawność zliczania użytkowników i konwersji. Wprowadzamy mechanizmy liczące mikro i makro zdarzenia, analizujemy hipotezy i dostarczamy rekomendacje.

 • Badania UX

  Oferujemy analizę obszaru UX/UI (ang. User Experience, User Interface). Sprawdzamy aktualny stan witryny.

  Wskazujemy elementy i możliwości, dzięki którym użytkownicy mogą sprawniej poruszać się po stronie czy zwiększyć liczbę konwersji. Nasze rekomendacje są przygotowywane na podstawie zaawansowanych analiz i danych, które zbieramy za pomocą dedykowanych narzędzi.

 • Badania z użytkownikami

  Zapewniamy kompleksowe badania z użytkownikami wraz z wnioskami i rekomendacjami.

  Rekrutujemy osoby, z którymi przeprowadzamy badanie na podstawie opracowanych wcześniej scenariuszy i pytań. Testujemy strony, aplikacje, a nawet odbiór oferty bądź katalogu. Dajemy Ci wgląd w opinie użytkowników, dzięki którym rozwiniesz swoją stronę.

faq
Nie wiesz jaka usługa
jest dla Ciebie?

Skontaktuj się z nami. Udzielimy pomocy, doradzimy i przedstawimy najkorzystniejszą ofertę na rynku.

Skontaktuj się z nami

Pozycjonowanie stron internetowych.
Poradnik od A do Z

Pozycjonowanie jest jedną z najlepszych metod na pozyskanie ruchu i potencjalnych klientów z wyników wyszukiwarki Google. Odpowiednio dobrana strategia pozycjonowania umożliwia użytkownikom odnalezienie Twojej oferty i doprowadzi do strony www, na której będą mogli dokonać konwersji.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pozycjonowania stron? Poniżej najważniejsze informacje.

Czym jest pozycjonowanie stron?

Pozycjonowanie stron www to zbiór działań optymalizacyjnych na stronie internetowej, czyli tzw. SEO (ang. Search Engine Optimization) oraz prac prowadzonych poza nią, mające na celu zwiększenie jej widoczności serwisu w wynikach wyszukiwania.

Efektem pozycjonowania jest wzrost pozycji serwisu w rankingu, co przekłada się pozytywnie na ruch i tym samym większą szansę na pozyskanie klientów.

Wyróżnia się podział m.in. na pozycjonowanie lokalne czy pozycjonowanie sklepów internetowych – jeśli chcesz docierać do klientów z określonego obszaru bądź umożliwiać sprzedaż produktów przez internet.

Zalety pozycjonowania stron

Pozycjonowanie stron www to bardzo często jeden z głównych i najważniejszych działań marketingowych dla serwisów internetowych, w tym sklepów internetowych i rozbudowanych witryn.

Poniżej przedstawiamy argumenty, które mogą przekonać do rozpoczęcia działań SEO:

 • wzrasta liczba użytkowników sieci, którzy korzystają z wyszukiwarki,
 • wyszukiwarka Google jest najchętniej wybierana przez użytkowników w Polsce, jest ona domyślna dla urządzeń z systemem Android (telefony i tablety),
 • wyszukiwarka jest bardzo często pierwszym i jedynym miejscem realizacji potrzeb użytkownika – poszukiwanie wiedzy, oferty itd.,
 • poprzez określenie hasłem można sprecyzować grupę użytkowników, którzy mogą się stać naszymi klientami,
 • organiczne wyniki wyszukiwania są często głównym kanałem dotarcia użytkowników do naszego serwisu,
 • koszt pozyskania ruchu z naturalnych wyników może być dużo tańszy niż w przypadku innych działań marketingowych,
 • działania SEO poprawiają zaangażowanie użytkowników poprzez m.in. optymalizację architektury informacji, dostarczenie treści na stronę odpowiadających na pytania i intencje użytkownika.
Charakterystyka pozycjonowania

Pozycjonowanie strony internetowej jest procesem długofalowym, przez co działania SEO są rozłożone w czasie.

Pierwszy wzrost widoczności jest zauważalny po wdrożeniu podstawowych zmian na stronie www oraz zapewnieniu linków odsyłających. Potrzeba co najmniej kilku tygodni, aby odnotować poprawę pozycji strony.

Proces pozycjonowania wymaga ciągłej aktualizacji, bieżącej analizy oraz cyklicznych prac – w zakresie optymalizacji serwisu jak i działań w pozyskiwaniu odnośników zewnętrznych. Dlaczego? Ponieważ niezależnie od działań agencji SEO następują zmiany w algorytmie wyszukiwarek i profilach wyników. Tym samym znaczenie każdego czynnika rankingującego może się zmieniać w czasie. Należy odpowiednio reagować na modyfikacje dostosowywać strategię SEO.

W ramach pozycjonowania musimy również uwzględniać działania konkurencji, aby ograniczyć ich przewagę w wynikach wyszukiwarki.

Osiągnięcie pierwszych pozycji na konkretne hasła money keywords wiąże się z dużym nakładem pracy nad witryną. Należy pamiętać, że efekty są zależne od wielu czynników zewnętrznych m.in. wspomnianych działań konkurencji, optymalizacji globalnej, zasobności oferty czy historii strony i aktualnego wpływu profilu linkowego.

Wyszukiwarka internetowa

Wyszukiwarka internetowa umożliwia odnalezienie zasobów. Użytkownik wpisuje zapytanie w postaci słów kluczowych (np. „sklep obuwie”) bądź wyrażanie sformułowane w języku naturalnym (np. „gdzie kupić buty”).

W Polsce najbardziej popularna jest wyszukiwarka Google. Korzysta z niej ponad 97%(1) użytkowników. Drugą w rankingu popularności wyszukiwarką jest Bing, ale jej udział w rynku to niespełna 1,5%(1).

Bazując na tych statystykach, należy skupić się głównie na pozycjonowaniu w wynikach wyszukiwarki Google. W tej właśnie wyszukiwarce miliony polskich internautów rozpoczyna przeszukiwanie zasobów sieci internetowej.

Użytkownicy z jej pomocą poszukują usług, produktów bądź niezbędnych informacji. Jest to bardzo często początek procesu zakupowego, dlatego tak bardzo istotne są działania SEO i zaistnienie w wyszukiwarce. Po wpisaniu zapytania bazującego na słowach bądź wyrażeniach, otrzymujemy listę wyników (ranking) składającą się z odnośników do serwisów wraz z opisem. Wyszukiwarka ustala pozycje wyników według niejawnego algorytmu. Wiemy, że bazuje on na setkach czynników, również sygnałach behawioralnych.

Użytkownik ma możliwość zapoznania się z każdym wynikiem. Jeśli nie znajdzie odpowiedzi, może zmienić zapytanie bądź odwiedzić strony na dalszych pozycjach.

Dla uproszczenia wyszukiwarkę można porównać do biblioteki, w której znajduje się katalog książek. To właśnie bazując na tym katalogu oraz informacji o każdej pozycji możemy przeglądać zasoby w szybki sposób.

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwarka Google po każdym zapytaniu wyświetla listę wyników podzielonych na podstrony (ang. SERP – Search Engine Results Page), które są najbardziej dopasowane do zapytania i intencji użytkownika.

Google stara się wyświetlać strony, które potencjalnie spełnią jego oczekiwania. Dlatego jedną z ról pozycjonowania jest dopasowanie strony do aktualnego profilu wyników wyszukiwania.

Wyniki wyszukiwania możemy podzielić na dwie główne części, czyli płatne oraz bezpłatne (inaczej mówiąc organiczne lub naturalne).

rodzaje wyników wyszukiwania

Wyniki bezpłatne

Czyli wyniki organiczne, które według algorytmu wyszukiwarki są najbardziej dopasowane do zapytania użytkownika.
Pozycje bezpłatne znajdują się pomiędzy wynikami płatnymi (oczywiście, jeśli są wyświetlane reklamy). Strony wyszukiwarki mogą być zróżnicowane przez inne wyniki np. z map.

Na liście wyników znajduje się zwykle 10 pozycji. Każda z nich opisana jest tytułem oraz opisem raz z widocznym odnośnikiem lub ścieżką breadcrumbs. Niektóre z nich posiadają dodatkowe elementy, tzw. elementy rozszerzone.

Wyniki płatne

Dla płatnych wyników rozróżniamy linki sponsorowane (w formie tekstowej) oraz reklamy produktowe (w formie listy z miniaturami zdjęć produktów).

Obie formy są wynikiem przeprowadzanej kampanii Google Ads. Linki sponsorowane mogą być wyświetlane zarówno u góry strony jak i na dole.
Reklamy te składają się maksymalnie z 4 pozycji (dla góry i dołu). Pomiędzy nimi są wyświetlane bezpłatne wyniki wyszukiwania.

Dla wielu zapytań możemy otrzymać bardzo zróżnicowane wyniki wyszukiwarki, które poza wynikami płatnymi i organicznymi zawierają:

 • grafy wiedzy,
 • wyniki graficzne,
 • wideo z YouTube,
 • wiadomości Google News,
 • wyniki lokalne – z map Google,
 • wyniki rozszerzone (featured snippets) np. direct answer.
Algorytmy Google

Algorytmy wyszukiwarki Google są odpowiedzialne za ocenę strony internetowej i ustalenie jej pozycji w wynikach wyszukiwania.

W swoich kryteriach oceny biorą pod uwagę ponad 200 różnych czynników(3), które mają wpływ na pozycje – ranking wyszukiwarki. Poddane ocenie zostają m.in. elementy optymalizacyjne, unikalność i jakość treści na stronie, odnośniki prowadzące do witryny.

Znaczenie poszczególnych elementów i tym samym czynników rankingowych nie jest jawne, dodatkowo może różnić się w zależności od typu zapytania i branży. Dlatego w procesie pozycjonowania stron tak ważna jest analiza i doświadczenie pozycjonera.

Jak działa wyszukiwarka?

Informacje o zasadzie działania wyszukiwarki Google wyjaśnia m.in. Matt Cutts, który w przystępny sposób tłumaczy główne mechanizmy ustalania rankingu strony. Zapoznaj się z filmem poniżej, jeśli jesteś ciekawy:

 • jak są odnajdywane zasoby,
 • czym są roboty indeksujące i jak przeszukują sieć,
 • co jest brane pod uwagę w ocenie,
 • jak klasyfikuje się wynik.

 

Co warto wiedzieć o wyszukiwarce Google?

 1. Wyszukiwarka wykorzystuje roboty pająki (ang. spider), które przeszukują sieć, wykorzystując do tego odnośniki, zarówno do innych stron internetowych jak i zasobów.
 2. Serwisy są poddawane analizie przez algorytm wyszukiwarki, a następnie oceniane. Finalnie trafiają do indeksu wyszukiwarki.
  Wyniki jakości witryny i dopasowanie jej do zapytania jest reprezentowane poprzez ranking stron.
  Każdorazowo lista jest uporządkowana od najlepszych stron według algorytmu wyszukiwarki.
 3. Pod uwagę są brane czynniki on-page i off-page, merytoryka i unikalność treści, a także intencje i zrozumienie zapytania użytkownika.
 4. Wyróżnia się wiele algorytmów biorących udział w ocenie serwisów internetowych m.in. algorytm:
  • Panda,
  • Pingwin,
  • RankBrain,
  • BERT.
Czynniki rankingowe wpływające na pozycje w wynikach wyszukiwarki

W ramach procesu pozycjonowania jest dokonywana optymalizacja strony (SEO). Wprowadzane zmiany (on-page) w witrynie dotyczą m.in. treści, nawigacji wewnętrznej, poprawnej indeksacji i renderowania strony www.

Obok optymalizacji wyróżniamy działania poza serwisem (off-page). Zaliczamy do nich m.in. aktualizacje i usuwanie niskiej jakości odnośników czy pozyskiwanie nowych odnośników, które kierują do pozycjonowanej strony.

Wyróżnia się 200 znanych czynników rankingujących(2), które wpływają na widoczność strony. Natomiast tych najważniejszych jest co najmniej kilkadziesiąt(2). Mogę mieć różną wagę i wpływ w zależności od konkretnego serwisu, a także branży. Dlatego kluczowym elementem każdego procesu pozycjonowania jest analiza wyników wyszukiwarki i konkurencyjnych serwisów.

Na podstawie audytu SEO i zebranych danych za pomocą narzędzi przygotowuje się strategię pozycjonowania oraz planuje działania w obszarach on-page i off-page.

Przykładowe czynniki wpływające na pozycje w Google

Poniżej znajduje się lista najważniejszych czynników, nad którymi pracuje się w procesie pozycjonowania, dążąc do optymalizacji bądź eliminacji negatywnego wpływu danego elementu:

 • tytuły stron,
 • treści w obrębie serwisu, zwłaszcza na kluczowych stronach,
 • obecność słów kluczowych w obrębie serwisu,
 • aktualność treści i przydatność informacji,
 • nawigacja wewnętrzna:
  • poprawność adresów,
  • teksty zakotwiczenia,
  • liczba odnośników wewnętrznych,
 • nagłówki h1, h2 itd.,
 • teksty alternatywne i nazwy grafiki,
 • zróżnicowanie treści o elementy multimedialne, listy uporządkowane i tabele,
 • adresy URL,
 • niewartościowe strony (ang. shallow/thin content),
 • odnośniki zewnętrzne prowadzące do strony (ang. backlinks)
  • teksty zakotwiczenia,
  • źródło pochodzenia,
  • treści otaczające odnośnik,
  • obecność innych odnośników wychodzących w obrębie strony,
  • atrybuty odnośnika,
 • szybkość ładowania strony,
 • błędy z kodem odpowiedzi HTTP 4xx i 5xx,
 • dostęp dla robotów i poprawne renderowanie:
  • kody odpowiedzi,
  • dostępność zasobów,
  • blokady dla robotów,
 • dostępność strony na urządzeniach mobilnych – wersja RWD (ang. responsive web design) bądź mobilna,
 • zachowanie użytkownika w wynikach (ang. Search Experience Optimization, SXO):
 • fragmenty rozszerzone (ang. Rich Snippets),
 • tytuł i meta opis zoptymalizowany pod kątem:
  • wezwania do akcji (ang. Call to Action, CTA),
  • unikalnej propozycji sprzedażowej (Unique Selling Proposition, USP),
 • dane strukturalne, w szczególności te wpływające na współczynnik klikalności (Click Through Rate, CTR).
Ustalanie rankingu strony

Wyniki dla danego zapytania nie są prezentowane w przypadkowej kolejności. Każda strona jest oceniana przez wyszukiwarkę biorącą pod uwagę setki czynników.

Ustalenie rankingu jest zadaniem dla algorytmów, które zbierają i analizują informacje o zasobach w sieci – w tym stronach internetowych. Na podstawie tego jest tworzona lista stron dla konkretnego zapytania użytkownika.

Samo dopasowanie do zapytania to aktualnie za mało. Wyszukiwarka stara się dostarczyć wyniki wyszukiwania spełniające oczekiwania użytkownika. Bierze pod uwagę m.in. historię przeglądania, lokalizację, intencję, która może być bardzo różna – od zakupu produktu, do znalezienia informacji o godzinie otwarcia restauracji.

Strony, które posiadają unikalne i jakościowe treści (content), pozytywny profil domeny oraz zostały globalnie zoptymalizowane pod kątem SEO, zwykle mają większe szanse na znalezienie się w górnej części serwisu.
W procesie pozycjonowania stron skupia się właśnie największą uwagę na tych obszarach. Niestety nie są dostępne dokładne informacje, w jaki sposób są ustalone konkretne pozycje w rankingu.

Wyszukiwarka Google udostępnia <a „target=”_blank” rel=”noopener” href=”https://support.google.com/webmasters/answer/40349?hl=pl”>ogólne zasady dotyczące tworzenia witryn zgodnie z jej zasadami. Można również bazować na wskazówkach dla webdeveloperów, które również są ogólnodostępne podobnie jak <a „target=”_blank” rel=”noopener” href=”https://support.google.com/webmasters/answer/7451184?hl=pl”>przewodnik po podstawach optymalizacji.

Etapy pozycjonowania

Proces pozycjonowania składa się z kilku głównych etapów, które są stałe dla większości promowanych serwisów.

Dotyczą one głównie dwóch obszarów on-page i off-page i zaliczamy do nich globalne zmiany SEO (w całym serwisie, optymalizowany jest również kod strony), rozbudowę treści (contentu) oraz pozyskiwanie odnośników zewnętrznych.

Część z działań jest wykonywana jednorazowo, ale są też działania cykliczne. Raz obrany plan prac może być modyfikowany pod kątem efektów i aktualizacji algorytmu Google.

Strategia SEO

Wybór strategii opieramy na ocenie aktualnej widoczności, działań konkurencji oraz obranych do realizacji celów.

Harmonogram prac, jak i same działania zależą od wielu czynników. Wymagana jest analiza m.in. optymalizacji serwisu, weryfikacja rankingujących haseł, linków prowadzących do serwisu oraz treści i potrzeby zmian w zakresie contentu, która odbywa się również na dalszych etapach pozycjonowania strony.

Specjalista SEO planuje działania w zakresie on-page i off-page. Wykorzystuje się przy tym szereg narzędzi, które dostarczają szczegółowych informacji. Są to m.in. dane o widoczności w wynikach organicznych, źródłach odnośników i możliwości ich re-publikacji, problemach związanych z optymalizacją i dostępnością strony dla robotów i użytkowników mobilnych.

Etap ten kończy się określeniem możliwości optymalizacji, wybraniem kluczowych stron i sekcji do promowania – na tym etapie mogą zostać ustalone ogólne założenia odnośnie do grup fraz i ich trudności do pozycjonowania.

Wybór haseł

Selekcja haseł to kolejny krok w procesie pozycjonowania. Nie jest on zawsze obowiązkowy, ale można go uznać za drogowskaz w strategii pozycjonowania.

Wybór haseł poprzedzony jest analizą widoczności pozycjonowanej strony oraz serwisów konkurencyjnych. Frazy dobiera się zgodnie z określonymi celami, bazując na profilu wyników oraz intencji użytkowników. Bardzo ważnym aspektem są możliwości osiągnięcia efektów. Określa się trudność haseł, zapotrzebowanie na content oraz odnośniki. Weryfikuje się również aktualną pozycję.

Rodzaje fraz

Warto poznać rodzaje fraz kluczowych i ich charakterystykę. Podczas obrania strategii pozycjonowania warto zastanowić się, od których haseł zacząć promocję serwisu.

Każda z grup może być zróżnicowana ze względu na liczbę wyszukiwań, konkurencyjność i zasięg.

Long-tail keywords

Inaczej frazy długiego ogona. Mogą stanowić znaczny udział w ruchu na stronie i konwersji.

Frazy długiego ogona to zwykle doprecyzowane zapytania, składające się z kilku słów. Pomimo tego, że mają mniejszy wolumen (liczbę wyszukiwań), zwykle są mocno nacechowane konkretną intencją użytkownika. Występowanie na wysokich pozycjach wpływa na wzrost konwersji i spadek liczby odrzuceń.

Mid-tail keywords

To kompromis między frazami money keywords a long-tail. Łączą spory wolumen oraz mniejszą konkurencyjność.

Liczba tego rodzaju fraz może być również większa niż w przypadku money keywords. Wypozycjonowanie serwisu na tego typu zapytania jest łatwiejsze i wymaga mniejszych nakładów finansowych oraz czasu w porównaniu do bardzo ogólnych zapytań.

Money keywords
Zwykle ogólne i konkurencyjne hasła. Składające się nawet z jednego słowa (zależne od branży).

Mogą dostarczyć spory ruch z racji swojej popularności (wysokiej liczby wyszukiwalności tzw. wolumenu) i potencjalnych klientów. Niekiedy intencja zakupowa dla tego typu zapytań może być rozmyta, co wpływa na wskaźnik odrzuceń oraz konwersji – użytkownik wpisuje pierwsze zapytanie w wyszukiwarce i nie jest zdecydowany na podjęcie akcji zakupowej.

Zdobycie wysokich pozycji wymaga zwykle czasu i kosztownych działań.

Hasła brandowe

Zapytania zawierające nazwę firmy lub jej domenę.

Zwykle generują spory ruch do strony głównej oraz do głównych stron ofertowych (rozpoznawalnych produktów i usług). Użytkownicy w ten sposób szukają stron w obrębie danego serwisu/marki. Hasła mogą posiadać silnie sprecyzowaną intencję i tym samym wpływać pozytywnie na współczynnik konwersji oraz odrzuceń.

Frazy geolokalizowane

Hasła zawierające doprecyzowanie obszaru geograficznego bądź administracyjnego.

Zwykle spotykane są nazwy miast, dzielnic, ulic. Tego typu hasła sprawdzają się dla lokalnych przedsiębiorstw, które mają sprecyzowany obszar świadczenia usług lub sprzedaży. Dla dużych aglomeracji wskazany jest adres fizyczny, który jest zgodny z danymi w Google Moja Firma i ze stroną (najlepiej dane oznaczyć danymi strukturalnymi).

Cechy fraz

Hasła można kategoryzować również ze względu na ich cechy. Poniżej te najważniejsze, o których warto wiedzieć przed wyborem konkretnych fraz lub ich grup.

Intencja użytkownika

Wyróżnia się co najmniej 5 kluczowych intencji użytkownika, które obrazują cel wyszukiwania:

 • zakup,
 • wiedza,
 • opinie,
 • porównanie,
 • rozrywka.
intencja wyszukiwania

 

Sezonowość

Użytkownicy w ciągu roku poszukują informacji z różną częstotliwością.

To przekłada się na liczbę wyszukiwań dla konkretnych haseł i obrazuje sezonowość serwisu, a niekiedy całej branży.
Frazy mogą zyskiwać i tracić w każdym miesiącu. Pozycjonując serwis, warto mieć na uwadze jego sezonowość. W razie potrzeby należy określić punkty nasilonych działań marketingowych jako odpowiedź na zwiększony popyt ze strony użytkowników.

Trend

Warto również zwrócić uwagę na trend dla konkretnych haseł bądź grup zapytań.

Niektóre mogą zyskiwać bądź tracić na przestrzeni czasu. W trakcie pozycjonowania jest to ważne, ponieważ w przypadku spadku zainteresowania daną branżą, serwis może tracić na ruchu pomimo zbliżonej lub takiej samej widoczności.
W podobnych sytuacjach należy szukać możliwości na rozbudowę widoczności poprzez np. nowe strony w obrębie serwisu czy zmiany ofertowe. Może to być sposób na wzrost ruchu na stronie i zwiększenie liczby konwersji.

Określenie konkurencji

Moment, w którym wskazujemy serwisy konkurencji na bazie profilu wyników wyszukiwarki.

Warto zaznaczyć, że wskazywana przez klientów konkurencja w branży nie zawsze pokrywa się z konkurencją w wyszukiwarce. Serwisy mogą oferować swoje produkty za granicą lub nie udostępniać możliwości zakupu online.

Pozycjonowanie strony polega na zdobyciu przewagi nad konkurencją, ale dotyczy to “bezpośredniej” konkurencji, która:

 • ma ten sam typ serwisu bądź typ podstron (np. kategorie produktów, artykuły, strony agregujące ogłoszenia),
 • posiada tożsamą ofertę bądź tematykę,
 • wyświetla się w wynikach serwisów na pozycjonowane przez nas hasła.

Konkurencja pośrednia różni się w wyżej wymienionym zakresie i nie zawsze jest dobrym wzorcem profilu linkowego i optymalizacji strony.

Audyt SEO

Inaczej analiza serwisu, przygotowanie rekomendacji zmian i możliwości wykorzystania mechanizmów witryny w procesie pozycjonowania.

Na tym etapie Specjalista SEO wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie oraz narzędzia, które weryfikują:

 • problematyczne elementy techniczne SEO,
 • widoczność, ruch oraz konwersje,
 • profil linkowy, w tym liczbę i źródła linków,
 • obecność, długość i jakość treści w obrębie witryny.

Wynikiem przeprowadzonej analizy jest pełen obraz witryny na tle konkurencji i rekomendacja działań, jakie muszą być przeprowadzone.

Taki zbiór informacji odnośnie do zakresu zmian i koniecznych prac jest punktem wyjścia do zrealizowania ustalonej strategii, a tym samym zapewnienia efektu biznesowego dla klienta.

Na podstawie zebranych danych w kolejnych krokach przeprowadzane są trzy główne działania w zakresie:

 • zmian optymalizacyjnych (optymalizacji kodu strony),
 • budowy profilu linkowego (ang. link building),
 • tworzenia i optymalizacji treści na stronie.

Audyt SEO może stanowić osobny element, wyodrębniony z procesu pozycjonowania. Wykonuje się go, między innymi, aby:

 • określić słabe i mocne strony witryny,
 • pozyskać informacje o brakach optymalizacyjnych,
 • zweryfikować wpływ dotychczasowych działań na efekty SEO,
 • poznać zakres prac potrzebnych do uzyskania przewagi nad konkurencją,
 • pozyskać rekomendacje odnośnie do spadków widoczności serwisu po migracji lub zmianie w algorytmie wyszukiwarki.

Przygotowanie treści

Content na pozycjonowanej stronie to jeden z kluczowych aspektów wpływających na widoczność witryny.

W ramach audytu SEO weryfikuje się obecność opisów, poziom powielenia wewnętrznego i zewnętrznego.
Specjalista SEO weryfikuje zapotrzebowanie na treści i adresy wymagające w pierwszej kolejności modyfikacji opisów zgodnie z wcześniej obraną strategią. Mogą to być nowe treści, rozszerzenia istniejących bądź przeredagowanie duplikatów wewnętrznych i zewnętrznych.

Z pomocą przychodzą takie narzędzia jak:

 • SurferSEO,
 • Siteliner,
 • Copyscape,
 • Sitebulb.

Wskazują one duplikaty wewnętrzne i zewnętrzne, a także stopień powielenia oraz stosunek treści względem innych stron.

Techniczne SEO

Techniczne SEO (ang. technical SEO) odnosi się do technicznych aspektów strony internetowej.

W ramach technicznego SEO wprowadza się usprawnienia oraz nowe mechanizmy, które ułatwiają jej indeksowanie, przepływ robota indeksującego, poprawę renderowania i szybkości stron, a także dostarczenie dodatkowych informacji umożliwiających lepsze zrozumienie zawartości.

Specjalista SEO bazuje na narzędziach audytujących witrynę (obszar on-page). W wyniku ich raportów i własnych analiz dokonuje późniejszych modyfikacji i ulepszeń, które mają bezpośrednie przełożenie na widoczność w wynikach wyszukiwania.

W zależności od stanu witryny mogą to być podstawowe zmiany SEO bądź gruntowne modyfikacje, zarówno kodu wynikowego, jak i mechanizmów witryny. W przypadku dużych i rozbudowanych serwisów nieocenione jest wsparcie deweloperów.

Poniżej wymienione są główne obszary, których dotyczy techniczne SEO.

Szybkość witryny

Przyspieszenie strony jest jednym z działań, które nie zawsze wpływa pozytywnie na widoczność witryny, ale może zmniejszyć współczynnik odrzuceń zwłaszcza dla stron mobilnych.

Nie zawsze istnieje możliwość zdecydowanej poprawy prędkości ładowania i renderowania strony, ponieważ wymaga to:

 • zmiany parametrów serwera,
 • zastosowania load balancerów,
 • wykorzystania serwerów pośredniczących,
 • optymalizacji zapytań do bazy danych,
 • wprowadzenia cache stron po stronie serwisu,
 • aktualizacji serwera do najnowszej wersji PHP,
 • gruntownej przebudowy struktury dokumentu HTML,

bądź innych zaawansowanych zmian.

Podstawowe zmiany, które przyspieszają ładowanie strony to:

 • optymalizacja multimediów pod kątem rozmiaru i wykorzystania na stronie,
 • asynchroniczne ładowanie zasobów,
 • mechanizmy lazy loading,
 • cache po stronie przeglądarki,
 • kompresja Gzip,
 • optymalizacja daty wygaśnięcia zasobów w pamięci,
 • minifikacja kodu HTML, CSS, JS,
 • minimalizacja pobieranych zasobów,
 • aktualizacja dodatków i ew. wymiana na bardziej efektywne pod kątem obciążenia serwera.

Do weryfikacji problemów stosuje się głównie poniższe narzędzia:

 • Sitebulb,
 • Screaming Frog SEO Spider,
 • Netpeak Spider,
 • Xenu.
Przepływ robotów

Zmiany mające na celu zapewnienie możliwości indeksacji i zwiększenie efektywności.

Roboty indeksujące podążają po odnośnikach do zasobów, które trafiają później do wyników wyszukiwania. Brak linków nawigacyjnych oraz blokady dla botów wyszukiwarek mogą ten proces utrudnić, a czasami nawet uniemożliwić. Dlatego wprowadza się zmiany w obecnych elementach odsyłających lub zapewnia nowe.

Proces optymalizacji przepływu robotów dotyczy również kwestii opóźnień.
Długi czas na pojawienie się treści w indeksie lub brak podstron jest związany z problemami, które dotyczą:

 • braków elementów nawigacyjnych,
 • obecności odnośników do niskiej jakości stron/zasobów (ang. shallow/thin content),
 • blokad w znacznikach robots, pliku robots.txt, nagłówkach kodu HTML bądź w oznaczeniach wersji kanonicznej,
 • braków odnośników w mapie strony,
  występowania adresów przekierowanych,
 • obecności w serwisie stron z kodem HTTP 4xx i 5xx.
Duplikaty

Występowanie powielenia fragmentów bądź całości treści wpływa negatywnie nie tylko na widoczność, ale także na budżet indeksowania (ang. crawl budget).

Powielenie contentu może być następstwem braku określenia wersji kanonicznej domeny, a także adresów podstron. Czasami jest to również kwestia braku przekierowań lub znacznika canonical dla wariacji adresów. Problem może się nasilić, kiedy mierzymy jakość działań marketingowych za pomocą dodatkowych parametrów dodawanych w adresach URL.

W ramach procesu pozycjonowania dążymy do wyeliminowania tego typu stron poprzez:

 • usunięcie powieleń treści,
 • przeredagowanie duplikatów (w zależności od znaczenia, liczby i posiadanego budżetu zakres może się różnić),
 • zablokowanie stron posiadających ten sam tekst przed indeksacją,
 • ujednolicenie nawigacji,
 • wskazanie wersji kanonicznych stron bądź wprowadzenie odpowiednich przekierowań.
Bezpieczeństwo

Techniczne kwestie SEO również dotyczą bezpieczeństwa. Zwłaszcza dla witryn, których zasoby i strony są dostępne z wykorzystaniem szyfrowania.

Zapewnienie bezpieczeństwa i prywatności przesyłanych danych to kolejny kierunek, w którym rozwija się branża SEO. Rekomendacja instalacji certyfikatu SSL i weryfikacja poprawności wdrożenia jest częstym elementem audytu SEO.

Protokół HTTPS zapewnia bezpieczeństwo wymiany danych między przeglądarką a stroną. Wskazany jest zwłaszcza dla sklepów internetowych, witryn, które pozyskują informacje od użytkowników oraz udostępniają dane wrażliwe.

W ramach działań SEO dostarcza się rekomendacje bądź wprowadza poprawki, które pozwalają wyeliminować problemy z zaufanym połączeniem. Niekiedy do wprowadzenia poprawek zaangażowany musi być developer, który dokonuje bardziej zaawansowanych zmian i konfiguracji witryny.

Semantyka

Pozwala na lepsze zrozumienie zawartości strony www przez wyszukiwarkę.

Do elementów semantycznych zaliczamy znaczniki wybrane HTML oraz dane strukturalne. Dostarczają one dodatkowych informacji o zawartości strony robotom indeksującym.

W HTML5 zostały określone tagi, którymi możemy oznaczać konkretne treści m.in. <article>, <footer>, <aside>. Tego typu znaczniki warto wykorzystywać, jeśli kod HTML jest zgodny z wyżej wymienionym standardem.

Dane strukturalne to ustandaryzowany format danych, dzięki którym określamy znaczenie zawartości strony. W ten sposób ułatwiamy interpretację treści witryny. Możemy oznaczyć dane firmy, ofertę produktu, nawigację okruszkową.

Wdrożenie tego typu ulepszeń to nie tylko szansa na lepsze zrozumienie treści przez wyszukiwarkę, ale również możliwość wyświetlania fragmentów rozszerzonych (ang. rich snippets). Inaczej mówiąc, są to wartościowe dla użytkownika wyniki wyszukiwarki, zawierające np. cenę produktu, dostępność, ocenę artykułu przez użytkowników czy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Link building

Pozycjonowanie strony internetowej nie skupia się wyłącznie na obszarze on-page. Bardzo istotny jest profil domeny i jego wpływ na widoczność.Link building polega głównie na zdobywaniu odnośników, które będą budować pozytywny profil domeny. Specjalista SEO w ramach pozycjonowania strony ocenia obecne źródła linków, tematykę, weryfikuje teksty zakotwiczenia, historyczne zmiany oraz atrybuty linków. Te dane porównuje również z serwisami konkurencyjnymi.

Na podstawie tego typu analiz są planowane publikacje odnośników, weryfikacja i poprawa błędnych linków (ang. broken links) oraz próby usunięcia lub zrzekania się odnośników.

W zależności od potrzeby, modelu i budżetu oraz możliwości pozyskania nowe odnośniki mogą pochodzić z:

 • wpisów w katalogach branżowych i firm (tzw. NAP),
 • komentarzy na blogach i forach z linkiem do stron odpowiadających na problem lub nawiązujących do tematyki artykułu bądź wątku,
 • wpisów na zapleczowych stronach agencji SEO (różnego typu),
  artykułów i treści publikowanych u zewnętrznych wydawców,
 • zaufanych źródeł (m.in. Wikipedia), stron organizacji pozarządowych,
 • innych źródeł wizerunkowych,
 • partnerów biznesowych.

Wyznaczniki efektywności

Efektywność może być mierzona poprzez wskaźniki SEO lub wskaźniki realizacji celów biznesowych.

Przykładowe miary efektywności:

 • wzrost widoczności,
 • zwiększenie liczby kliknięć,
 • obniżenie średniej pozycji,
 • osiągnięcie kluczowych pozycji,
 • poprawę współczynnika CTR,
 • realizacji makro i mikro celów,
 • obniżenie współczynnika odrzuceń,
 • wzrost liczby konwersji w obrębie serwisu.

Warto zweryfikować czy nasz serwis nie odbiega od stron konkurencji i posiada w obrębie serwisu elementy CTA oraz wyróżnione USP. Poza wyglądem i funkcjonalnością strony należy zweryfikować ofertę i różnice w cenach i liczbie oferowanych produktów bądź usług.

Monitorowanie efektów i raportowanie

Istotny element każdej strategii marketingowej. Dla działań SEO bardzo istotny z powodu dynamiki zmian wyników oraz zmian w algorytmach wyszukiwarek.

Pozycje

Weryfikacja pozycji to jedna z kluczowych miar efektywności pozycjonowania. Najważniejsze, aby mierzyć pozycję kluczowych dla naszego biznesu fraz.

Codzienna weryfikacja powinna dostarczyć informacji o uzyskiwaniu bądź stracie widoczności serwisu w wynikach wyszukiwarki.

Mierzenie pozycji odbywa się za pomocą narzędzi, które weryfikują, czy pozycjonowana strona internetowa znajduje się w wynikach wyszukiwarki. Jeśli tak, to określana jest jej pozycja w obrębie danej strony.

Liczba w monitoringu mówi, którą stroną w kolejności jesteśmy. Im mniejsza liczba, tym lepsza pozycja. Pozycja nie jest zawsze dokładnym wyznacznikiem jakości strony. Pozycje na określone słowa kluczowe mogą się różnić w zależności od lokalizacji, pory dnia itd.

Widoczność

Określana jako liczba haseł, które znajdują się w przedziale pozycji.

Wyróżnia się głównie cztery przedziały:

 1. 0-3, tzw. TOP 3,
 2. 0-10, tzw. TOP 10,
 3. 0-50, tzw. TOP 50.
 4. 0-100, tzw. TOP 100.

Widoczność jest przedstawiona na wykresach liniowych. Dzięki temu można zauważyć trendy zmian pozycji na przestrzeni czasu.

Zalecamy oddzielną analizę każdego z przedziałów. W szczególności powinno się zwracać uwagę na TOP 3 oraz TOP 10. Należy dążyć do obecności haseł w tym przedziale, a także wzrostu ich liczby.

Niemniej przyrost liczby fraz w TOP 50 oraz TOP 100 jest również pożądany.

Gwałtowne zmiany w widoczności mogą mieć różne powody. Od zmian algorytmu wyszukiwarki, po wdrożenie globalnej optymalizacji w serwisie bądź nieudanej migracji serwisu.

Kliknięcia

Kolejny miernik efektów. Można go zweryfikować w Google Search Console dla wyszukiwarki Google.

Liczba obrazuje przejścia z wyników organicznych na stronę. Podobnie jak w przypadku innych miar, tutaj również pożądany jest wzrost.

Liczbę wejść z wyników organicznych można przedstawiać na wykresach liniowych oraz zestawiać różne okresy w celu porównania. Dodatkowo Google Search Console udostępnia API, dzięki któremu można analizować i przedstawiać dane za pomocą innych narzędzi.

Uwaga: Dane będą dotyczyć wyłącznie wyszukiwarki Google.

Ruch

Ruch także można weryfikować za pomocą różnych narzędzi, na przykład Google Analytics. Dostarczają one szeregu informacji o użytkownikach i źródłach pochodzenia ruchu.

W Google Analytics w zakładce „Pozyskiwanie” można wyodrębnić dane z wyników bezpłatnych (wyszukiwarki). Niestety w tym narzędziu nie będziemy mieli zestawienia wszystkich zapytań, z których pochodzi ruch. Trzeba wówczas posiłkować się danymi z Google Search Console lub narzędziem Keyword Hero.

Oczywiście są też inne narzędzia, które zbierają dane o źródłach ruchu.

Należy pamiętać, że dane mogą być niepełne. Dodatki blokujące ciasteczka, wybiórcze zgody na ich przetwarzanie czy wykorzystanie przeglądarki w trybie incognito mogą skutecznie utrudnić pozyskanie tego typu informacji.

CTR

Wskaźnik klikalności (ang. click through rate), który obrazuje, jak dużo użytkowników było zainteresowanych kliknięciem wyświetlanego wyniku.

Wysoki CTR może świadczyć m.in. o:

 • wysokiej pozycji wyniku,
 • obecności elementów wyróżniających wynik np.:
  • fragmentów rozszerzonych,
  • emoji,
  • encji,
 • obecności szukanych słów w opisie i tytule wyniku.

Spadek CTR może być zauważalny przy wzroście widoczności, kiedy serwis zaczyna się wyświetlać na zapytania mid-tail czy long-tail na dalszych pozycjach. To nie jest negatywny objaw pozycjonowania. Bardzo często świadczy to o dobrze dobranej strategii pozycjonowania. Z czasem CTR powinien ulec poprawie.

Wyświetlenia

Miernik, który wykorzystuje się nie tylko do weryfikacji efektywności. Może stanowić podstawę do dalszych działań i prac nad wynikami.

Wyświetlenia są dostępne w Google Search Console i zliczane, jeżeli wynik z określonej domeny zostanie wyświetlony przez użytkownika – niezależnie od pozycji w obrębie danej strony.

Warto metrykę zestawić z inną miarą, jak np. kliknięcia lub współczynnik CTR. W takim połączeniu można stwierdzić, które adresy URL potrzebują kolejnych zmian lub działań. Prace mogą być prowadzone w zakresie SEO, aby poprawić pozycje i tym samym ruch na stronie oraz SXO, czyli optymalizacji wyników wyszukiwarki pod kątem klikalności.
Podobnie jak w przypadku innych miar z GSC, dane dotyczą wyłącznie wyszukiwarki Google.

Analiza ruchu i zachowań

Jeden z ostatnich etapów w procesie pozycjonowania.

Działania reklamowe warto analizować pod kątem realizacji celów biznesowych przez klienta. Opieramy się na danych o jego biznesie lub wykorzystujemy dane o realizacji mikro i makro celów za pośrednictwem strony.

Należy brać pod uwagę zachowania użytkowników, m.in. współczynnik konwersji i odrzuceń. Mogą one świadczyć o:

 • innej intencji użytkownika,
 • problemach z interfejsem strony (ang. User Interface),
 • doświadczeniach użytkownika z marką (ang. User Experience),
 • innych oczekiwaniach odnośnie do oferty (np. ceny, dostępności produktów, formy płatności i dostawy).

Analizę należy wykonywać na poziomie konkretnych stron bądź ich kategorii np. stron kategorii, produktów czy też wpisów blogowych.

Jeśli strona zyskuje ruch na blogu, warto to wykorzystać. Wdrożenie przez twórców silnika dodatkowych elementów CTA lub powiązania z produktami to dobry pomysł na przekucie ruchu z bloga na wejścia na strony ofertowe.

Odświeżenie strategii i działania cykliczne

Etap, w którym weryfikujemy aktualne efekty oraz decydujemy o dalszych planach związanych z pracami SEO.

Po osiągnięciu widoczności, ruchu i pozycji na kluczowe dla biznesu klienta hasła, możemy poszerzyć zakres działań o kolejne obszary. Warto przeanalizować, czy są sekcje serwisu, które wymagają poprawy, np. nowa oferta bądź produkty i usługi do tej pory niepromowane.
Można również prowadzić pozycjonowanie dla stron docelowych o mniejszym współczynniku konwersji.

To również czas na weryfikację podejścia do wybranych kierunków pozycjonowania. Jeśli profil wyników/konkurencja jest nieadekwatna do pozycjonowania serwisu, warto zastanowić się nad innym podejściem do uzyskania ruchu w wynikach wyszukiwania.

Na tym etapie są również ustalane kolejne prace, które przede wszystkim zapewniają stabilizację efektów oraz generują dodatkowy ruch z organicznych wyników wyszukiwania.

W tym momencie warto, aby klient skontaktował się z Doradcą Biznesowym. Omówi on osiągnięte efekty i możliwość rozszerzenia współpracy, nie tylko w zakresie SEO, ale także w innych kanałach, jeśli nie były prowadzone.

Narzędzia

W procesie pozycjonowania bazuje się na danych i informacjach, które są dostarczane z licznych narzędzi. Ich analiza pozwala opracować i zaplanować proces pozycjonowania w każdym z głównych obszarów SEO.

Narzędzia można podzielić na 3 główne grupy, z których każda przedstawia inne dane o stanie pozycjonowanej witryny.

Optymalizacja

W tym procesie największą rolę odgrywają głównie crawlery, które dostarczają informacji o problemach i konieczności zmian SEO w obszarze serwisu, a także narzędzia weryfikujące konkretne adresy.

Do grupy narzędzi weryfikujących stan optymalizacji zaliczamy:

 • Sitebulb,
 • Screaming Frog SEO Spider,
 • Netpeak Spider,
 • Gmetrix,
 • PageSpeed Insights,
 • Xenu.

Optymalizacja strony to jeden z kluczowych elementów w procesie pozycjonowania, dlatego warto korzystać z kilku narzędzi, które weryfikują obecny stan optymalizacji serwisu.

Link building

Narzędzia, dzięki którym przeprowadza się audyt działań off-page.

Weryfikację odnośników i zestawienie braków w profilu linkowym można wykonać za pomocą takich narzędzi jak:

 • Ahrefs,
 • Majestic SEO,
 • SEMrush,
 • SurferSEO.

W narzędziach do link buildingu można wyróżnić jeszcze podgrupę, za pomocą której publikuje się linki u wydawców treści. Należą do nich platformy takie jak:

 • Linkhouse,
 • Whitepress,
 • ReachaBlogger.
Widoczność i keyword research

Narzędzia, które monitorują widoczność serwisów w wynikach wyszukiwania.

Weryfikują również dane o liczbie haseł w konkretnych przedziałach czy konkretne pozycje dla fraz. Większość z nich posiada dedykowane narzędzia do doboru haseł bądź pomaga w tym procesie.

Przykładami takich narzędzi są:

 • Senuto,
 • Semstorm,
 • Ahrefs,
 • SEMrush,
 • Ubersuggest,
 • SimilarWeb,
 • Answer The Public.
Content

Kolejna grupa narzędzi, która wspomaga proces tworzenia treści.

Dzięki nim można ocenić zagęszczenie słów kluczowych, poziom trudności w rozumieniu treści czy unikalność.

Podczas tworzenia treści warto wykorzystać następujące narzędzia:

 • Semstorm,
 • SurferSEO,
 • Siteliner,
 • Copyscape.
Źródła ruchu i użytkownicy

Narzędzia, które dostarczają informacji odnośnie do kanałów pozyskiwania ruchu, ale także informacji o użytkownikach i ich zachowaniu.

Dane te można znaleźć w:

 • Google Search Console,
 • Google Analytics.
Monitoring pozycji

Zbiór narzędzi, które są wykorzystywane do codziennej weryfikacji pozycji fraz.

Można skorzystać w tym celu z:

 • Senuto,
 • Semstorm,
 • ASPS,
 • Spideric,
 • Webpozycje.

Najczęściej zadawane pytania

faq

Zebraliśmy pytania najczęściej zadawane przez naszych nowych klientów. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje – skontaktuj się z nami.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Udzielimy odpowiedzi i wyjaśnimy niejasne kwestie.

Skontaktuj się z nami
 • Jak wygląda współpraca z agencją SEO?

  Każdy klient jest pod opieką dwóch specjalistów – SEO oraz do spraw obsługi klienta. To z nimi kontaktuje się przez cały okres trwania umowy.

  Specjalista SEO prowadzi proces pozycjonowania strony, zleca i wykonuje działania w obszarach on-page i off-page. Przygotowuje plan promocji serwisu i kontaktuje się w sprawach związanych m.in. ze zmianami na stronie. Dostosowuje strategię do aktualnych efektów i zmian algorytmu.

  Natomiast Opiekun Klienta jest do dyspozycji w kwestiach formalnych, które dotyczą m.in. warunków współpracy. Pomoże również znaleźć dodatkowe kierunki rozwoju usługi oraz służy pomocą w zakresie innych form marketingu.

 • Dlaczego pozycjonowanie przez agencję SEO?

  Pozycjonowanie stron wymaga technicznych umiejętności, doświadczenia oraz dostępu do danych z wielu narzędzi SEO.

  Specjaliści SEO, aby wypromować strony internetowe, muszą dokonać wielu analiz i zaplanować prace. Wdrożyć zmiany na stronie, dostarczyć treści zoptymalizowane pod SEO, pozyskać odnośniki.

  Pozycjonowanie jest złożonym i długim procesem, dlatego warto mieć wsparcie osób, które mają odpowiednie kwalifikacje i fachową wiedzę.

 • Czy przy niskim budżecie także możliwe jest pozycjonowanie?

  Tak, ale efekty będą bardzo często przesunięte w czasie.

  Jeśli posiadasz mniejszy budżet na pozycjonowanie, proponujemy dłuższy okres gwarantowanej współpracy. Dlaczego? Ponieważ nie chcemy ograniczać działań i tym samym inwestycji w serwis. Dzięki wydłużonej współpracy będziemy mogli pokryć koszty naszych działań, które będą rozłożone na kolejne miesiące.

 • Czy można przeprowadzić jednorazowe działania SEO?

  Niestety nie można jednorazowo wypozycjonować serwisu.

  Pozycjonowanie to proces nastawiony na utrzymanie i stopniowe zdobywanie coraz lepszej widoczności. To wymaga stałej pracy. Zaprzestanie działań może skutkować utratą pozycji i ruchu na rzecz konkurencji, która te działania prowadzi.

 • Czy Grupa TENSE pozycjonuje strony w wyszukiwarkach zagranicznych?

  Tak, prowadzimy pozycjonowanie na rynkach zagranicznych.

  Z sukcesem pozycjonujemy m.in. strony w języku angielskim, rosyjskim czy niemieckim. Tak samo jak dla serwisów w języku polskim, prowadzimy kompleksowe działania w zakresie optymalizacji, tworzenia treści oraz pozyskiwania odnośników.

 • Chciałbym docierać do Polaków za granicą. Czy da się to osiągnąć dzięki pozycjonowaniu?

  Tak, jeśli posiadasz serwis w języku polskim, możesz docierać do użytkowników korzystających z tego języka za granicą.

  Wskazany jest adres fizyczny firmy w kraju, w którym chcesz zdobyć ruch z wyników. Nie bez znaczenia jest domena. Warto, aby była w rozszerzeniu zgodnym z regionem np. co.uk, ale nie zawsze jest to wymóg.

 • Ile słów kluczowych można pozycjonować?

  Nie określamy minimalnej i maksymalnej liczby pozycjonowanych haseł.

  Liczba kluczowych fraz zależy od popularności branży, posiadanej oferty czy liczby podstron zaindeksowanych w wynikach wyszukiwarki.
  Pozycjonujemy z sukcesem małe strony oraz duże serwisy typu e-commerce, gdzie liczba fraz sięga kilku tysięcy.

 • Jakie warunki współpracy Grupa TENSE oferuje w zakresie pozycjonowania stron?

  Jesteśmy elastyczni i staramy się dostosować do oczekiwań naszych klientów.
  Podchodzimy indywidualnie do każdego klienta i proponujemy model współpracy najbardziej dostosowany do branży, czasu współpracy i celów biznesowych.

  Możemy współpracować na podstawie różnych modeli rozliczeń oraz długość umów. Stawiamy na relację z klientem, niemniej nie zamykamy się na krótkie okresy współpracy, gdzie w krótszym czasie będziemy mogli inwestować więcej.
  Natomiast jeśli klient posiada niższy budżet do dyspozycji, to aby osiągnąć zadowalające efekty, potrzebujemy dłuższego okresu współpracy.

 • Co jest wymagane do rozpoczęcia pozycjonowania?

  Wymagamy strony internetowej umieszczonej pod adresem domeny. Najlepiej, aby serwis umożliwiał wprowadzenie pełnej optymalizacji – poprzez panel administracyjny lub modyfikację kodu strony.

  Dla większości naszych klientów wprowadzamy samodzielnie wszelkie zmiany, więc nie musisz ponosić dodatkowych kosztów.

  Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoja strona nadaje się do pozycjonowania, zgłoś się do nas. Zweryfikujemy możliwości i zaproponujemy rozwiązania, które pozwolą osiągnąć zadowalające efekty.

 • Czy muszę udostępniać dane i możliwość edycji strony w celu jej pozycjonowania?

  Tak, jeśli chcesz, abyśmy to my wprowadzali zmiany optymalizacyjne i poprawki SEO na Twojej stronie.

  Większość naszych klientów współpracuje z nami na podstawie przekazania danych dostępowych do serwera FTP oraz istniejącego panelu CMS.
  Ten model współpracy jest wygodny dla obu stron. Nasi specjaliści techniczni mogą wdrożyć pełną optymalizację i w razie potrzeby kolejne zmiany poprawiające efektywność działań SEO. Tym samym klient nie musi poświęcać czasu na wprowadzanie zasugerowanych przez nas zmian ani zlecanie takich działań innym podmiotom lub osobom (twórców stron, programistów) i nie naraża się na dodatkowe koszty.

  Alternatywnym rozwiązaniem jest współpraca na podstawie tzw. wytycznych. Wówczas nasi specjaliści SEO przygotowują dokumenty z rekomendacjami, które należy wdrożyć w serwisie.

 • Dlaczego w umowie wpisano gwarantowany czas współpracy?

  W zależności od branży i budżetu potrzebujemy czasu oraz środków, aby osiągnąć pierwsze efekty.

  Okres gwarantowanej współpracy definiuje czas dostępny na podjęcie działań i realizację strategii SEO. Dodatkowo pozwala nam zaplanować działania i optymalnie wykorzystać zasoby.

  Dzięki temu możemy od samego początku współpracy inwestować w prace, które przewyższają kilkumiesięczne wynagrodzenie wynikające z umowy.

  Jednymi z najbardziej kosztownych działań są:

  • analiza konkurencji i audyt SEO serwisu (jako osobna usługa wyceniana od kilku tysięcy złotych),
  • wdrożenie zmian optymalizacyjnych (rozliczane według stawek za roboczogodzinę programisty bądź specjalisty technicznego),
  • przygotowanie treści (w zależności od branży, dostępnych materiałów i języka koszt może wzrosnąć, zwykle to co najmniej kilkadziesiąt złotych za tysiąc znaków).
 • Na co przeznaczamy budżet pozycjonowania?

  Budżet miesięczny jest przeznaczany na obsługę projektu SEO i realizację prac związanych z pozycjonowaniem.

  Wykorzystujemy go na pokrycie kosztów pracy Specjalisty SEO oraz Opiekuna Klienta.

  W skład kosztów obsługi wchodzą działania z zakresu:

  • bieżącego kontaktu i konsultacji osoby technicznej,
  • analizy i weryfikacji pozycjonowanego serwisu oraz konkurencji,
  • przygotowywania raportów i innych dokumentów,
  • przygotowywania treści optymalizacyjnych na stronę,
  • wdrożeń zmian optymalizacyjnych i prac programistycznych (czasami wycenianych poza działem SEO),
  • publikacji odnośników (wewnętrzne zasoby i zewnętrzni wydawcy),
  • utrzymania infrastruktury wewnętrznych serwisów i tym samym odnośników zewnętrznych oraz narzędzi wspomagających publikację i indeksację.

  Budżet jest również przeznaczany na jednorazowe raporty i dostęp do API narzędzi zewnętrznych, które m.in. dostarczają dane o widoczności, pozycji, linkach zwrotnych.

 • Od czego zależy cena pozycjonowania?

  Koszt pozycjonowania zależy od wielu czynników.

  Przede wszystkim na cenę pozycjonowania wpływa:

  • branża i konkurencja,
  • trudność fraz kluczowych,
  • aktualna widoczność (liczby haseł i ich pozycji),
  • architektura informacji,
  • profil wyników,
  • staż i historia domeny,
  • unikalność i jakość treści w obrębie witryny.

  Oczywiście wspólnie z Tobą określimy budżet pozycjonowania strony.

 • Ile trwa pozycjonowanie?

  Nie można wskazać minimalnego okresu prowadzenia prac związanych z pozycjonowaniem.

  Wszystko zależy od oceny serwisu i trudności branży. Zwykle zakładamy co najmniej roczny okres współpracy, aby osiągnąć efekty i utrzymać dobre pozycje strony.

 • Kiedy będą pierwsze efekty pozycjonowania?

  Czasami na pierwsze efekty czeka się kilka tygodni (wzrost pozycji o kilka miejsc bądź pojawienie się w TOP 50), a w innym przypadku co najmniej kilka miesięcy.

  Zwykle to pierwsze tygodnie po wdrożeniu pełnej optymalizacji i publikacji odnośników powodują wzrost widoczności i poprawę pozycji na wybrane słowa kluczowe.

  Wszystko zależy między innymi od konkurencyjności branży i kluczowych fraz oraz potencjału serwisu. Brany jest również pod uwagę okres potrzebny na zaindeksowanie wprowadzonych zmian optymalizacyjnych i indeksację odnośników zewnętrznych.

  Algorytmy Google w ciągu każdego dnia analizują setki czynników i na podstawie każdego z nich ustalają ranking witryn. Tak duża liczba aspektów wpływających na uzyskanie pozycji uniemożliwia jednoznaczną odpowiedź odnośnie do czasu uzyskania efektów.

 • Dlaczego na niektóre frazy serwis jest widoczny szybciej niż na inne?

  W zależności od stopnia trudności i konkurencyjnych serwisów wybrane słowa kluczowe mogą zdobywać widoczność szybciej niż inne.

  Hasła long-tail mogą jako pierwsze rankingować, a frazy mid-tail oraz money-keywords potrzebują zwykle większych nakładów i czasu na osiągnięcie zadowalających pozycji.

  Pozycja strony jest zależna od wielu czynników, również od historii i stażu domeny w sieci, które należy budować co najmniej miesiącami. Dlatego wskazana jest długoterminowa strategia i stała praca nad serwisem w celu maksymalizacji efektów.

 • Dlaczego występują różnice w pozycjach między raportem a moją przeglądarką?

  Wyszukiwarka Google zbiera informacje o swoich użytkownikach, m.in. lokalizacji i historii przeglądania. Na tej podstawie personalizuje je.

  To właśnie główny powód występowania różnic między monitoringiem a Twoją przeglądarką.

  W raportach pozycji wykorzystujemy niezależne narzędzia, które są pozbawione personalizacji. Monitorują hasła raz dziennie, aby dostarczyć informacje o efektach pozycjonowania.

 • Czy Grupa TENSE gwarantuje osiągnięcie efektów?

  Niestety nie możemy zagwarantować uzyskania efektów w określonym czasie.

  Żadna osoba lub firma zajmująca się pozycjonowaniem nie jest w stanie wskazać konkretnej daty pojawienia się efektów. Niezależnie czy mówimy o konkretnych pozycjach, ruchu czy konwersji.

  Pozycjonowanie stron odbywa się w zewnętrznym środowisku, jakim jest wyszukiwarka. Tym samym widoczność serwisu zależy od wielu czynników, m.in.:

  • zmian algorytmu wyszukiwarki,
  • historii profilu domeny,
  • stażu i tematyczności serwisu,
  • architektury informacji,
  • działań konkurencji.

  Nie zostały ujawnione ani potwierdzone wszystkie czynniki wpływające na pozycje w rankingu. Dlatego nasze prace opieramy na wiedzy i doświadczeniu specjalistów oraz na podstawie ogólnodostępnych wytycznych Google odnośnie do tworzenia serwisów przyjaznych wyszukiwarkom.

 • Jak weryfikować efekty?

  Efekty działań SEO weryfikujemy za pomocą wewnętrznych i zewnętrznych narzędzi analitycznych.

  Wykorzystujemy dane z Google Analytics lub Google Search Console dla serwisu.

  Widoczność strony można również podejrzeć za pomocą narzędzi takich jak Semstorm, Senuto, Ahrefs czy SEMrush. Nie zawsze estymowany ruch i liczba słów kluczowych wskazywane przez nie są zgodne z rzeczywistością.

  Narzędzia zewnętrzne powinny stanowić pomoc w weryfikacji efektów.

 • Kto zajmuje się wdrożeniem zmian na stronie?

  Zwykle pozycjoner jest oddelegowany do wdrożenia zmian pozwalających na efektywne pozycjonowanie.

  Istnieje jednak możliwość przygotowania wytycznych dla developerów, firm lub osób, które zajmują się administracją i rozwojem serwisu.
  W takim przypadku Specjalista SEO tworzy rekomendacje oraz weryfikuje wprowadzone zmiany.

 • Kto przygotowuje treści na stronę?

  Treści, które wprowadzamy na strony, są przygotowane przez wewnętrzny dział content marketingu.

  Opisy tworzą copywriterzy, którzy zapoznają się z serwisem, wskazówkami i materiałami dostarczonymi przez klientów. Specjalista SEO, który prowadzi proces pozycjonowania, określa zapotrzebowanie na treści, aby osiągnąć jak najlepsze efekty pozycjonowania.
  Samodzielnie nie tworzy tekstów, ale zajmuje się wdrażaniem i technicznymi aspektami optymalizacji opisów.

 • Jakie zmiany wprowadza się na stronie?

  W ramach pozycjonowania stron wprowadzamy wiele większych i mniejszych zmian.

  Wszystko zależy od aktualnej optymalizacji i dostosowania serwisu do profilu wyników. Głównie są to zmiany w zakresie treści (modyfikacja istniejących i dodanie nowych), ale to nie wszystko.

  Specjalista SEO poza modyfikacją contentu:

  • wprowadza dodatkowe lub brakujące odnośniki nawigacyjne,
  • blokuje niskiej jakości strony przed modyfikacją,
  • wprowadza przekierowania usuniętych stron lub błędnych adresów,
  • wdraża dane strukturalne.
 • Czy działania związane z pozycjonowaniem wprowadzają zmiany w wyglądzie strony?

  Czasami są wymagane zmiany, które wpływają na końcowy wygląd strony.

  Głównie dotyczą wprowadzenia treści optymalizacyjnych, które pozwalają skutecznie prowadzić pozycjonowanie. Czasami specjaliści SEO dodają nowe podstrony i wprowadzają dodatkowe elementy nawigacyjne.

  Nie musisz się martwić o wdrożenie tego typu zmian, ponieważ zostaniesz poinformowany o potrzebie ich wprowadzenia.

 • Zmieniam serwis. Co z efektami pozycjonowania?

  Podczas migracji SEO staramy się każdorazowo wspierać klienta. Możemy pomóc w migracji i dostosować nowy serwis do pozycjonowania.

  Wspólnie staramy się przeprowadzić migrację serwisu, tak by miała jak najmniejszy wpływ na wypracowane efekty, a zmiana serwisu pomogła nam w dalszych pracach. Dlatego od samego początku chętnie przesyłamy rekomendacje oraz informacje o kluczowych elementach do wdrożenia i przeniesienia.

  Nie ograniczamy się jedynie do minimalizacji strat. Bardzo często w migracji upatrujemy szansę, dlatego sugerujemy mechanizmy i rozwiązania wspierające efekty pozycjonowania.

 • Co agencja analizuje pod kątem pozycjonowania?

  Serwis analizujemy pod kątem widoczności, profilu linkowego i poziomu optymalizacji.

  Wykorzystujemy do tego takie narzędzia jak Semstorm, Senuto, Ahrefs czy Screaming Frog SEO Spider i Sitebulb. Podczas weryfikacji sprawdzamy, jakie działania podejmuje konkurencja i jakie my musimy podjąć, aby osiągnąć podobną widoczność.
  Analiza serwisu klienta i konkurencji może trwać nawet kilkadziesiąt godzin.

 • Dlaczego zmienia się opiekun klienta?

  Pierwszy kontakt jest zwykle z doradcą z ramienia Działu Handlowego. Jest to specjalista, który dostosowuje ofertę pozycjonowania do potrzeb klienta i jego budżetu.

  Po wyborze modelu współpracy i ustaleniu szczegółów usługi następuje przekazanie klienta do Pionu Obsługi Klienta, który przejmuje dalszą opiekę. Opiekun Klienta nadzoruje przebieg realizacji usługi oraz kwestie umowy. Doradza również w zakresie działań marketingowych wpływających na rozwój biznesu.

  Zmiana może również nastąpić w dziale SEO. Po pewnym czasie i osiągnięciu pierwszych efektów może nastąpić przekazanie klienta innemu specjaliście SEO. Dzięki temu różni pozycjonerzy mogą pracować nad widocznością serwisu w wynikach wyszukiwarki. W ten sposób dodatkowo podnosimy umiejętności członków naszych zespołów, składających się z kilku pozycjonerów. Zmiana specjalisty SEO wpływa także na ciągłe poszukiwanie nowych sposobów wzmocnienia widoczności strony w internecie.

 • Co mogę zrobić, aby wspomóc prace agencji i tym samym przyspieszyć pozycjonowanie?

  Specjalista SEO może wskazać obszar, w którym dodatkowa pomoc może przyśpieszyć pozycjonowanie.

  Działania dotyczą różnych aspektów strony, m.in.:

  • udostępnienia możliwości wdrożenia pełnej optymalizacji bądź wsparcia w tym zakresie przez administratora,
  • oferty, w szczególności publikowania nowych i unikalnych produktów bądź usług,
  • zmian w zakresie nazewnictwa produktów,
  • samodzielnego rozwoju contentu w sekcjach blogowych i poradnikowych zgodnie z naszymi rekomendacjami,
  • wsparcia w zakresie pozyskiwania odnośników przez wykorzystanie kontaktów biznesowych itd.

  Warto każdorazowo zwrócić się do opiekuna SEO, który podpowie i wskaże kierunek wsparcia przez klienta.

 • Czy linki sponsorowane w Google Ads (dawniej Google AdWords) wpływają na proces pozycjonowania?

  Linki sponsorowane w systemie Google Ads (AdWords) nie wpływają na uzyskiwane pozycje w wynikach organicznych.

  System reklamowy Google Ads jest odrębną usługą firmy Google i nie ma związku z wynikami naturalnymi.

  Niemniej, pozycjonowanie i prowadzenie kampanii linków sponsorowanych może zintensyfikować efekty biznesowe. Aby otrzymać szczegóły oferty Google Ads, skontaktuj się z naszym Działem Handlowym.

 • Czy pozycjonowanie w Google wpływa na efekty w innych wyszukiwarkach?

  Pomimo tego, że nasza praca nakierowana jest głównie na widoczność w wyszukiwarce Google, to efekty pozycjonowania można zauważyć w innych wyszukiwarkach.

  Działania SEO, które realizujemy podczas pozycjonowania, są w dużej części uniwersalne. Wprowadzamy globalną optymalizację oraz unikalne treści. Dzięki temu algorytmy wyszukiwarek oceniają stronę lepiej. Tym samym wdrażane zmiany bardzo często wpływają na wzrost widoczności nie tylko w Google, ale także w innych wyszukiwarkach, np. Bing.

 • Które działania SEO są najskuteczniejsze?

  Nie można określić najskuteczniejszych działań, które wpływają na pozycje serwisu w wynikach organicznych.

  Na osiągnięcie widoczności w wyszukiwarce ma wpływ wiele czynników. W zależności od branży, czynniki oraz ich znaczenie się różnią. Dlaczego pracę rozpoczynamy od wykonania audytu SEO? Na podstawie wyniku analizy pozycjonowanego serwisu i konkurencji przygotowujemy indywidualną strategię, którą realizujemy krok po kroku. Wdrażamy kompleksową optymalizację witryny, uzupełniamy bądź aktualizujemy jej treści, a na koniec budujemy lub wzmacniamy profil linkowy domeny.

 • Na czym polega profesjonalne pozycjonowanie?

  Pozycjonowanie to skomplikowany i złożony proces, dlatego należy powierzyć stronę profesjonalistom.

  Aby osiągać efekty, których oczekuje od nas klient, starannie opracowujemy i realizujemy strategię SEO. Na bieżąco monitorujemy trendy i zmiany w algorytmach. Wyszukiwarka Google wprowadza szereg zmian, na które musimy reagować, aby utrzymać bądź odbudować wyniki.

  Ważne są efektywne i całościowe działania, doświadczenie specjalistów SEO oraz ciągła analiza sytuacji w wynikach organicznych.