Pozycjonowanie stron internetowych (www)

Co to jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie stron internetowych (ang. SEO – Search Engine Optimization) to szereg działań on page i off page, których celem jest osiągnięcie przez daną witrynę internetową jak najwyższych pozycji w wynikach organicznych wyszukiwania np. w wyszukiwarce Google.

Działania podejmowane w obszarze serwisu i poza nim mają na celu zwiększenie widoczności strony internetowej w darmowych wynikach wyszukiwania. To z kolei przekłada się na pozycję w rankingu i wzrost liczby internautów odwiedzających Twoją witrynę.

Skuteczne pozycjonowanie sprowadza na stronę użytkowników zainteresowanych ofertą produktów bądź usług. Umożliwia realizację celów biznesowych firmy poprzez monetyzację ruchu, a także buduje rozpoznawalność marki.

  Bezpłatna wycena

  efekty pozycjonowania strony

  Pozycjonowanie stron jest ważnym działaniem marketingowym i stanowi dla wielu serwisów jedno z podstawowych źródeł pozyskiwania użytkowników na swoją stronę.

  Warto uwzględnić promocję w wynikach wyszukiwania jako główny kanał umożliwiający generowanie wzrostu przychodu.

  Dlaczego warto
  wybrać pozycjonowanie stron?

  Pozycjonowanie stron internetowych jest inwestycją, która odwdzięcza się trwałymi efektami rozłożonymi w czasie. Niesie ze sobą wachlarz korzyści, a dla wielu serwisów internetowych stanowi główne źródło pozyskiwania klientów.

  Poniżej znajdziesz kilka powodów, dla których warto skorzystać z usługi pozycjonowania stron internetowych przez agencje SEO.

  • Skuteczna forma reklamy

   Z wyszukiwarki Google korzysta około 97% internautów(1). Codziennie miliony polskich użytkowników wykorzystują strony wyników, aby znaleźć konkretne informacje, produkty lub usługi, których potrzebują.

   Większość z nich przegląda tylko TOP 10 wyników wyszukiwania. Pojawianie się Twojej witryny na pierwszej stronie wyników jest jednym z najskuteczniejszych i równocześnie atrakcyjnych cenowo metod generowania konwersji (sprzedaży). Tym samym pozycjonowanie strony internetowej jest popularną metodą zwiększania zasięgów w sieci.

  • Długofalowe korzyści

   Promowanie stron www w wyszukiwarce internetowej to złożony proces, który gwarantuje korzyści przez długi czas. Zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwania zapewnia stały dopływ potencjalnych klientów do serwisu, a tym samym wzrost sprzedaży lub konwersji innego rodzaju. Dzięki temu środki zainwestowane w pozycjonowanie mogą zwracać się przez długi czas. Dodatkowo strona internetowa będzie cieszyć się dużą popularnością i zwiększy zaufanie wśród internautów.

  • Skalowalność

   Pozycjonowanie strony internetowej umożliwia skalowanie widoczności wertykalnie i horyzontalnie. Dzięki działaniom SEO możemy poprawiać pozycje fraz kluczowych, a także zwiększać liczbę słów kluczowych na pierwszej stronie wyników. Poprzez tworzenie nowych podstron lub ich optymalizację zapewniamy wzrost liczby użytkowników, a tym samym liczby osób potencjalnie zainteresowanych ofertą.

  • Dopasowanie do intencji użytkownika

   Wyniki wyszukiwania Google są dopasowane do intencji użytkownika. Dużą wagę przywiązuje się do wysokiej jakości wyników wyszukiwania – wprowadzane są ciągłe aktualizacje. To sprawia, że internauci chętniej korzystają z wyszukiwarki Google. Efektem tego są strony internetowe w wyszukiwarce odpowiadające na oczekiwania użytkowników. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że użytkownik pozyskany z wyników naturalnych skorzysta z oferty i stanie się klientem. Tym samym pozycjonowanie stron dostarcza wartościowego ruchu, a treści dopasowane pod aktualne kryteria wyszukiwarki pozwalają osiągnąć wysoką pozycję na pierwszej stronie.

  • Dobry stosunek ceny do jakości

   Zarówno reklamy Google Ads, jak i pozycjonowanie stron zapewniają bardzo korzystny stosunek kosztów do jakości pozyskanego ruchu.

   Użytkownicy korzystający z wyszukiwarek internetowych mają sprecyzowane intencje. Dzięki pozycjonowaniu stron docierasz do tych, którzy są zdeterminowani do działania, w tym do dokonania konwersji w sklepie internetowym. Koszty kampanii PPC oraz SEO są tym samym atrakcyjne pod kątem zwrotu z inwestycji (ROI). Wiele firm korzysta tylko z pozycjonowania albo kampanii PPC przy pozyskiwaniu nowych klientów i użytkowników dla stron internetowych.

  Wpływ pozycjonowania na
  odwiedziny użytkowników

  Pozycjonowanie stron www obejmuje działania, które mają na celu zapewnienie wzrostu widoczności w wynikach wyszukiwania. Działania te skoncentrowane są na umieszczeniu fraz i słów kluczowych na pierwszej stronie wyszukiwarki.

  Najlepiej, aby słowa kluczowe były na najwyższych pozycjach. Dlaczego? Ponieważ wtedy większa liczba potencjalnych klientów odwiedzi stronę internetową.

  Według statystyk Advanced Web Ranking(4) pierwsze miejsca w wyszukiwarce internetowej są najchętniej klikane. Pozycja pierwsza pozwala uzyskać nawet 35% ruchu dla zapytania kierowanego do wyszukiwarki (statystyki dla użytkowników urządzeń typu desktop, międzynarodowe wyniki wyszukiwania).

  współczynnik klikalności dla wyników bezpłatnych
  # Fraza kluczowa Miesięczna liczba wyszukiwań Estymowany ruch z pierwszej pozycji
  1 Apteka 246000 86100
  2 Opony letnie 22200 7770
  3 Kosmetyki naturalne 14800 5180
  4 Obuwie damskie 14800 5180
  5 Armatura 6600 2310
  6 Pozycjonowanie 6600 2310
  7 Konto bankowe 5400 1890
  8 Wymiana walut 5400 1890
  9 Kwiaciarnia online 720 252
  10 Telewizory smart 590 207
  11 Autoryzowany serwis 210 74
  # Fraza kluczowa Miesięczna liczba wyszukiwań Estymowany ruch z pierwszej pozycji
  1 Apteka 246000 86100
  2 Opony letnie 22200 7770
  3 Kosmetyki naturalne 14800 5180
  4 Obuwie damskie 14800 5180
  5 Armatura 6600 2310
  6 Pozycjonowanie 6600 2310
  7 Konto bankowe 5400 1890
  8 Wymiana walut 5400 1890
  9 Kwiaciarnia online 720 252
  10 Telewizory smart 590 207
  11 Autoryzowany serwis 210 74

  Czy pozycjonowanie stron to usługa dla mnie?

  Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w pozycjonowanie? Przeczytaj poniższe pytania i wejdź w rolę swojego klienta.

  Czy korzystasz z wyszukiwarki Google?
  Czy szukając konkretnego produktu, odwiedzałeś inne sklepy internetowe?
  Czy zapoznajesz się z poradnikami lub recenzjami w internecie przed zakupem jakiegoś produktu?
  Czy szukałeś opinii na temat interesującego Cię produktu lub firmy?
  Czy szukając dostawcy usługi w Twoim regionie, korzystałeś z wyszukiwarki Google?
  Czy informacje zamieszczone na wizytówkach Google Moja Firma są dla Ciebie przydatne?
  Czy do wyszukiwania informacji wykorzystywałeś smartfona lub tablet z system Android?

  Odpowiadając co najmniej raz twierdząco na wyżej wymienione pytania, potwierdziłeś, że użytkownicy internetu, tak jak i Ty, szukają w nim informacji na temat produktów i usług.

  Dlatego, jeśli chcesz do nich dotrzeć, pozycjonowanie to forma marketingu, która będzie właściwym wyborem dla Ciebie i Twojego biznesu.

  Bezpłatna wycena

  Korzyści pozycjonowania strony internetowej

  Nie wiesz jakie korzyści daje pozycjonowanie stron? Poniżej znajdziesz najważniejsze zalety prowadzenia działań SEO dla stron internetowych, a także ich wpływ na Twój biznes.

  Zwiększenie widoczności serwisu
  01
  01

  Prace związane z pozycjonowaniem mają na celu zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwania. Serwis będzie pojawiał się na kolejne zapytania w wyszukiwarce, nie tylko na słowa kluczowe i frazy, dla których są prowadzone aktywne prace. Skuteczne pozycjonowanie zapewni dodatkowe efekty w postaci pozycji na hasła long-tail i mid-tail.

  Wzrost liczby odwiedzin w serwisie
  02
  02

  Wraz ze wzrostem widoczności, strona będzie zyskiwać ruch z bezpłatnych wyników wyszukiwania. Jednak to nie wszystko. W ramach pozycjonowania prowadzone są działania m.in. związane z pozyskiwaniem linków (ang. link building), które mogą zapewnićdodatkowy ruch poprzez odesłania z wpisów i artykułów.

  Dotarcie do potencjalnych klientów
  03
  03

  Pozycjonowanie stron internetowych umożliwia dotarcie do użytkowników, a dodatkowo zapewnia rozpoznawalność twojej strony www. Dzięki temu zyskujesz szansę na zapoznanie się z ofertą przez potencjalnych klientów poprzez wyniki wyszukiwania.

  Dzięki pozycjonowaniu stron docierasz do użytkowników na różnym etapie decyzji (lejka sprzedażowego). Odpowiednia strategia pozycjonowania daje szansę na przekonanie klienta do Twojej oferty i finalną konwersję.

  Wzrost zysków i rozwój biznesu
  04
  04

  Dodatkowy ruch i użytkownicy, którzy konwertują na Twojej stronie, będą docelowo generować wzrost przychodu. Będziesz mógł go inwestować w swój biznes. Również w działania, które pozwolą skalować sprzedaż. Pozycjonowanie świetnie sprawdza się w maksymalizacji konwersji.

  Atrakcyjny koszt pozyskania użytkownika
  05
  05

  Pozycjonowanie może zapewnić mniejszy koszt pozyskania leada bądź końcowej konwersji w porównaniu np. do kampanii PPC, która w dłuższym czasie i dla konkurencyjnych branż może okazać się kosztowniejsza niż pozycjonowanie strony internetowej. Systematyczne działania on page i off page mogą z miesiąca na miesiąc dostarczać kolejnych użytkowników. Tym samym pozycjonowanie zapewnia stały dopływ potencjalnych klientów z bezpłatnych wyników wyszukiwania.

  Zdobycie przewagi nad konkurencją
  06
  06

  Skuteczne pozycjonowanie zapewnia przewagę nad konkurencją w Twojej branży. Zdobycie wysokich pozycji na najpopularniejsze hasła oraz uzyskanie widoczności serwisu na tematy powiązane z ofertą – to wszystko pozwala zdominować niszę, w której prowadzisz biznes.

  Zwiększenie rozpoznawalności oraz budowanie zaufania
  07
  07

  Działania SEO i zapewnienie znaczącej widoczności nie tylko dostarczą nowych użytkowników, ale także zwiększą rozpoznawalność witryny. Użytkownicy będą częściej widzieć Twoją stronę w wyszukiwarce Google oraz będzie się ona pojawiać na coraz więcej zapytań w TOP 10. Tym samym marka stanie się bardziej rozpoznawalna. Pozycjonowanie sprawia, że użytkownicy nabiorą zaufania do marki i będą traktować ją jako lidera w branży.

  Poprawa użyteczności strony internetowej
  08
  08

  Działania w obrębie serwisu wpływają nie tylko na poprawę pozycji strony internetowej w wyszukiwarce Google, ale również na kwestie jej użyteczności.

  Dostarczenie wartościowego contentu lub optymalizacja treści strony, zmiany w nawigacji, czy dodatkowe elementy CTA wraz z przyśpieszeniem ładowania stron, to tylko część zmian na witrynie, które realizowane są w ramach pozycjonowania. Wdrożenie poprawek SEO i optymalizacja globalna serwisu wpływa na pozytywny odbiór serwisu i zwiększa liczbę haseł w TOP 10 wyników wyszukiwania.

  Bezpieczeństwo
  09
  09

  Działania w ramach pozycjonowania dotyczą również rekomendacji i zmian w zakresie poprawy bezpieczeństwa.

  Dostarcza się rekomendacje wdrożenia certyfikatu SSL, eliminuje tzw. mixed content czy monitoruje się strony w wewnętrznych i zewnętrznych narzędziach. Te wszystkie działania nie mają bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie stron w serwisie, ale mogą być istotne z punktu widzenia użytkownika i pozwolą uniknąć oznaczenia w wynikach wyszukiwania, że strona internetowa jest niebezpieczna.

  Dodatkowe odnośniki
  10
  10

  Użytkownicy dzielą się w sieci wartościowymi treściami, a także polecają strony internetowe i oferty znajdujące się na nich.

  Tego typu linki mogą stanowić bonus w procesie pozycjonowania strony internetowej i dodatkowe wsparcie w zdobywaniu wysokich pozycji. Odnośniki mogą pochodzić m.in. z forów branżowych, komentarzy, a nawet artykułów i rankingów.

  Efekty pozycjonowania - case study

  Do każdej strategii pozycjonowania strony podchodzimy indywidualnie. Zależy nam na tym, aby klient otrzymał skrojoną na miarę ofertę działań.

  Cieszymy się, że takie podejście ma przełożenie na efekty. 89% klientów z Polski i zagranicy współpracuje z nami ponad dwa lata.
  Poniżej prezentujemy case study działań dla jednego z naszych klientów, który powierzył nam pozycjonowanie swojej strony.

  Skrupulatna analiza i szereg podjętych prac przyniosły bardziej niż zadowalający efekt. Wynikiem pozycjonowania było nie tylko uzyskanie wysokiej pozycji strony w wynikach wyszukiwania, ale również bardzo duży wzrostu ruchu organicznego.

  Wyniki pozycjonowania

  Po kilkunastu miesiącach współpracy osiągnęliśmy zawrotne 3 268% więcej sesji każdego dnia!

  Udało się to osiągnąć poprzez pozycjonowanie strony internetowej na najbardziej kaloryczne hasła. Skupiliśmy się na tzw. money-keywords i mid-tail keywords. Wykonywaliśmy prace mające na celu ulokowanie fraz kluczowych w wynikach wyszukiwania na pozycjach TOP 3 i TOP 10.

  Aktualnie Klient posiada blisko 400 fraz kluczowych na pierwszej stronie wyników wyszukiwania.

  liczba kliknięć z wyników wyszukiwania

  Co bardzo istotne, udało nam się wypracować lepszą widoczność serwisu niż przed spadkami w wyniku zmian algorytmu Google z lutego 2019 roku.

  Dodatkowo klient został poinformowany o znaczeniu contentu w procesie zdobywania wysokich pozycji, a także optymalizacji technicznej serwisu i tematyczności treści strony na konkretnych adresach kategorii.

  Wyżej wymieniony serwis to przykład, że skuteczne pozycjonowanie jest możliwe, ale wymaga dużego nakładu działań i czasu.

  Ustalenie celu

  Jak udało nam się uzyskać tak spektakularne efekty? Na początku procesu pozycjonowania określamy cel działań. Klientowi zależało przede wszystkim na wzroście ruchu na stronie – w obrębie już istniejących podstron, a także nowych, które docelowo powstaną. Dlaczego? Ponieważ serwis stracił na widoczności na początku 2019 roku na skutek jednej z aktualizacji Google. Strona internetowa była bardzo rozbudowana, ale pomimo to nie zyskiwała zadowalającej widoczności w wynikach wyszukiwania dla nowych i wartościowych treści dla użytkownika.

  Wykonane działania

  Analiza
  Działania związane z pozycjonowaniem rozpoczęliśmy od analizy witryny pod kątem technicznych aspektów SEO, treści na stronie internetowej oraz linków przychodzących.

  Wynikiem audytu SEO był zbiór zaleceń, które zostały na późniejszym etapie wdrożone. Wprowadziliśmy plan zmian w treściach, które mogą liczyć na największe zainteresowanie wśród użytkowników. Klient otrzymał również zbiór porad odnośnie do tworzenia nowych wpisów, które cyklicznie publikuje w obrębie serwisu. Jednym z kluczowych celów było uchronienie serwisu przed spadkami pozycji, które miały miejsce przed rozpoczęciem działań SEO.

  Dobór słów kluczowych
  Po analizie profilu wyników i samego serwisu wybraliśmy słowa kluczowe i frazy, które posiadają duży wolumen, czyli użytkownicy bardzo często wpisują te zapytania do wyszukiwarki.

  Klient nakierował nas też na grupy haseł, które mogą zapewnić wartościowy ruch pod kątem jego monetyzacji.

  Z racji znacznej rozbudowy serwisu oraz dużej liczby unikalnych i wartościowych treści skupiliśmy się przede wszystkim na kalorycznych hasłach (money-keywords i mid-tail) i pod ich kątem prowadziliśmy dalsze działania związane z pozycjonowaniem strony internetowej.

  Optymalizacja
  Działania dotyczyły kluczowych elementów SEO. Optymalizacja była nakierowana na zwiększenie widoczności strony w Google. Staraliśmy się, aby pozycjonowanie stron w tym przypadku nie ograniczało się tylko do wybranych adresów.

  Wiele zmian zostało wykonanych w obrębie sekcji head (tytuł i meta opisy oraz inne meta tagi). Przebudowano architekturę informacji, zmodyfikowano nawigację i adresy URL wraz z zapewnieniem przekierowań 301.

  Kolejne działania w ramach pozycjonowania dotyczyły wdrożenia danych strukturalnych oraz optymalizacji treści na stronie pod kątem słów kluczowych. Z racji dużej liczby podstron zmiany były czasochłonne i wymagały zaangażowania kilku działów – technicznego oraz contentu.

  Treści
  Poprzednie treści były jakościowe i odpowiadały na pytania użytkowników, niestety nie były odpowiednie pod pozycjonowanie.

  Optymalizacja treści była nakierowana głównie na uzupełnienie opisów o najważniejsze słowa kluczowe. Wprowadzono nagłówki, które porządkują treści i nadają semantykę. Zmiany dotyczyły również elementów graficznych – opisano grafiki oraz uzupełniono strony o obrazy wyróżniające.
  Dodatkowo zostały wprowadzone mechanizmy, które uniemożliwiają publikację niskiej jakości komentarzy pod artykułami (bardzo często z linkiem wychodzącym, tzw. do follow).

  Wspólnie z klientem tworzyliśmy nowe treści, przede wszystkim artykuły eksperckie, które były cyklicznie wdrażane w obrębie serwisu. Strona zyskiwała każdego miesiąca kilkadziesiąt tysięcy znaków, a skuteczne pozycjonowanie poprzez dodatkowe działania off page przyniosły jeszcze lepsze efekty.

  Natomiast dzięki aktualizacji obecnych już na stronie treści i wdrożeniu dużej liczby nowych tekstów, mogliśmy skalować ruch w dwóch płaszczyznach – zapewniając wysokie pozycje oraz widoczność strony w wyszukiwarce na nowe hasła.
  Zostały również wyeliminowane problemy z kanibalizacją pozycji na najważniejsze słowa kluczowe i frazy.

  Linkowanie
  Z racji wielkości serwisu i liczby podstron, postawiliśmy głównie na pozyskiwanie wartościowych linków z autorskiego zaplecza.

  Każdy nowy artykuł tuż po publikacji był uwzględniany w strategii pozycjonowania. Mogliśmy tym samym wzmocnić efekty optymalizacji nowych treści poprzez działania off site.
  Podobnie wyglądało to w przypadku podstron, które zostały zmodyfikowane, a nie miały do tej pory odnośników na zewnątrz.

  Część budżetu na pozycjonowanie przeznaczyliśmy na publikacje u zewnętrznych wydawców. Linki kierowały do strony głównej oraz najważniejszych kategorii.
  Wybieraliśmy serwisy z widocznością i dobrymi parametrami DR (ang. Domain Rating) i TF (ang. Trust Flow). Niemniej w pierwszej kolejności weryfikowaliśmy, czy serwis odsyłający rankinguje na zapytania związane z tematyką docelową naszego klienta.

  Oferta pozycjonowania
  stron internetowych

  W Grupie TENSE stawiamy na dopasowaną ofertę dla każdego klienta. Otwierasz swójbiznes, maszstronę od dłuższego czasu, a może walczysz o wysokie pozycje ze znanymi konkurentami? W każdym z tych przypadków możemy pomóc i zaoferować odpowiednie i skuteczne pozycjonowanie strony.

  Niezależnie czy mamy pozycjonować sklep internetowy, stronę usługową czy serwis agregujący treści, zaproponujemy odpowiednie działania, które spełnią Twoje oczekiwania.

  Co nas wyróżnia?

  Indywidualne podejście

  Preferujemy indywidualne podejście do każdego Klienta. Realizujemy pozycjonowanie stron na podstawie wcześniej dokonanej weryfikacji branży i konkurencji w wynikach wyszukiwania.

  Ofertowanie zaczynamy od analizy serwisu w obszarach on site i off site. Poznajemy branżę i możemy przedstawić kierunek pozycjonowania – sekcje serwisu, potencjalne hasła, które mogą generować ruch na stronie www i konwersje. To stanowi bazę do opracowania planu na promowanie stron internetowych w wyszukiwarce Google.

  Doradca Biznesowy weryfikuje m.in.:

  • aktualną widoczność strony,
  • rankingujące adresy i słowa kluczowe,
  • profil linkowy domeny,
  • potrzeby optymalizacyjne,
  • trudność branży,
  • serwisy konkurencyjne.

  Wskazana jest na tym etapie również pomoc ze strony klienta. Im więcej informacji o specyfice biznesu otrzymamy na samym początku, tym lepiej dopasujemy usługę SEO i działania podczas pozycjonowania strony.

  Pozyskanie informacji o serwisie, jak i o branży, stanowi podstawę propozycji oferty pozycjonowania strony.

  Modele współpracy

  Stawiamy na przejrzyste modele współpracy, które zapewniają szereg korzyści dla naszych klientów.

  Formę współpracy dobieramy na podstawie ustalonych przez Doradcę Biznesowego i klienta celów i możliwości ich realizacji w określonym czasie, biorąc pod uwagę dostępny budżet.

  W Grupie TENSE wyróżniamy co najmniej trzy modele rozliczeń pozycjonowania. Poniżej znajduje się ich krótka charakterystyka.

  Stała opłata

  Określona z góry kwota, w ramach której wykonywane są działania SEO. Zapewnia komfort dzięki znanym kosztom działań marketingowych dla każdego miesiąca.

  Stała opłata + opłata za efekt

  Poza opłatą stałą doliczana jest część zmienna, która zależy od osiąganych efektów w danym miesiącu.

  Dla Twojego bezpieczeństwa ustalana jest górna granica kosztów, która jest nieprzekraczalna, nawet jeśli efekty przewyższają pierwotne założenia.

  Efektem pozycjonowania może być:

  • pozycja wybranych słów kluczowych,
  • liczba odwiedzin z wyników organicznych,
  • zwiększenie widoczności bazującej na liczbie fraz kluczowych w określonych przedziałach pozycji,
  • liczba zrealizowanych celów, np. sprzedaży produktów lub pozyskania leadów poprzez wypełnienie formularzy.
  Opłata za efekt

  Model zaliczany do grupy performance marketingu, w którym koszty są uzależnione głównie od osiąganych efektów.

  Model zarezerwowany dla witryn, które posiadają fundamenty SEO i możliwość dalszego skalowania poprzez optymalizację globalną, treści optymalizacyjne i pozyskiwanie linków przychodzących (ang. link building). Tutaj również określa się efekt, za który naliczana jest prowizja.

  Każdorazowo Doradca Biznesowy wspólnie z Klientem wybierają optymalne rozwiązanie, zestawiają oczekiwania i zapotrzebowanie na budżet.

  Czy wiesz, że…

  Najniższy budżet miesięczny klienta obsługiwanego w Grupie TENSE stanowi równowartość kosztów miesięcznych zakupu ziaren kawy do ekspresu… dla pracowników z jednego piętra, a za najwyższy można zakupić nowe auto osobowe z segmentu C grupy Volkswagen AG.

  Bezpłatna wycena

  Budżet na pozycjonowanie strony internetowej

  Budżet pozycjonowania jest uwarunkowany trudnością prowadzonego projektu SEO, czyli sumą prac niezbędnych do wykonania, aby osiągnąć określony cel.

  Dlatego pozycjonowanie strony www jest każdorazowo wyceniane indywidualnie przez naszych doradców. Pod uwagę oczywiście bierzemy także oczekiwania klienta oraz budżet, jaki jest w stanie zainwestować w pozycjonowanie serwisu. Nie bez znaczenia jest konkurencja i jej działania, zwłaszcza te serwisy, które można odnaleźć w wynikach wyszukiwania na kaloryczne zapytania.

  Co wpływa na cenę pozycjonowania?

  Koszty pozycjonowania zależą od wielu czynników. Każdy z nich wpływa na końcową cenę usługi SEO. Największe znaczenie ma przede wszystkim konkurencyjność branży, w jakiej działa Twoja firma.

  Tym samym cena zależy od trudności słów kluczowych oraz działań konkurencji w zakresie pozycjonowania.

  Pod uwagę brany jest również obecny stan optymalizacji strony internetowej oraz inne elementy, które mogą mieć wpływ na efektywność prowadzonych działań – uzyskania pozycji w wynikach wyszukiwania.

  Typ branży
  Branża 1
  Branża 2
  Branża 3
  Obecna sytuacja serwisu
  Idealna
  Dobra
  Zła
  Wielkość konkurencji
  Mała
  Średnia
  Duża
  Koszt pozycjonowania
  Niski
  Średni
  Wysoki

  Czynniki wpływające na cenę
  pozycjonowania strony www

  Poniżej znajdują się najważniejsze elementy wpływające na koszt pozycjonowania stron internetowych:

  • aktualna widoczność serwisu (liczba haseł i ich pozycje),
  • branża (serwisy konkurencyjne),
  • działania w zakresie pozycjonowania prowadzone przez konkurencję,
  • popularność haseł (liczba wyszukiwań i zaindeksowanych zasobów w sieci),
  • profil wyników w rankingu wyszukiwarki,
  • rodzaje fraz kluczowych (long-tail, mid-tail, money keywords),
  • rynek odbiorców (hasła lokalne, ogólnopolskie, międzynarodowe),
  • historia domeny (tematyka, wiek, przeprowadzane do tej pory prace SEO),
  • architektura informacji (liczba podstron i ich powiązanie elementami nawigacyjnymi),
  • jakość serwisu (stan optymalizacji strony, obecność i unikalność treści w witrynie),
  • czas niezbędny do osiągnięcia efektów (długość trwania umowy),
  • liczba haseł,
  • profil linkowy domeny i potrzeba pozyskiwania wartościowych odnośników,
  • model współpracy.

  Zasięg pozycjonowania

  Wyróżniamy różne strategie pozycjonowania ze względu na zasięg prowadzenia działalności – świadczenia usług i dostawy produktów.

  Tym samym inaczej będą realizowane cele biznesowe dla firm i stron internetowych o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim czy tych o zasięgu światowym.

  Pozycjonowanie lokalne

  Pozycjonowanie lokalne bazuje na frazach, które są powiązane z obszarem administracyjnym lub geograficznym.

  Pozycjonowanie tego typu odpowiada na potrzeby użytkownika, który w zapytaniu określa obszar poszukiwań, podając jego nazwę, np. stomatolog Poznań, fryzjer Grunwald, noclegi Bieszczady.

  Nie zawsze jednak sprecyzowanie lokalizacji jest konieczne, ponieważ strony internetowe w wyszukiwarce będą dopasowane do lokalizacji użytkownika. To umożliwia pozycjonowanie na ogólne zapytania, ponieważ weryfikacja efektów odbywa się za pomocą odpowiednio skonfigurowanych narzędzi monitorujących strony wyników, czyli monitoringu pozycji lub doprecyzowanych widoków Google Analytics.

  Pozycjonowanie lokalne polecane jest małym firmom i przedsiębiorcom, którzy dostarczają produkty czy usługi na określonym obszarze. Bardzo często ta forma pozycjonowania jest początkową strategią, po której następują działania pozwalające osiągnąć wyniki na bardziej konkurencyjne i ogólne hasła, również o zasięgu ogólnopolskim.

  Pozycjonowanie ogólnopolskie

  Działania nakierowane są na zdobycie widoczności strony na ogólne zapytania. Najlepiej, aby pozycjonowanie serwisu pozwoliło osiągnąć efekty niezależnie od lokalizacji użytkownika.

  Promuje się słowa kluczowe oraz frazy bez określenia obszaru administracyjnego i geograficznego. Strategia może skupiać się na hasłach typu money keywords i mid-tail, które mają dużą liczbę wyszukiwań. Zapewnienie im wysokich pozycji może dostarczyć znaczną liczbę użytkowników.

  Pozycjonowanie ogólnych haseł powinno wspierać się działaniami ukierunkowanymi na pozyskiwanie ruchu z fraz long-tail. Cechują się one mniejszą popularnością, ale za to zwykle mają większą konwersję.

  Promowanie witryn o zasięgu ogólnopolskim w celu uzyskania dużej widoczności wymaga zwykle znacznych nakładów. Wskazane jest, aby serwis posiadał rozbudowaną architekturę, porównywalną do konkurencyjnych stron www w wynikach wyszukiwania. Jest to bardzo istotne w przypadku sklepów internetowych oraz dużych serwisów usługowych i contentowych.
  Nie bez znaczenia jest aktualna widoczność strony w SERPach. Najlepiej, aby strona rankingowała na liczne hasła long-tail i docelowo mid-tail.

  Pozycjonowanie zagraniczne

  Pozwala zapewnić wysokie pozycje strony w wynikach wyszukiwania na zagranicznym rynku.

  W odróżnieniu od działań SEO w Polsce dla zagranicznych rynków mogą występować różnice w znaczeniu konkretnych czynników rankingowych. Dodatkowo zagraniczne pozycjonowanie strony internetowej zwykle jest droższe z powodu wyższych kosztów:

  • treści, które są pisane przez copywritera w obcym języku lub pisane w języku polskim i tłumaczone,
  • publikacji wpisów i artykułów u zewnętrznych wydawców,
  • narzędzi SEO, które m.in. monitorują widoczność na rynkach zagranicznych.

  Cel pozycjonowania

  To jeden z kluczowych elementów, na którym opieramy całą strategię pozycjonowania strony i dopasowujemy dedykowaną ofertę.

  W Grupie TENSE dobieramy działania, które w zależności od typu serwisu, oferty (produktów, usług), widoczności w wynikach wyszukiwania, i branży mogą zapewnić najlepsze efekty i realizację Twoich celów.

  Wyróżniamy co najmniej kilka celów pozycjonowania stron.

  • Umocnienie pozycji

   Gdy strona notuje spadki lub pozycja w wynikach wyszukiwania jest niestabilna.

   Naszym zadaniem jest stabilizacja efektów, a następnie ich sukcesywna poprawa. Bardzo często Klientom zależy, aby przez pozycjonowanie ich strona osiągała pozycje lepsze od konkurencji.

  • Odbudowa widoczności

   Gorsza widoczność stron internetowych lub jej gwałtowne zmiany mogą być następstwem nieudanej migracji lub aktualizacji w algorytmach wyszukiwarki.

   Pozycjonowanie serwisu nakierowane jest wówczas na odbudowę widoczności i ruchu na stronie sprzed załamania.

   W dalszych etapach uzyskiwana jest stabilizacja wyników oraz ich stopniowa poprawa.

  • Zapewnienie widoczności

   Wprowadzasz nową usługę? Uruchamiasz sklep internetowy? Twoja witryna nie generuje ruchu i konwersji? Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych jest odpowiedzią na te problemy, ponieważ zapewnia widoczność na zapytania Twoich przyszłych klientów.

   Strona może nie zdobywać zasięgów w wynikach wyszukiwania z różnych przyczyn. Zwykle jest to spowodowane brakiem lub niewystarczającymi pracami związanymi z pozycjonowaniem. Nasze działania będą nakierowane na stopniowe zwiększenie widoczności w wynikach organicznych – najpierw na hasła long-tail i mid-tail, a na koniec zdobycie fundamentów money keywords.

  • Wzrost ruchu

   Maksymalizacja widoczności i dostarczenie nowych użytkowników z wyników organicznych do stron internetowych.

   Działania będą dotyczyć m.in. poprawy współczynnika CTR, pozycji i osiągnięcia widoczności na hasła money keywords. W przypadku dużych serwisów jest też możliwość zwiększenia liczby fraz long-tail i mid-tail. Dzięki temu zwiększa się liczba sesji generowanych z wyszukiwarki Google.

  • Zwiększenie konwersji

   Zapewnienie większej liczby konwersji dla stron, gdzie aktualna widoczność i ruch nie przekładają się na ich realizację.

   Działania skupiają się na weryfikacji konwertujących haseł oraz wejściach. Wybiera się słowa kluczowe, które będą miały lepszy współczynnik realizacji celu np. sprzedaży, rejestracji itd. Poza tym pozycjonowanie strony będzie ukierunkowane na zwiększenie ruchu dla zapytań o różnej trudności – money keywords, mid-tail i long-tail.

   Zliczanie konwersji może odbywać się w ramach zdefiniowanych celów w Google Analytics lub za pomocą innych form raportowania.

  Proces pozycjonowania stron internetowych
  w Grupie TENSE

  Serwis trafia pod opiekę Specjalisty SEO oraz Pionu Obsługi Klienta, który wspiera pozycjonera w realizacji umowy.

  Pierwszym etapem są prace wstępne. Pozycjoner przygotowuje strategię promowania serwisu w wynikach wyszukiwania. W tym celu przeprowadza wewnętrzną analizę pozycjonowanego serwisu oraz stron www konkurencji. Pozycjonowanie stron to złożony proces, dlatego bazuje na szeregu danych pozyskanych z narzędzi. Weryfikuje profil wyników, historię domeny wraz z profilem linkowym oraz zapotrzebowaniem na treści na stronę.

  Dalsze prace są podzielone na trzy główne obszary:

  Działania on page

  Dotyczą zmian w obszarze strony internetowej, które mają na celu poprawę jakości serwisu dla robotów wyszukiwarek. Wprowadzenie technicznych zmian umacnia pozycje serwisu, a docelowo ma zapewnić awans strony do TOP 10.

  Wykonuje się prace m.in. w zakresie:

  • optymalizacji kodu wynikowego strony,
  • aktualizacji bądź dodania wysokiej jakości treści na stronie,
  • optymalizacji wyglądu w wynikach wyszukiwania,
  • przyspieszenia ładowania strony,
  • modyfikacji elementów nawigacyjnych.
  Działania off page

  Pozycjonowanie to nie tylko zmiany na stronie – prace są prowadzone również poza witryną. Podobnie jak optymalizacja są nakierowane na zwiększenie widoczności i ruchu na stronie oraz maksymalizację efektów wprowadzonych zmian on page.

  Do działań off site zaliczamy m.in.:

  • pozyskiwanie wysokiej jakości linków przychodzących,
  • aktualizację istniejących linków (w tym tzw. broken links),
  • usuwanie odnośników wpływających negatywnie na SEO,
  • weryfikację witryny w narzędziach i usługach Google.
  Analityka i raportowanie

  Te działania dotyczą weryfikacji efektów, bazując m.in. na danych z:

  • Google Search Console,
  • Google Analytics,
  • Senuto,
  • Semstorm,
  • Ahrefs,
  • SEMrush.

  Na podstawie analizy wprowadzane są, w razie potrzeby, zmiany w obranej wcześniej strategii.

  Co miesiąc będziesz także otrzymywać raporty, w których w zależności od modelu współpracy będą zawarte najważniejsze informacje o prowadzeniu usługi SEO.

  Dlaczego pozycjonowanie strony w Grupie TENSE?

  Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których warto wybrać usługę pozycjonowania stron www w Grupie TENSE.

  Kompleksowość

  Zajmujemy się kompleksowo całym procesem pozycjonowania stron, abyś nie musiał angażować się w działania marketingowe, tylko skupił na rozwoju swojego biznesu.

  Współpracując z nami, otrzymasz:

  • opiekę doświadczonego Specjalisty SEO, który zarządza procesem pozycjonowania i dąży do uzyskania jak najlepszych efektów,
  • wsparcie Doradcy Klienta Biznesowego,
  • indywidualne podejście do prowadzonego projektu SEO,
  • wdrożenie zmian SEO lub przygotowanie wytycznych optymalizacyjnych dla deweloperów,
  • treści (content marketing) zoptymalizowane pod kątem SEO,
  • raporty z wypracowanych efektów.
  Elastyczność

  Współpracujemy na podstawie elastycznych i dopasowanych do Ciebie modeli rozliczania.

  Przed przygotowaniem oferty przygotujemy wewnętrzny audyt SEO elementów on page oraz off page, określimy działania konkurencji w zakresie pozycjonowania i zakres prac potrzebnych, aby wypromować Twoją stronę w wynikach wyszukiwania.

  Nasi doradcy klienta zaproponują najlepszą formę współpracy, która będzie dopasowana do Twoich oczekiwań i możliwości.

  Doświadczenie i wiedza

  Będziesz współpracować z doświadczonymi specjalistami, którzy prowadzą projekty pozycjonowania stron www dla klientów z różnych branż.

  W Grupie TENSE od ponad 10 lat zdobywamy umiejętności, które przynoszą efekty dla pozycjonowanych stron. Posiadamy zespół ponad 150 specjalistów. Osiągamy wysokie pozycje dla serwisów w wynikach wyszukiwania, a swoimi działaniami zapewniamy wzrost ruchu na stronie internetowej.

  Poza zespołem wdrożeniowym mamy wsparcie działu rozwoju oraz programistycznego. Dostarczają nam rozwiązań, które zwiększają efektywność i standardy pozycjonowania.

  Zaufali nam

  Pracujemy dla ponad dwóch tysięcy klientów. Średnia długość umowy to 4,5 roku.

  Nagrody i wyróżnienia

  Nasza agencja interaktywna zdobywa wyróżnienia i nagrody przyznawane zarówno przez polskie, jak i zagraniczne kapituły:

  • semKRK Awards
   Wyróżnienie w kategorii Kampania SEO 2019,
  • European Search Awards
   Nominacja do nagrody w kategorii Best low budget campaign (SEO) 2020.
  Potwierdzone umiejętności

  Specjaliści SEO to wieloletni praktycy, którzy zdobywali doświadczenie na różnych polach. Cieszą się uznaniem w branży i skutecznie realizują projekty dla naszych klientów.

  Można ich spotkać na scenach najważniejszych eventów branżowych:

  • Festiwal SEO,
  • semKRK,
  • SEO MeetUp,
  • Targi e-Handlu.

  Ich wypowiedzi cytują również serwisy i prasa branżowa, m.in.:

  • Puls Biznes,
  • Magazyn Online Marketing,
  • DailyWeb,
  • Whitepress,
  • Wirtualne Media,
  • Nowy Marketing,
  • Brief,
  • eGospodarka,
  • interaktywnie.com,
  • Radio Poznań,
  • Blog Majestic.

  Jako jedna z najlepszych agencji SEO w Polsce bierzemy częsty udział w webinarach prowadzonych z naszymi Partnerami z branży, m.in.:

  • SEMrush,
  • Online Marketing Day,
  • SkyShop.

  Wypowiadamy się jako eksperci w raportach oraz artykułach eksperckich:

  • Senuto, „eCommerce w Polsce 2019”,
  • Linkhouse, „Jak koronawirus zmieni SEO?”

  Wiedza naszych specjalistów została potwierdzona m.in. certyfikatami wydawanymi przez Google. Ciągle rozwijamy swoje umiejętności poprzez szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne.

  Co więcej, jako agencja SEO wykraczamy poza usługi pozycjonowania i oferujemy naszym klientom działania z zakresu SEM.

  Posiadamy certyfikat Google Partner Premier z zakresu Google Ads i uczestniczymy w programie Google Rising Stars.

  Usługi uzupełniające pozycjonowanie stron

  Pozycjonowanie może stanowić główne źródło ruchu, a nawet jedyne, które zapewnia konwersje.

  Niemniej warto uzupełniać je poprzez inne kanały zdobywania ruchu. Mogą nam w tym pomóc m.in. kampanie PPC – Google Ads i Facebook Ads, szeroko pojęty content marketing u zewnętrznych wydawców lub działania PR.

  • Google Ads (dawniej Google AdWords)

   Jako uzupełnienie pozycjonowania stron www proponujemy również działania w ramach kampanii PPC. Organiczne wyniki wyszukiwania są rozszerzone przez sponsorowane linki Google Ads, w których możesz promować swój biznes.

   Reklamy są dostępne w sieci wyszukiwania oraz sieci reklamowej Google. Realizujemy kampanie linków sponsorowanych, produktowe, remarketingowe oraz w YouTubie i Gmailu.

  • Facebook Ads

   Realizujemy kampanie PPC na Facebooku, Instagramie, Messengerze i Audience Network Facebooka.

   Media społecznościowe stanowią dobre uzupełnienie działań marketingowych. Wpływają na rozpoznawalność marki, a także bezpośrednio na liczbę konwersji. Facebook Ads i pozycjonowanie mogą się wzajemnie uzupełniać jako kanał inicjujący i domykający konwersje w serwisie.

  • Allegro Ads

   Reklama w jednym z największych portali aukcyjnych i ogłoszeniowych w Polsce.

   Prowadzimy działania marketingowe, dzięki którym zwiększysz sprzedaż produktów na Allegro. Taka forma reklamy może być dodatkowym źródłem konwersji poza Twoim sklepem internetowym, dla którego prowadzimy pozycjonowanie.

  • Content marketing

   Współpracujemy w zakresie przygotowania strategii contentowej, audytu oraz tworzenia treści na Twoją stronę.

   Przygotowujemy zarówno opisy produktowe, jak i cykle artykułów zoptymalizowanych pod kątem SEO. Content marketing to świetne uzupełnienie pozycjonowania stron www.

  • Publikacje sponsorowane

   Zadbamy o obecność Twojej firmy w mediach. Wybierzemy odpowiednie portale i przygotujemy artykuł zawierający link do Twojej strony. Możemy dostarczyć również treści artykułów.

   Współpracujemy w zakresie artykułów z wieloma portalami. Publikujemy treści z linkiem wychodzącym w celu zwiększenia efektywności pozycjonowania stron.

   Artykuły sponsorowane są elementem uzupełniającym działania PR-owe oraz contentowe wpływające na rozpoznawalność marki.

  • WoMM (ang. word of mouth marketing)

   Inaczej działania w zakresie marketingu szeptanego na forach i blogach – ogólnotematycznych oraz nakierowanych na konkretną branżę.

   Działania z zakresu tzw. buzz marketingu stanowią uzupełnienie działań związanych z pozycjonowaniem stron internetowych i możliwościami dywersyfikacji profilu linkowego. Mogą być też źródłem wartościowych linków przychodzących.

  • Audyt SEO

   Analiza i weryfikacja serwisu w obszarach on page i off page. Audyt SEO zawiera rekomendacje zmian i kierunek działań w procesie pozycjonowania strony w wynikach Google.

   Audyt SEO może być osobnym przedmiotem umowy. Przeanalizujemy Twoją stronę i możemy poddać audytowi również serwisy konkurencji. Wnioski, jakie przekażemy, pomogą Ci w rozwoju strony i zaplanowaniu strategii biznesowej.

  • Szkolenia i konsultacje

   Chętnie dzielimy się wiedzą. Opracowujemy szkolenia i konsultacje z zagadnień SEO oraz innych form marketingu internetowego.

   Szkolenia przeprowadzamy w siedzibie Twojej firmy albo w naszym biurze w Poznaniu. Jeśli nie możesz spotkać się z nami osobiście – zorganizujemy transmisję na platformie Zoom lub YouTubie.

  • Tworzenie stron

   Przygotowujemy strony internetowe, które są responsywne (dostosowane do urządzeń mobilnych) i przyjazne dla wyszukiwarek. Tym samym pozycjonowanie jest znacznie ułatwione.

   Oferujemy strony z intuicyjnym panelem zarządzania treścią, na których możesz oprzeć stronę usługową, jak i sklep internetowy. Nasze serwisy są zoptymalizowane pod kątem dalszych prac związanych z pozycjonowaniem.

  • Analityka internetowa

   Przeprowadzimy audyt analityki lub wdrożymy narzędzia takie jak Google Analytics, Hotjar, Yandex Metrica czy inne.

   Weryfikujemy poprawność zliczania użytkowników i konwersji. Wprowadzamy mechanizmy liczące mikro i makro zdarzenia, analizujemy hipotezy i dostarczamy rekomendacje.

  • Badania UX

   Oferujemy analizę obszaru UX/UI (ang. User Experience, User Interface). Sprawdzamy aktualny stan witryny.

   Wskazujemy elementy i możliwości, dzięki którym użytkownicy mogą sprawniej poruszać się po stronie internetowej czy zwiększyć liczbę konwersji i sprzedaż. Nasze rekomendacje są przygotowywane na podstawie zaawansowanych analiz i danych, które zbieramy za pomocą dedykowanych narzędzi.

  • Badania z użytkownikami

   Zapewniamy kompleksowe badania z użytkownikami wraz z wnioskami i rekomendacjami.

   Rekrutujemy osoby, z którymi przeprowadzamy badanie na podstawie opracowanych wcześniej scenariuszy i pytań. Testujemy strony internetowe, aplikacje, a nawet odbiór oferty bądź katalogu. Dajemy Ci wgląd w opinie użytkowników, dzięki którym rozwiniesz swoją stronę.

  faq
  Nie wiesz jaka usługa
  jest dla Ciebie?

  Skontaktuj się z nami. Udzielimy pomocy, doradzimy i przedstawimy najkorzystniejszą ofertę na rynku.

  Skontaktuj się z nami

  Pozycjonowanie stron internetowych.
  Poradnik od A do Z

  Pozycjonowanie jest jedną z najlepszych metod na pozyskanie ruchu i potencjalnych klientów z wyników wyszukiwarki Google. Odpowiednio dobrana strategia pozycjonowania umożliwi użytkownikom odnalezienie Twojej oferty i doprowadzi do strony www, na której będą mogli dokonać konwersji.

  Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pozycjonowania stron? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.

  Czym jest pozycjonowanie stron?

  Pozycjonowanie stron to zbiór działań optymalizacyjnych na stronie internetowej, czyli tzw. SEO (ang. Search Engine Optimization), oraz prac prowadzonych poza nią, mających na celu zwiększenie jej widoczności w wynikach wyszukiwania. Efektem pozycjonowania jest wzrost pozycji serwisu w rankingu, co przekłada się pozytywnie na ruch i tym samym większą szansę na pozyskanie klientów.

  Wyróżnia się m.in. na pozycjonowanie lokalne, jeśli chcesz docierać do klientów z określonego obszaru, czy pozycjonowanie sklepów internetowych – aby umożliwiać sprzedaż produktów przez internet.

  Zalety pozycjonowania stron

  Pozycjonowanie stron to bardzo często jedno z głównych i najważniejszych działań marketingowych dla serwisów internetowych, w tym sklepów internetowych i rozbudowanych witryn.

  Poniżej przedstawiamy argumenty, które mogą przekonać do rozpoczęcia działań SEO:

  • wzrasta liczba użytkowników sieci, którzy korzystają z wyszukiwarki,
  • wyszukiwarka Google jest najchętniej wybierana przez użytkowników w Polsce, jest ona domyślna dla urządzeń z systemem Android (telefony i tablety),
  • wyszukiwarka jest bardzo często pierwszym i jedynym miejscem realizacji potrzeb użytkownika – poszukiwanie wiedzy, oferty itd.,
  • poprzez określenie hasłem można sprecyzować grupę użytkowników, którzy mogą stać się naszymi klientami,
  • organiczne wyniki wyszukiwania są często głównym kanałem dotarcia użytkowników do naszego serwisu,
  • koszt pozyskania ruchu dla stron internetowych z naturalnych wyników może być dużo niższy niż w przypadku innych działań marketingowych,
  • działania SEO zwiększają zaangażowanie użytkowników poprzez m.in. optymalizację architektury informacji, dostarczenie treści na stronę odpowiadających na pytania i intencje użytkownika.
  Charakterystyka pozycjonowania strony w Google

  Pozycjonowanie strony internetowej jest procesem długofalowym, przez co działania są rozłożone w czasie.

  Pierwszy wzrost widoczności jest zauważalny po wdrożeniu podstawowych zmian na stronie www oraz zapewnieniu wartościowych linków odsyłających. Potrzeba co najmniej kilku tygodni, aby odnotować poprawę pozycji strony.

  Proces pozycjonowania wymaga ciągłej aktualizacji, bieżącej analizy oraz cyklicznych prac – w zakresie optymalizacji serwisu, jak i działań w pozyskiwaniu odnośników zewnętrznych. Dlaczego? Ponieważ niezależnie od działań agencji SEO zachodzą zmiany w algorytmie wyszukiwarek i profilach wyników. Tym samym znaczenie każdego czynnika rankingującego może się zmieniać w czasie. Należy odpowiednio reagować na modyfikacje i dostosowywać strategię SEO.

  W ramach pozycjonowania musimy również uwzględniać działania konkurencji, aby ograniczyć ich przewagę w wynikach wyszukiwania.

  Osiągnięcie pierwszych pozycji na konkretne hasła money keywords wiąże się z dużym nakładem pracy nad witryną. Należy pamiętać, że efekty są zależne od wielu czynników zewnętrznych, m.in. wspomnianych działań konkurencji, optymalizacji globalnej, zasobności oferty czy historii strony i aktualnego wpływu profilu linkowego.

  Wyszukiwarka internetowa

  Wyszukiwarka internetowa umożliwia odnalezienie zasobów w zbiorze stron internetowych znajdujących się w sieci. Użytkownik wpisuje zapytanie w postaci słów kluczowych (np. „sklep obuwie”) bądź wyrażenie sformułowane w języku naturalnym (np. „gdzie kupić buty”).

  W Polsce najbardziej popularna jest wyszukiwarka Google. Korzysta z niej ponad 97%(1) użytkowników. Drugą w rankingu popularności wyszukiwarką jest Bing, ale jej udział w rynku to niespełna 1,5%(1).

  Biorąc pod uwagę te statystyki, należy skupić się głównie na pozycjonowaniu stron w wynikach wyszukiwania Google. W tej właśnie wyszukiwarce internetowej miliony polskich internautów rozpoczynają przeszukiwanie zasobów sieci internetowej.

  Użytkownicy z jej pomocą poszukują usług, produktów bądź niezbędnych informacji. Jest to bardzo często początek procesu zakupowego, dlatego tak bardzo istotne jest pozycjonowanie i zaistnienie w wyszukiwarce. Po wpisaniu zapytania bazującego na słowach lub wyrażeniach otrzymujemy listę wyników (ranking) składającą się z odnośników do serwisów wraz z opisem. Wyszukiwarka ustala pozycje wyników według niejawnego algorytmu. Wiemy, że bazuje on na setkach czynników, również sygnałach behawioralnych.

  Użytkownik ma możliwość zapoznania się z każdym wynikiem. Jeśli nie znajdzie odpowiedzi, może zmienić zapytanie albo odwiedzić strony na dalszych pozycjach.

  Dla uproszczenia wyszukiwarkę można porównać do biblioteki, w której znajduje się katalog książek. To właśnie bazując na tym katalogu oraz informacji o każdej pozycji możemy przeglądać zasoby w szybki sposób.

  Wyniki wyszukiwania

  Wyszukiwarka Google po każdym zapytaniu wyświetla listę wyników podzielonych na podstrony (ang. SERP – Search Engine Results Page), które są najbardziej dopasowane do zapytania i intencji użytkownika.

  Google stara się wyświetlać strony, które potencjalnie spełnią jego oczekiwania. Dlatego jedną z ról pozycjonowania jest dopasowanie strony do aktualnego profilu wyników wyszukiwania, tak aby pozycjonowany serwis mógł znaleźć się w TOP 10 wyników.

  Wyniki wyszukiwania Google możemy podzielić na dwie główne części, czyli płatne oraz bezpłatne (inaczej mówiąc organiczne lub naturalne). Taki podział występuje również w innych wyszukiwarkach internetowych.

  rodzaje wyników wyszukiwania

  Wyniki bezpłatne

  Czyli wyniki organiczne, które według algorytmu wyszukiwarki są najbardziej dopasowane do zapytania użytkownika.
  Pozycje bezpłatne znajdują się pomiędzy wynikami płatnymi (oczywiście, jeśli są wyświetlane reklamy). SERP-y (ang. Search Engine Results Page) mogą być urozmaicone o inne wyniki wyszukiwania np. z map.

  Na liście wyników znajduje się zwykle 10 pozycji. Każda z nich opisana jest tytułem oraz opisem wraz z widocznym odnośnikiem lub ścieżką breadcrumbs. Niektóre z nich mają dodatkowe elementy, tzw. elementy rozszerzone. Pozycjonowanie skupia się głównie na TOP 10 wynikach, aby zapewnić widoczność i ruch dla witryny.

  Wyniki płatne

  Dla płatnych wyników rozróżniamy linki sponsorowane (w formie tekstowej) oraz reklamy produktowe (w formie listy z miniaturami zdjęć produktów).

  Obie formy są wynikiem przeprowadzanej kampanii Google Ads. Linki sponsorowane mogą być wyświetlane zarówno u góry strony, jak i na dole.
  Reklamy te składają się maksymalnie z 4 pozycji (dla góry i dołu). Pomiędzy nimi są wyświetlane bezpłatne wyniki wyszukiwania.

  Dla wielu zapytań możemy otrzymać bardzo zróżnicowane wyniki wyszukiwania, które poza wynikami płatnymi i organicznymi zawierają:

  • grafy wiedzy,
  • wyniki graficzne,
  • wideo z YouTube,
  • wiadomości Google News,
  • wyniki lokalne – z map Google,
  • wyniki rozszerzone (featured snippets) np. direct answer.
  Algorytmy Google

  Algorytmy wyszukiwarki Google są odpowiedzialne za ocenę strony internetowej i ustalenie jej pozycji w wynikach wyszukiwania.

  W swoich kryteriach oceny biorą pod uwagę ponad 200 różnych czynników(3), które mają wpływ na pozycję wyników – ranking wyszukiwarki. Poddane ocenie zostają m.in. elementy optymalizacyjne, unikalność i jakość treści na stronie oraz odnośniki prowadzące do witryny.

  Znaczenie poszczególnych elementów i tym samym czynników rankingowych nie jest jawne, dodatkowo może różnić się w zależności od typu zapytania i branży. Dlatego pozycjonowanie stron www wymaga dużego doświadczenia, a w samym procesie zbiera się dane i później je interpretuje.

  Jak działa wyszukiwarka?

  Informacje o zasadzie działania wyszukiwarki Google wyjaśnia m.in. Matt Cutts, który w przystępny sposób tłumaczy główne mechanizmy ustalania rankingu strony w Google. Zapoznaj się z filmem poniżej, jeśli jesteś ciekaw:

  • jak są odnajdywane zasoby,
  • czym są roboty indeksujące i jak przeszukują sieć,
  • co jest brane pod uwagę w ocenie,
  • jak klasyfikuje się wynik.

  Co warto wiedzieć o wyszukiwarce Google?

  1. Wyszukiwarka wykorzystuje roboty pająki (ang. spider), które przeszukują sieć, wykorzystując do tego odnośniki, zarówno do innych stron internetowych, jak i zasobów.
  2. Serwisy są poddawane analizie przez algorytm wyszukiwarki, a następnie oceniane. Finalnie trafiają do indeksu wyszukiwarki.
  3. Wyniki jakości witryny i dopasowanie jej do zapytania są odzwierciedlone przez ranking stron.
  4. Każdorazowo lista jest uporządkowana od najlepszych stron według algorytmu wyszukiwarki.
  5. Pod uwagę są brane czynniki on page i off page, merytoryka i unikalność oraz optymalizacja treści, a także intencje i zrozumienie zapytania użytkownika.
  6. Wyróżnia się wiele algorytmów biorących udział w ocenie serwisów internetowych, m.in. algorytmy:
   • Panda,
   • Pingwin,
   • RankBrain,
   • BERT.
  Czynniki rankingowe wpływające na pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania

  W ramach procesu pozycjonowania dokonuje się optymalizacji strony (SEO). Wprowadzane w witrynie zmiany (on page) dotyczą m.in. treści, nawigacji wewnętrznej, poprawnej indeksacji i renderowania strony www.

  Obok optymalizacji wyróżniamy działania poza serwisem (off site). Zaliczamy do nich m.in. aktualizacje i usuwanie niskiej jakości odnośników czy pozyskiwanie nowych odnośników, które kierują do pozycjonowanej strony.

  Wyróżnia się 200 znanych czynników rankingujących(2), które wpływają na widoczność strony w Google. Natomiast tych najważniejszych jest co najmniej kilkadziesiąt(2). Mogą mieć różną wagę i wpływ w zależności od konkretnego serwisu, a także branży. Dlatego kluczowym elementem każdego procesu pozycjonowania jest analiza wyników wyszukiwarki i konkurencyjnych serwisów.

  Na podstawie audytu SEO i zebranych przy pomocy profesjonalnych narzędzi danych przygotowuje się strategię pozycjonowania oraz planuje działania w obszarach on site i off site.

  Przykładowe czynniki wpływające na pozycje strony w wyszukiwarce Google

  Poniżej znajduje się lista najważniejszych czynników, nad którymi pracuje się w procesie pozycjonowania, dążąc do optymalizacji bądź eliminacji negatywnego wpływu danego elementu:

  • tytuły stron,
  • treści w obrębie serwisu, zwłaszcza na kluczowych stronach,
  • obecność słów kluczowych w obrębie serwisu,
  • aktualność treści i przydatność informacji,
  • nawigacja wewnętrzna:
   • poprawność adresów,
   • teksty zakotwiczenia,
   • liczba odnośników wewnętrznych,
  • nagłówki h1, h2 itd.,
  • teksty alternatywne i nazwy grafiki,
  • zróżnicowanie treści o elementy multimedialne, listy uporządkowane i tabele,
   adresy URL,
  • niewartościowe strony (ang. shallow/thin content),
  • odnośniki zewnętrzne prowadzące do strony (ang. backlinks):
   • teksty zakotwiczenia,
   • źródło pochodzenia,
   • treści otaczające odnośnik,
   • obecność innych odnośników wychodzących w obrębie strony,
   • atrybuty odnośnika,
  • szybkość ładowania strony, zwłaszcza dla urządzeń mobilnych,
  • błędy z kodem odpowiedzi HTTP 4xx i 5xx,
  • dostęp dla robotów i poprawne renderowanie
  • kody odpowiedzi,
  • dostępność zasobów,
  • blokady dla robotów,
  • dostępność strony na urządzeniach mobilnych – wersja RWD (ang. responsive web design) bądź mobilna,
  • zachowanie użytkownika w wynikach wyszukiwania (ang. Search Experience Optimization, SXO):
   • fragmenty rozszerzone (ang. Rich Snippets),
    tytuł i meta opis zoptymalizowany pod kątem:

    • wezwania do akcji (ang. Call to Action, CTA),
    • unikalnej propozycji sprzedażowej (Unique Selling Proposition, USP),
  • dane strukturalne, w szczególności te wpływające na współczynnik klikalności (Click Through Rate, CTR).
  Ustalanie rankingu strony

  Wyniki wyszukiwania dla danego zapytania nie są prezentowane w przypadkowej kolejności. Każda strona jest oceniana przez wyszukiwarkę biorącą pod uwagę setki czynników.

  Ustalenie rankingu jest zadaniem dla algorytmów, które zbierają i analizują informacje o zasobach w sieci – w tym stronach internetowych. Na podstawie tego jest tworzona lista stron www dla konkretnego zapytania użytkownika.

  Samo dopasowanie do zapytania to aktualnie za mało. Wyszukiwarka stara się dostarczyć wyniki wyszukiwania spełniające oczekiwania użytkownika. Bierze pod uwagę m.in. historię przeglądania, lokalizację (określaną bardzo dokładnie dla urządzeń mobilnych), intencję, która może być bardzo różna – od zakupu produktu, do znalezienia informacji o godzinach otwarcia restauracji.

  Strony internetowe, które posiadają unikalne i jakościowe treści (content), pozytywny profil domeny oraz zostały globalnie zoptymalizowane pod kątem SEO, zwykle mają większe szanse na znalezienie się w górnej części serwisu.
  W procesie pozycjonowania stron skupia się właśnie największą uwagę na tych obszarach. Niestety nie są dostępne dokładne informacje, w jaki sposób są ustalane konkretne pozycje w rankingu.

  Wyszukiwarka Google udostępnia ogólne zasady dotyczące tworzenia witryn. Można również bazować na wskazówkach dla web developerów, które również są ogólnodostępne, podobnie jak przewodnik po podstawach optymalizacji.

  Etapy pozycjonowania

  Proces pozycjonowania składa się z kilku głównych etapów, które są stałe dla większości promowanych serwisów.

  Dotyczą one głównie dwóch obszarów, on page i off page, i zaliczamy do nich globalne zmiany SEO (w całym serwisie; optymalizowany jest również kod strony internetowej), rozbudowę treści na stronie (contentu) oraz pozyskiwanie odnośników zewnętrznych. Pozycjonowanie stron wymaga czasu i sporych inwestycji.

  Część działań wykonuje się jednorazowo, ale są też działania cykliczne. Raz ustalony plan prac może być modyfikowany pod kątem efektów i aktualizacji algorytmu Google.

  Strategia SEO

  Wybór strategii opieramy na ocenie aktualnej widoczności, działań konkurencji oraz obranych do realizacji celów. To stanowi punkt wyjściowy do opracowania planu pozycjonowania strony w Google.

  Harmonogram prac, jak i same działania zależą od wielu czynników. Wymagana jest analiza m.in. optymalizacji treści i serwisu, weryfikacja rankingujących haseł, linków prowadzących do serwisu oraz potrzeby zmian w zakresie contentu, która odbywa się również na dalszych etapach pozycjonowania strony.

  Specjalista ds. SEO planuje działania w zakresie on site i off site. Wykorzystuje przy tym szereg narzędzi, które dostarczają szczegółowych informacji. Są to m.in. dane o widoczności w wynikach wyszukiwania, źródłach odnośników i możliwości ich re-publikacji, problemach związanych z optymalizacją i dostępnością strony dla robotów i użytkowników mobilnych.

  Etap ten kończy się określeniem możliwości optymalizacji, wybraniem kluczowych stron i sekcji do promowania – na tym etapie mogą zostać ustalone ogólne założenia odnośnie do grup słów kluczowych i ich trudności do pozycjonowania.

  Wybór haseł

  Selekcja haseł to kolejny krok w procesie pozycjonowania. Nie jest on zawsze obowiązkowy, ale można go uznać za drogowskaz w strategii pozycjonowania.

  Wybór haseł poprzedzony jest analizą widoczności pozycjonowanej strony w Google oraz serwisów konkurencyjnych. Frazy (słowa kluczowe) dobiera się zgodnie z określonymi celami, bazując na profilu wyników oraz intencji użytkowników. Bardzo ważnym aspektem są możliwości osiągnięcia efektów. Określa się trudność haseł, zapotrzebowanie na content oraz odnośniki. Weryfikuje się również aktualną pozycję.

  Rodzaje słów kluczowych

  Warto poznać rodzaje fraz kluczowych i ich charakterystykę. Podczas wyznaczania strategii pozycjonowania warto zastanowić się, od których haseł zacząć promocję serwisu.

  Każda z grup może być zróżnicowana ze względu na liczbę wyszukiwań, konkurencyjność i zasięg.

  Long-tail keywords

  Inaczej frazy długiego ogona. Mogą stanowić znaczny udział w ruchu na stronie i konwersji.

  Słowa kluczowe długiego ogona to zwykle doprecyzowane zapytania, składające się z kilku słów. Pomimo tego, że mają mniejszy wolumen (liczbę wyszukiwań), zwykle są mocno nacechowane konkretną intencją użytkownika. Występowanie na wysokich pozycjach wpływa na wzrost konwersji i spadek liczby odrzuceń. Pozycjonowanie tego typu zapytań jest zalecane, zwłaszcza dla małych serwisów, gdzie aktualna widoczność strony internetowej jest mała.

  Mid-tail keywords

  To kompromis między frazami money keywords a long-tail. Łączą spory wolumen i mniejszą konkurencyjność.

  Liczba tego rodzaju słów kluczowych może być również większa niż w przypadku money keywords. Skuteczne pozycjonowanie strony na tego typu zapytania wymaga większych nakładów finansowych oraz więcej czasu w porównaniu do bardzo rozbudowanych zapytań – long-tail keywords.

  Money keywords

  Zwykle ogólne i konkurencyjne hasła. Składające się nawet tylko z jednego słowa (zależne od branży).

  Mogą dostarczyć spory ruch z racji swojej popularności (wysokiej liczby wyszukiwalności, tzw. wolumenu) i dużej liczby potencjalnych klientów. Niekiedy intencja zakupowa dla tego typu zapytań może być rozmyta, co wpływa na wskaźnik odrzuceń oraz konwersji – użytkownik wpisuje pierwsze zapytanie w wyszukiwarce internetowej i nie jest jeszcze zdecydowany na podjęcie akcji zakupowej.

  Zdobycie wysokich pozycji wymaga zwykle czasu i kosztownych działań.

  Hasła brandowe

  Zapytania zawierające nazwę firmy lub jej domenę.

  Zwykle generują spory ruch do strony głównej oraz do głównych stron ofertowych (rozpoznawalnych produktów i usług). Użytkownicy w ten sposób szukają stron w obrębie danego serwisu/marki. Hasła mogą posiadać silnie sprecyzowaną intencję i tym samym wpływać pozytywnie na współczynnik konwersji oraz odrzuceń.

  Frazy geolokalizowane

  Hasła zawierające doprecyzowanie obszaru geograficznego lub administracyjnego.

  Najczęściej spotykane są nazwy miast, dzielnic, ulic. Tego typu hasła sprawdzają się dla lokalnych przedsiębiorstw, które mają sprecyzowany obszar świadczenia usług lub sprzedaży. Dla dużych aglomeracji wskazany jest adres fizyczny, który jest zgodny z danymi w Google Moja Firma i ze stroną (najlepiej dane oznaczyć danymi strukturalnymi).

  Cechy fraz

  Hasła można kategoryzować również ze względu na ich cechy. Poniżej te najważniejsze, o których warto wiedzieć przed wyborem konkretnych słów kluczowych lub ich grup.

  Intencja użytkownika

  Wyróżnia się co najmniej 5 kluczowych intencji użytkownika, które obrazują cel wyszukiwania:

  • zakup,
  • wiedza,
  • opinie,
  • porównanie,
  • rozrywka.
  intencja wyszukiwania
  Sezonowość

  W zależności od pory roku użytkownicy poszukują innych informacji.

  To przekłada się na liczbę wyszukiwań dla konkretnych haseł i obrazuje sezonowość serwisu, a niekiedy całej branży.

  Słowa kluczowe mogą zyskiwać i tracić w każdym miesiącu. Pozycjonując serwis, warto mieć na uwadze jego sezonowość i zmianę w liczbie konwersji, np. sprzedaży określonych produktów i usług. W razie potrzeby należy określić punkty nasilonych działań marketingowych jako odpowiedź na zwiększony popyt ze strony użytkowników.

  Trend

  Warto również zwrócić uwagę na trend dla konkretnych haseł bądź grup zapytań.

  Niektóre mogą zyskiwać bądź tracić na przestrzeni czasu. W trakcie pozycjonowania jest to ważne, ponieważ w przypadku spadku zainteresowania daną branżą, serwis może tracić na ruchu pomimo zbliżonej lub takiej samej widoczności.

  W podobnych sytuacjach należy szukać możliwości zwiększenia widoczności poprzez np. nowe strony w obrębie serwisu czy zmiany ofertowe. Może to być sposób na wzrost ruchu na stronie i zwiększenie liczby konwersji, np. sprzedaży produktów, wypełnień formularzy, rejestracji kont użytkowników itd.

  Określenie konkurencji

  Moment, w którym wskazujemy serwisy konkurencji na bazie profilu wyników wyszukiwarki.

  Warto zaznaczyć, że wskazywana przez klientów konkurencja w branży nie zawsze pokrywa się z konkurencją w wyszukiwarce Google. Serwisy mogą oferować swoje produkty za granicą lub nie udostępniać możliwości zakupu online.

  Skuteczne pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania polega na zdobyciu przewagi nad konkurencją, ale dotyczy to „bezpośredniej” konkurencji, która:

  • ma ten sam typ serwisu bądź typ podstron (np. kategorie produktów, artykuły, strony agregujące ogłoszenia),
  • ma tożsamą ofertę albo tematykę,
  • wyświetla się w wynikach wyszukiwania na pozycjonowane przez nas hasła.

  Konkurencja pośrednia różni się w wyżej wymienionym zakresie i nie zawsze jest dobrym wzorcem profilu linkowego i optymalizacji strony. Jeżeli będziemy się nią sugerować, możemy dokonać niewłaściwych zmian na stronie, a pozyskiwanie linków może odbyć się na mniej wartościowych pod kątem SEO serwisach.

  Audyt SEO

  Inaczej analiza serwisu, przygotowanie rekomendacji zmian i możliwości wykorzystania mechanizmów witryny w procesie pozycjonowania.

  Na tym etapie Specjalista SEO wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie oraz narzędzia, które weryfikują:

  • problematyczne elementy techniczne SEO,
  • widoczność, ruch oraz konwersje,
  • profil linkowy, w tym liczbę, źródła i jakość linków prowadzących do domeny,
  • obecność, długość i jakość treści w obrębie strony internetowej.

  Wynikiem przeprowadzonej analizy jest pełen obraz witryny na tle konkurencji i rekomendacja działań, jakie muszą zostać przeprowadzone.

  Taki zbiór informacji o zakresie koniecznych zmian i działań jest punktem wyjścia do zrealizowania ustalonej strategii, a tym samym zapewnienia efektu biznesowego dla klienta.

  Na podstawie zebranych danych w kolejnych krokach przeprowadzane są trzy główne działania w zakresie:

  • zmian optymalizacyjnych (optymalizacji kodu strony),
  • pozyskiwania wysokiej jakości linków (ang. link building),
  • tworzenia i optymalizacji treści na stronie.

  Audyt SEO może stanowić osobny element, wyodrębniony z procesu pozycjonowania. Wykonuje się go, między innymi, aby:

  • określić słabe i mocne strony witryny,
  • pozyskać informacje o brakach optymalizacyjnych,
  • zweryfikować wpływ dotychczasowych działań na efekty SEO,
  • poznać zakres prac potrzebnych do uzyskania przewagi nad konkurencją,
  • pozyskać rekomendacje odnośnie do spadków widoczności serwisu po migracji lub zmianie w algorytmie wyszukiwarki.

  Przygotowanie treści

  Content na pozycjonowanej stronie internetowej to jeden z kluczowych aspektów wpływających na widoczność witryny. Optymalizacja treści jest kluczowym etapem, który definiuje skuteczne pozycjonowanie strony w Google.

  W ramach audytu SEO weryfikuje się obecność opisów, poziom powielenia wewnętrznego i zewnętrznego.
  Specjalista SEO weryfikuje zapotrzebowanie na treści i adresy wymagające w pierwszej kolejności modyfikacji opisów zgodnie z wcześniej obraną strategią. Mogą to być nowe treści, rozszerzenia istniejących bądź przeredagowanie duplikatów wewnętrznych i zewnętrznych.

  Z pomocą przychodzą takie narzędzia jak:

  • SurferSEO,
  • Siteliner,
  • Copyscape,
  • Sitebulb.

  Wskazują one duplikaty wewnętrzne i zewnętrzne, a także stopień powielenia oraz stosunek treści względem innych stron. Optymalizacja treści za ich pomocą skraca czas i pozwala osiągnąć lepsze efekty.

  Techniczne SEO

  W ramach technicznego SEO (ang. technical SEO) wprowadza się na stronie usprawnienia oraz nowe mechanizmy, które ułatwiają jej indeksowanie i przepływ robota indeksującego, pozwalają na poprawę renderowania i szybkości stron, a także dostarczenie dodatkowych informacji umożliwiających lepsze zrozumienie zawartości. Wprowadzenie licznych zmian wpływa korzystnie na pozycjonowanie stron.
  Specjalista SEO bazuje na narzędziach audytujących witrynę (obszar on page). Na bazie ich raportów i własnych analiz dokonuje późniejszych modyfikacji i ulepszeń, które mają bezpośrednie przełożenie na widoczność w wynikach wyszukiwania.

  W zależności od stanu witryny mogą to być podstawowe zmiany SEO bądź gruntowne modyfikacje, zarówno kodu wynikowego, jak i mechanizmów witryny. W przypadku dużych i rozbudowanych serwisów nieocenione jest wsparcie deweloperów.

  Poniżej wymienione są główne obszary, których dotyczy techniczne SEO.

  Szybkość witryny

  Przyspieszenie strony jest jednym z działań, które nie zawsze wpływa pozytywnie na widoczność witryny, ale może zmniejszyć współczynnik odrzuceń, zwłaszcza dla stron mobilnych.

  Nie zawsze istnieje możliwość zdecydowanej poprawy prędkości ładowania i renderowania strony internetowej, ponieważ wymaga to:

  • zmiany parametrów serwera,
  • zastosowania load balancerów,
  • wykorzystania serwerów pośredniczących,
  • optymalizacji zapytań do bazy danych,
  • wprowadzenia cache stron w serwisie,
  • aktualizacji serwera do najnowszej wersji PHP,
  • gruntownej przebudowy struktury dokumentu HTML,

  lub innych zaawansowanych zmian.

  Podstawowe zmiany, które przyspieszają ładowanie strony to:

  • optymalizacja multimediów pod kątem rozmiaru i wykorzystania na stronie,
  • asynchroniczne ładowanie zasobów,
  • mechanizmy lazy loading,
  • cache po stronie przeglądarki,
  • kompresja Gzip,
  • optymalizacja daty wygaśnięcia zasobów w pamięci,
  • minifikacja kodu HTML, CSS, JS,
  • minimalizacja pobieranych zasobów,
  • aktualizacja dodatków i ew. wymiana na bardziej efektywne pod kątem obciążenia serwera.

  Do weryfikacji problemów stosuje się głównie poniższe narzędzia:

  • Sitebulb,
  • Screaming Frog SEO Spider,
  • Netpeak Spider,
  • Xenu.
  Przepływ robotów

  Zmiany mające na celu zapewnienie możliwości indeksacji i zwiększenie jej efektywności.

  Roboty indeksujące podążają po odnośnikach do zasobów, które trafiają później do wyników wyszukiwania. Brak linków nawigacyjnych oraz blokady dla botów wyszukiwarek mogą ten proces utrudnić, a czasami nawet uniemożliwić. Dlatego w ramach pozycjonowania wprowadza się zmiany w obecnych elementach odsyłających lub zapewnia nowe.

  Proces optymalizacji przepływu robotów dotyczy również kwestii opóźnień.
  Długi czas oczekiwania na pojawienie się treści w indeksie lub brak podstron jest związany z problemami, które dotyczą:

  • braków elementów nawigacyjnych,
  • obecności odnośników do niskiej jakości stron/zasobów (ang. shallow/thin content),
  • blokad w znacznikach robots, pliku robots.txt, nagłówkach kodu HTML bądź w oznaczeniach wersji kanonicznej,
  • braków odnośników w mapie strony,
   występowania adresów przekierowanych,
  • obecności w serwisie stron z kodem HTTP 4xx i 5xx.
  Duplikaty

  Powielenie fragmentów bądź całości treści wpływa negatywnie nie tylko na widoczność, ale także na budżet indeksowania (ang. crawl budget).

  Powielenie contentu może być następstwem nieokreślenia wersji kanonicznej domeny, a także adresów podstron. Czasami strona internetowa nie ma wdrożonych przekierowań lub znacznika canonical dla wariacji adresów. Problem może się nasilić, kiedy mierzymy jakość działań marketingowych za pomocą dodatkowych parametrów dodawanych w adresach URL.

  W ramach pozycjonowania dążymy do wyeliminowania tego typu stron www poprzez:

  • usunięcie powieleń treści,
  • przeredagowanie duplikatów (w zależności od znaczenia, liczby i posiadanego budżetu zakres działań może się różnić),
  • zablokowanie stron posiadających ten sam tekst przed indeksacją,
  • ujednolicenie nawigacji,
  • wskazanie wersji kanonicznych stron bądź wprowadzenie odpowiednich przekierowań.
  Bezpieczeństwo

  Pozycjonowanie stron internetowych to nie tylko zmiany w kodzie. Bardzo często dotyczą również bezpieczeństwa. Zwłaszcza dla witryn, których zasoby i strony są dostępne z wykorzystaniem szyfrowania.

  Zapewnienie bezpieczeństwa i prywatności przesyłanych danych to kolejny kierunek, w którym rozwija się branża SEO. Rekomendacja instalacji certyfikatu SSL i weryfikacja poprawności wdrożenia jest częstym elementem audytu SEO.

  Protokół HTTPS zapewnia bezpieczeństwo wymiany danych między przeglądarką a stroną. Wskazany jest zwłaszcza dla sklepów internetowych, witryn, które pozyskują informacje od użytkowników oraz udostępniają dane wrażliwe.

  W ramach działań SEO dostarcza się rekomendacje bądź wprowadza poprawki, które pozwalają wyeliminować problemy z zaufanym połączeniem. Niekiedy do wprowadzenia poprawek zaangażowany musi być developer, który dokonuje bardziej zaawansowanych zmian i konfiguracji witryny.

  Semantyka

  Pozwala na lepsze zrozumienie zawartości strony www przez wyszukiwarkę Google, Bing i Yahoo, dlatego jest jednym z elementów wprowadzanym podczas pozycjonowania.

  Do elementów semantycznych zaliczamy znaczniki wybrane HTML oraz dane strukturalne. Dostarczają one dodatkowych informacji o zawartości strony robotom indeksującym.

  W HTML5 zostały określone tagi, którymi możemy oznaczać konkretne treści m.in. <article>, <footer>, <aside>. Tego typu znaczniki warto wykorzystywać, jeśli kod HTML jest zgodny z wyżej wymienionym standardem.

  Dane strukturalne to ustandaryzowany format danych, dzięki którym określamy znaczenie zawartości strony internetowej. W ten sposób ułatwiamy interpretację treści witryny. Możemy oznaczyć dane firmy, ofertę produktu, nawigację okruszkową.

  Wdrożenie tego typu ulepszeń to nie tylko szansa na lepsze zrozumienie treści przez wyszukiwarkę, ale również możliwość wyświetlania fragmentów rozszerzonych (ang. rich snippets). Inaczej mówiąc, są to wartościowe dla użytkownika wyniki wyszukiwania, zawierające np. cenę produktu, dostępność, ocenę artykułu przez użytkowników czy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

  Link building

  Pozycjonowanie strony w Google nie skupia się wyłącznie na obszarze on page. Bardzo istotny jest profil domeny i jego wpływ na widoczność.

  Link building polega głównie na pozyskiwaniu linków prowadzących do strony. Będą one później budować pozytywny profil domeny. Specjalista ds. SEO w ramach pozycjonowania strony ocenia obecne źródła linków, tematykę, weryfikuje teksty zakotwiczenia, historyczne zmiany oraz atrybuty linków. Te dane porównuje również z serwisami konkurencyjnymi.

  Na podstawie tego typu analiz planowane są publikacje odnośników, weryfikacja i poprawa błędnych linków (ang. broken links) oraz próby usunięcia lub zrzekania się odnośników.

  W zależności od potrzeby, modelu i budżetu oraz możliwości pozyskania nowe odnośniki mogą pochodzić z:

  • wpisów w katalogach branżowych i firm (tzw. NAP),
  • komentarzy na blogach i forach z linkiem do stron odpowiadających na problem lub nawiązujących do tematyki artykułu bądź wątku,
  • wpisów na zapleczowych stronach agencji SEO (różnego typu),
   artykułów i treści publikowanych u zewnętrznych wydawców,
  • zaufanych źródeł (m.in. Wikipedia), stron organizacji pozarządowych,
  • innych źródeł wizerunkowych,
  • partnerów biznesowych.

  Wyznaczniki efektywności

  Skuteczne pozycjonowanie strony w Google powinno przynosić efekty, a te można mierzyć poprzez wskaźniki SEO lub wskaźniki realizacji celów biznesowych.

  Przykładowe miary efektywności:

  • wzrost widoczności,
  • zwiększenie liczby kliknięć,
  • obniżenie średniej pozycji,
  • osiągnięcie kluczowych pozycji,
  • poprawę współczynnika CTR,
  • realizacji makro i mikro celów,
  • obniżenie współczynnika odrzuceń,
  • wzrost liczby konwersji w obrębie serwisu.

  Warto zweryfikować czy nasz serwis nie odbiega od stron konkurencji i posiada w obrębie serwisu elementy CTA oraz wyróżnione USP. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcemy mierzyć efekty SEO, biorąc pod uwagę cele biznesowe. Poza wyglądem i funkcjonalnością strony należy zweryfikować również ofertę oraz różnice w cenach i liczbie oferowanych produktów lub usług.

  Monitorowanie efektów i raportowanie

  Istotny element każdej strategii marketingowej. Dla działań SEO bardzo istotny z powodu dynamiki zmian wyników wyszukiwania oraz zmian w algorytmach wyszukiwarek.

  Pozycje

  Weryfikacja pozycji to jedna z kluczowych miar efektywności pozycjonowania. Najważniejsze, aby mierzyć pozycję kluczowych dla naszego biznesu fraz.

  Codzienna weryfikacja powinna dostarczyć informacji o uzyskiwaniu bądź utracie widoczności serwisu w wynikach organicznych.

  Mierzenie pozycji odbywa się za pomocą narzędzi, które weryfikują, czy pozycjonowana strona internetowa znajduje się w wynikach wyszukiwania. Jeśli tak, to określana jest jej pozycja w obrębie danej strony.

  Liczba w monitoringu mówi, którą stroną w kolejności jesteśmy. Im mniejsza liczba, tym lepsza pozycja. Pozycja nie zawsze jest dokładnym wyznacznikiem jakości strony w Google. Zajmowane miejsce w SERPach (ang. Search Engine Results Page) słowa kluczowego może się różnić w zależności od lokalizacji, pory dnia itd.

  Widoczność

  Określana jako liczba haseł, które znajdują się w danym przedziale pozycji.

  Wyróżnia się głównie cztery przedziały:

  1. 0-3, tzw. TOP 3,
  2. 0-10, tzw. TOP 10,
  3. 0-50, tzw. TOP 50.
  4. 0-100, tzw. TOP 100.

  Widoczność jest przedstawiona na wykresach liniowych. Dzięki temu można zauważyć trendy zmian pozycji na przestrzeni czasu.
  Zalecamy oddzielną analizę każdego z przedziałów. W szczególności powinno się zwracać uwagę na TOP 3 oraz TOP 10. Należy dążyć do obecności haseł w tym przedziale, a także wzrostu ich liczby, aby określić efektywność pozycjonowania.

  Niemniej przyrost liczby słów kluczowych w TOP 50 oraz TOP 100 jest również pożądany.

  Gwałtowne zmiany w widoczności mogą mieć różne powody. Od zmian algorytmu wyszukiwarki, po wdrożenie globalnej optymalizacji w serwisie czy nieudaną migrację serwisu.

  Kliknięcia

  Kolejny miernik efektów. Można go zweryfikować w Google Search Console dla wyszukiwarki Google.

  Liczba obrazuje przejścia z wyników organicznych na Twoją stronę. Podobnie jak w przypadku innych wskaźników, tutaj również pożądany jest wzrost.

  Liczbę wejść z wyników organicznych można przedstawiać na wykresach liniowych. Można też zestawiać różne okresy w celu porównania. Dodatkowo Google Search Console udostępnia API, który pozwala analizować i przedstawiać dane za pomocą innych narzędzi. Dzięki temu możemy obserwować wpływ pozycjonowania.

  Uwaga: Dane będą dotyczyć wyłącznie wyszukiwarki Google.

  Ruch

  Ruch także można weryfikować za pomocą różnych narzędzi, na przykład Google Analytics. Dostarczają one szeregu informacji o użytkownikach i źródłach pochodzenia ruchu.

  W Google Analytics w zakładce „Pozyskiwanie” można wyodrębnić dane z wyników bezpłatnych (wyszukiwarki), czyli te zapewnione przez pozycjonowanie. Niestety w tym narzędziu nie będziemy mieli zestawienia wszystkich zapytań, z których pochodzi ruch. Trzeba wówczas posiłkować się danymi z Google Search Console lub narzędziem Keyword Hero.

  Oczywiście są też inne narzędzia, które zbierają dane o źródłach ruchu.

  Należy pamiętać, że dane mogą być niepełne. Dodatki blokujące ciasteczka, wybiórcze zgody na ich przetwarzanie czy wykorzystanie przeglądarki w trybie incognito mogą skutecznie utrudnić pozyskanie tego typu informacji

  CTR

  Wskaźnik klikalności (ang. click through rate), który obrazuje, jak dużo użytkowników było zainteresowanych kliknięciem wyświetlanego wyniku konkretnej strony.

  Wysoki CTR może świadczyć m.in. o:

  • wysokiej pozycji wyniku,
  • obecności elementów wyróżniających wynik np.:
   • fragmentów rozszerzonych,
   • emoji,
   • encji,
  • obecności szukanych słów kluczowych w opisie i tytule wyniku.

  Spadek CTR może być zauważalny przy wzroście widoczności, kiedy serwis zaczyna się wyświetlać na zapytania mid-tail czy long-tail na dalszych pozycjach. To nie jest negatywny skutek pozycjonowania. Bardzo często świadczy to o dobrze dobranej strategii SEO ukierunkowanej na frazy poza TOP 10. Z czasem CTR powinien ulec poprawie.

  Wyświetlenia

  Miernik, który wykorzystuje się nie tylko do weryfikacji efektywności. Może stanowić podstawę do dalszych działań i prac nad wynikami.

  Wyświetlenia są dostępne w Google Search Console i zliczane, jeżeli wynik z określonej domeny zostanie wyświetlony przez użytkownika – niezależnie od pozycji na stronie wyników wyszukiwania Google.

  Warto metrykę zestawić z inną miarą jak np. kliknięcia lub współczynnik CTR. W takim połączeniu można stwierdzić, które adresy URL potrzebują kolejnych zmian lub działań. W zakresie SEO można prowadzić prace, aby poprawić pozycję i tym samym ruch na stronie oraz SXO, czyli optymalizację wyników wyszukiwarki pod kątem klikalności.
  Podobnie jak w przypadku innych miar z GSC, dane dotyczą wyłącznie wyszukiwarki Google.

  Analiza ruchu i zachowań

  Jeden z ostatnich etapów w procesie pozycjonowania.

  Działania reklamowe warto analizować pod kątem realizacji celów biznesowych przez klienta. Opieramy się na danych o jego biznesie lub wykorzystujemy informacje o realizacji mikro i makro celów pozyskane ze strony.

  Należy brać pod uwagę zachowania użytkowników, m.in. współczynnik konwersji i odrzuceń. Mogą one świadczyć o:

  • innej intencji użytkownika,
  • problemach z interfejsem strony (ang. User Interface),
  • doświadczeniach użytkownika z marką (ang. User Experience),
  • innych oczekiwaniach odnośnie do oferty (np. ceny, dostępności produktów, formy płatności i dostawy).

  Analizę należy wykonywać na poziomie konkretnych stron bądź ich kategorii, np. stron kategorii, produktów czy też wpisów blogowych.

  Jeśli strona zyskuje ruch na blogu, warto to wykorzystać. Wdrożenie przez twórców silnika dodatkowych elementów CTA lub powiązania z produktami to dobry pomysł na przekucie ruchu z bloga na wejścia na strony ofertowe.

  Odświeżenie strategii i działania cykliczne

  Etap, w którym weryfikujemy aktualne efekty oraz decydujemy o dalszych planach związanych z pracami SEO.

  Pozycjonowanie stron nie kończy się po uzyskaniu pierwszych efektów – widoczności w wynikach wyszukiwania, ruchu i pozycji na kluczowe dla biznesu klienta hasła. Na tym etapie możemy poszerzyć zakres działań o kolejne obszary witryny. Warto przeanalizować, czy są sekcje serwisu, które wymagają poprawy, np. nowa oferta albo produkty i usługi do tej pory niepromowane.
  Można również prowadzić pozycjonowanie dla stron docelowych o mniejszym współczynniku konwersji.

  To również czas na weryfikację podejścia do wybranych kierunków pozycjonowania. Wyniki wyszukiwania bardzo często ulegają zmianie. Jeśli profil wyników bądź konkurencja są nieadekwatne do pozycjonowanego serwisu, warto zastanowić się nad innym podejściem do uzyskania ruchu.

  Na tym etapie są również ustalane kolejne prace, które przede wszystkim zapewniają stabilizację efektów oraz generują dodatkowy ruch z organicznych wyników wyszukiwania.

  W tym momencie warto, aby klient skontaktował się z Doradcą Biznesowym. Omówi on osiągnięte efekty i możliwość rozszerzenia współpracy, nie tylko w zakresie SEO, ale także w innych kanałach, jeśli nie były prowadzone.

  Narzędzia

  W procesie pozycjonowania bazuje się na informacjach, które są dostarczane z licznych narzędzi. Ich analiza pozwala opracować i zaplanować proces pozycjonowania w każdym z głównych obszarów SEO.

  Narzędzia pomocne przy pozycjonowaniu stron można podzielić na 3 główne grupy, z których każda przedstawia inne dane o stanie pozycjonowanej witryny.

  Optymalizacja

  W tym procesie największą rolę odgrywają głównie crawlery, które dostarczają informacji o problemach i konieczności zmian SEO w obszarze serwisu, a także narzędzia weryfikujące konkretne adresy.

  Do grupy narzędzi weryfikujących stan optymalizacji zaliczamy:

  • Sitebulb,
  • Screaming Frog SEO Spider,
  • Netpeak Spider,
  • Gmetrix,
  • PageSpeed Insights,
  • Xenu.

  Optymalizacja strony www to jeden z kluczowych elementów w procesie pozycjonowania, dlatego warto korzystać z kilku narzędzi, które weryfikują obecny stan optymalizacji serwisu.

  Link building

  Narzędzia, dzięki którym przeprowadza się audyt SEO działań off page.

  Weryfikację odnośników i zestawienie braków w profilu linkowym można wykonać za pomocą takich narzędzi jak:

  • Ahrefs,
  • Majestic SEO,
  • SEMrush,
  • SurferSEO.

  W narzędziach do link buildingu można wyróżnić jeszcze podgrupę, za pomocą której publikuje się linki u wydawców treści. Należą do nich platformy takie jak:

  • Linkhouse,
  • Whitepress,
  • ReachaBlogger.
  Widoczność i keyword research

  Narzędzia, które monitorują widoczność serwisów w wynikach wyszukiwania.

  Weryfikują również dane o liczbie haseł w konkretnych przedziałach czy konkretne pozycje dla fraz kluczowych. Większość z nich posiada dedykowane narzędzia do doboru haseł lub może być stosowana pomocniczo na tym etapie.

  Przykładami takich narzędzi są:

  • Senuto,
  • Semstorm,
  • Ahrefs,
  • SEMrush,
  • Ubersuggest,
  • SimilarWeb,
  • Answer The Public.
  Content

  Kolejna grupa narzędzi, która wspomaga proces tworzenia treści i tym samym pozycjonowanie stron.

  Dzięki nim można ocenić zagęszczenie słów kluczowych, poziom trudności w rozumieniu treści czy unikalność.

  Podczas tworzenia treści warto wykorzystać następujące narzędzia:

  • Semstorm,
  • SurferSEO,
  • Siteliner,
  • Copyscape.

  Content marketing może stanowić osobną usługę lub być uzupełnieniem pozycjonowania.

  Źródła ruchu i użytkownicy

  Narzędzia, które dostarczają informacji o kanałach pozyskiwania ruchu, ale także o użytkownikach i ich zachowaniu.

  Dane te można znaleźć w:

  • Google Search Console,
  • Google Analytics.
  Monitoring pozycji

  Zbiór narzędzi, które są wykorzystywane do codziennej weryfikacji pozycji słów kluczowych.

  Można skorzystać w tym celu z:

  • Senuto,
  • Semstorm,
  • ASPS,
  • Spideric,
  • Webpozycje.

  Najczęściej zadawane pytania

  faq

  Zebraliśmy pytania najczęściej zadawane przez naszych nowych klientów. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje – skontaktuj się z nami.

  Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Udzielimy odpowiedzi i wyjaśnimy kwestie związane z pozycjonowaniem stron.

  Skontaktuj się z nami
  • Jak wygląda współpraca z agencją SEO?

   Każdy klient jest pod opieką dwóch specjalistów – SEO oraz do spraw obsługi klienta. To z nimi kontaktuje się przez cały okres trwania umowy.

   Specjalista SEO prowadzi proces pozycjonowania strony, zleca i wykonuje działania w obszarach on page i off page. Przygotowuje plan promocji serwisu i kontaktuje się w sprawach związanych m.in. ze zmianami na stronie. Dostosowuje strategię do aktualnych efektów i zmian algorytmu.

   Natomiast Opiekun Klienta jest do dyspozycji w kwestiach formalnych, które dotyczą m.in. warunków współpracy. Pomoże również znaleźć dodatkowe kierunki rozwoju usługi oraz służy pomocą w zakresie innych form marketingu.

  • Dlaczego pozycjonowanie przez agencję SEO?

   Pozycjonowanie stron www wymaga technicznych umiejętności, doświadczenia oraz dostępu do danych z wielu narzędzi SEO.

   Specjaliści SEO, aby wypromować strony internetowe, muszą dokonać wielu analiz i zaplanować prace. Wdrożyć zmiany na stronie, dostarczyć treści zoptymalizowane pod SEO, pozyskać odnośniki.

   Pozycjonowanie jest złożonym i długim procesem, dlatego warto mieć wsparcie osób, które mają odpowiednie kwalifikacje i fachową wiedzę.

  • Czy przy niskim budżecie pozycjonowanie także jest możliwe?

   Tak, ale efekty będą bardzo często przesunięte w czasie.

   Jeśli posiadasz mniejszy budżet na pozycjonowanie, proponujemy dłuższy okres gwarantowanej współpracy. Dlaczego? Ponieważ nie chcemy ograniczać działań i tym samym inwestycji w serwis. Dzięki wydłużonej współpracy będziemy mogli pokryć koszty naszych działań, które będą rozłożone na kolejne miesiące.

  • Czy można przeprowadzić jednorazowe działania SEO?

   Niestety nie można jednorazowo wypozycjonować serwisu.

   Pozycjonowanie stron to proces nastawiony na utrzymanie i stopniowe zdobywanie coraz lepszej widoczności. To wymaga stałej pracy nad witryną. Zaprzestanie działań może skutkować utratą pozycji i ruchu na rzecz konkurencji, która te działania prowadzi.

  • Czy Grupa TENSE pozycjonuje strony www w wyszukiwarkach zagranicznych?

   Tak, prowadzimy pozycjonowanie na rynkach zagranicznych.

   Z sukcesem pozycjonujemy m.in. strony w języku angielskim, rosyjskim czy niemieckim. Tak samo jak dla serwisów w języku polskim, prowadzimy kompleksowe działania w zakresie optymalizacji, tworzenia treści oraz pozyskiwania odnośników.

  • Chciałbym docierać do Polaków za granicą. Czy da się to osiągnąć dzięki pozycjonowaniu?

   Tak, jeśli posiadasz serwis w języku polskim, możesz docierać do użytkowników korzystających z tego języka za granicą.

   Wskazany jest adres fizyczny firmy w kraju, w którym chcesz zdobyć ruch z wyników. Nie bez znaczenia jest domena. Warto, aby była w rozszerzeniu zgodnym z regionem, np. co.uk, ale nie zawsze jest to wymóg.

  • Ile słów kluczowych można pozycjonować?

   Nie określamy minimalnej i maksymalnej liczby pozycjonowanych haseł.

   Liczba kluczowych fraz zależy od popularności branży, posiadanej oferty czy liczby podstron zaindeksowanych w wynikach wyszukiwania.
   Pozycjonujemy z sukcesem małe strony oraz duże serwisy typu e-commerce, gdzie liczba fraz sięga kilku tysięcy.

  • Jakie warunki współpracy w zakresie pozycjonowania stron oferuje Grupa TENSE?

   Jesteśmy elastyczni i staramy się dostosować do oczekiwań naszych klientów.
   Podchodzimy indywidualnie do każdego klienta i proponujemy model współpracy najbardziej dostosowany do branży, czasu współpracy i celów biznesowych.

   Możemy współpracować na podstawie różnych modeli rozliczeń oraz długości umów. Stawiamy na relację z klientem, niemniej nie zamykamy się na krótkie okresy współpracy, w których będziemy mogli intensywnie pracować i tym samym inwestować więcej w pozycjonowanie strony.
   Natomiast jeśli klient posiada niższy budżet do dyspozycji, to aby osiągnąć zadowalające efekty, potrzebujemy zdecydowanie dłuższego okresu współpracy.

  • Co jest wymagane do rozpoczęcia pozycjonowania?

   Niezbędna jest strona internetowa umieszczona pod adresem domeny. Najlepiej, aby serwis umożliwiał wprowadzenie pełnej optymalizacji – poprzez panel administracyjny lub modyfikację kodu strony.

   Dla większości naszych klientów samodzielnie wprowadzamy wszelkie zmiany, więc nie musisz ponosić dodatkowych kosztów.

   Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoja strona nadaje się do pozycjonowania, zgłoś się do nas. Zweryfikujemy możliwości i zaproponujemy rozwiązania, które pozwolą osiągnąć zadowalające efekty.

  • Czy muszę udostępniać dane i możliwość edycji strony w celu jej pozycjonowania?

   Tak, jeśli chcesz, abyśmy to my wprowadzali zmiany optymalizacyjne i poprawki SEO na Twojej stronie.

   Większość naszych klientów współpracuje z nami na podstawie przekazania danych dostępowych do serwera FTP oraz istniejącego panelu CMS.
   Ten model współpracy jest wygodny dla obu stron i ułatwia pozycjonowanie. Nasi specjaliści techniczni mogą wdrożyć pełną optymalizację i w razie potrzeby kolejne zmiany poprawiające efektywność działań SEO. Tym samym klient nie musi poświęcać czasu na wprowadzanie zasugerowanych przez nas zmian ani zlecanie takich działań innym podmiotom lub osobom (twórcom stron, programistom) i nie naraża się na dodatkowe koszty.

   Alternatywnym rozwiązaniem jest współpraca na podstawie tzw. wytycznych. Wówczas nasi specjaliści SEO przygotowują dokumenty z rekomendacjami, które należy wdrożyć w serwisie.

  • Dlaczego w umowie wpisano gwarantowany czas współpracy?

   W zależności od branży i budżetu potrzebujemy czasu oraz środków, aby osiągnąć pierwsze efekty.

   Okres gwarantowanej współpracy definiuje czas dostępny na podjęcie działań i realizację strategii SEO. Dodatkowo pozwala nam zaplanować działania i optymalnie wykorzystać zasoby.

   Dzięki temu możemy od samego początku współpracy inwestować w pozycjonowanie strony. Bardzo często wstępne inwestycje przewyższają kilkumiesięczne wynagrodzenie wynikające z umowy.

   Jednymi z najbardziej kosztownych działań są:

   • analiza konkurencji i audyt SEO serwisu (jako osobna usługa wyceniana od kilku tysięcy złotych),
   • wdrożenie zmian optymalizacyjnych (rozliczane według stawek za roboczogodzinę programisty bądź specjalisty technicznego),
   • przygotowanie treści (w zależności od branży, dostępnych materiałów i języka koszt może wzrosnąć, zwykle to co najmniej kilkadziesiąt złotych za tysiąc znaków).
  • Na co przeznaczamy budżet pozycjonowania?

   Budżet miesięczny jest przeznaczany na obsługę projektu SEO i realizację prac związanych z pozycjonowaniem.

   Wykorzystujemy go na pokrycie kosztów pracy Specjalisty SEO oraz Opiekuna Klienta.

   W skład kosztów obsługi wchodzą działania z zakresu:

   • bieżącego kontaktu i konsultacji eksperta technicznego,
   • analizy i weryfikacji pozycjonowanego serwisu oraz konkurencji,
   • przygotowywania raportów i innych dokumentów,
   • przygotowywania treści optymalizacyjnych na stronę,
   • wdrożeń zmian optymalizacyjnych i prac programistycznych (czasami wycenianych poza działem SEO),
   • publikacji odnośników (wewnętrzne zasoby i zewnętrzni wydawcy),
   • utrzymania infrastruktury wewnętrznych serwisów i tym samym odnośników zewnętrznych oraz narzędzi wspomagających publikację i indeksację.

   Budżet jest również przeznaczany na jednorazowe raporty i dostęp do API narzędzi zewnętrznych, które m.in. dostarczają dane o widoczności, pozycji, linkach zwrotnych.

  • Od czego zależy cena pozycjonowania?

   Koszt pozycjonowania zależy od wielu czynników.

   Przede wszystkim na cenę pozycjonowania wpływa:

   • branża i konkurencja,
   • trudność fraz kluczowych,
   • aktualna widoczność (liczby haseł i ich pozycji),
   • architektura informacji,
   • profil wyników,
   • staż i historia domeny,
   • unikalność i jakość treści w obrębie witryny.

   Oczywiście wspólnie z Tobą określimy budżet pozycjonowania strony.

  • Ile trwa pozycjonowanie?

   Nie można wskazać minimalnego okresu prowadzenia prac związanych z pozycjonowaniem. Należy mieć świadomość, że pozycjonowanie stron internetowych to czasochłonny i złożony proces, na który składają się zmiany optymalizacyjne, content marketing i link building.

   Zwykle zakładamy co najmniej roczny okres współpracy, aby osiągnąć efekty i wypracować pozycję strony w wyszukiwarce.

  • Kiedy będą widoczne pierwsze efekty pozycjonowania?

   Czasami na pierwsze efekty czeka się kilka tygodni (wzrost pozycji o kilka miejsc bądź pojawienie się w TOP 50), a w innym przypadku co najmniej kilka miesięcy.

   Pozycjonowanie strony składa się z działań cyklicznych i jednorazowych, po których będą zauważalne zmiany w widoczności. Zwykle potrzeba kilku tygodni, aby móc zaobserwować zmiany w wynikach wyszukiwania po wdrożeniu pełnej optymalizacji i publikacji odnośników. Należy brać pod uwagę, że wzrost widoczności i poprawa pozycji na wybrane słowa kluczowe następuje po indeksacji zmian na stronie internetowej oraz odnośników osadzonych na zewnętrznych witrynach.

   Wszystko zależy między innymi od konkurencyjności branży i kluczowych fraz oraz potencjału serwisu. Brany jest również pod uwagę okres potrzebny na zaindeksowanie wprowadzonych zmian optymalizacyjnych i odnośników zewnętrznych.

   Algorytmy Google w ciągu każdego dnia analizują setki czynników i na podstawie każdego z nich ustalają ranking witryn. Tak duża liczba aspektów wpływających na uzyskanie pozycji uniemożliwia jednoznaczną odpowiedź, ile czasu potrzeba na uzyskanie efektów.

  • Dlaczego na niektóre słowa kluczowe serwis jest widoczny szybciej niż na inne?

   W zależności od stopnia trudności i konkurencyjnych serwisów wybrane słowa kluczowe mogą zdobywać widoczność szybciej niż inne.

   Hasła long-tail mogą jako pierwsze rankingować, a frazy mid-tail oraz money-keywords potrzebują zwykle większych nakładów i czasu na osiągnięcie zadowalających pozycji. Tym samym w zależności od obranej strategii, pozycjonowanie będzie przynosić efekty szybciej lub wolniej.

   Pozycja strony w Google jest zależna od wielu czynników, również od historii i stażu domeny w sieci, które należy budować co najmniej miesiącami. Dlatego wskazana jest długoterminowa strategia i stała praca nad serwisem w celu maksymalizacji efektów.

  • Dlaczego występują różnice w pozycjach między raportem a moją przeglądarką?

   Wyszukiwarka Google zbiera informacje o swoich użytkownikach, m.in. lokalizacji i historii przeglądania. Na tej podstawie personalizuje je.

   To właśnie główny powód występowania różnic między monitoringiem a Twoją przeglądarką.

   W raportach pozycji wykorzystujemy niezależne narzędzia, które są pozbawione personalizacji. Monitorują hasła raz dziennie, aby dostarczyć informacje o efektach pozycjonowania.

  • Czy Grupa TENSE gwarantuje osiągnięcie efektów?

   Niestety nie możemy zagwarantować uzyskania efektów w określonym czasie.

   Żadna osoba lub firma zajmująca się pozycjonowaniem nie jest w stanie wskazać konkretnej daty pojawienia się efektów. Niezależnie czy mówimy o konkretnych pozycjach, ruchu czy konwersji.

   Pozycjonowanie stron odbywa się w zewnętrznym środowisku, jakim jest wyszukiwarka. Tym samym widoczność serwisu zależy od wielu czynników, m.in.:

   • zmian algorytmu wyszukiwarki,
   • historii profilu domeny,
   • stażu i tematyczności serwisu,
   • architektury informacji,
   • działań konkurencji.

   Nie zostały ujawnione ani potwierdzone wszystkie czynniki wpływające na pozycje w rankingu. Dlatego nasze prace opieramy na wiedzy i doświadczeniu specjalistów oraz na ogólnodostępnych wytycznych Google w zakresie tworzenia serwisów przyjaznych wyszukiwarkom.

  • Jak weryfikować efekty pozycjonowania?

   Efekty działań SEO można weryfikować za pomocą wewnętrznych i zewnętrznych narzędzi analitycznych.

   Wykorzystać można dane z Google Analytics lub Google Search Console o sesjach i widoczności.

   Widoczność strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google można również sprawdzić za pomocą narzędzi takich jak Semstorm, Senuto, Ahrefs czy SEMrush. Nie zawsze estymowany ruch i liczba słów kluczowych wskazywane przez nie są zgodne z rzeczywistością. Dlatego narzędzia zewnętrzne powinny stanowić pomoc w weryfikacji efektów pozycjonowania.

  • Kto zajmuje się wdrożeniem zmian na stronie?

   Zwykle to pozycjoner jest odpowiedzialny za wdrożenie zmian pozwalających na efektywne pozycjonowanie.

   Istnieje jednak możliwość przygotowania wytycznych dla developerów, firm lub osób, które zajmują się administracją i rozwojem serwisu.
   W takim przypadku Specjalista SEO tworzy rekomendacje oraz weryfikuje wprowadzone zmiany.

  • Kto przygotowuje treści na stronę?

   Treści, które wprowadzamy na strony, są przygotowane przez wewnętrzny dział content marketingu.

   Opisy tworzą copywriterzy, którzy zapoznają się z serwisem, wskazówkami i materiałami dostarczonymi przez klientów. Specjalista SEO, który prowadzi proces pozycjonowania, określa zapotrzebowanie na treści, aby osiągnąć jak najlepsze efekty pozycjonowania.
   Samodzielnie nie tworzy tekstów, ale zajmuje się wdrażaniem i technicznymi aspektami optymalizacji opisów.

  • Jakie zmiany wprowadza się na stronie?

   W ramach pozycjonowania stron wprowadzamy wiele większych i mniejszych zmian.

   Wszystko zależy od aktualnej optymalizacji i dostosowania serwisu do profilu wyników. Głównie są to zmiany w zakresie treści (modyfikacja istniejących i dodanie nowych), ale to nie wszystko.

   Specjalista SEO poza modyfikacją contentu:

   • wprowadza dodatkowe lub brakujące odnośniki nawigacyjne,
   • blokuje niskiej jakości strony przed modyfikacją,
   • wprowadza przekierowania usuniętych stron lub błędnych adresów,
   • wdraża dane strukturalne.
  • Czy działania związane z pozycjonowaniem wprowadzają zmiany w wyglądzie strony?

   Czasami są wymagane zmiany, które wpływają na końcowy wygląd strony.

   Głównie dotyczą wprowadzenia treści optymalizacyjnych, które pozwalają skutecznie prowadzić pozycjonowanie. Czasami specjaliści SEO dodają nowe podstrony i wprowadzają dodatkowe elementy nawigacyjne.

   Nie musisz się martwić o wdrożenie tego typu zmian, ponieważ zostaniesz poinformowany o potrzebie ich wprowadzenia.

  • Zmieniam serwis. Co z efektami pozycjonowania?

   Podczas migracji strony staramy się każdorazowo wspierać klienta. Możemy pomóc w procesie i dostosować nowy serwis do pozycjonowania.

   Wspólnie staramy się przeprowadzić migrację serwisu, tak by miała jak najmniejszy wpływ na wypracowane efekty, a zmiana serwisu pomogła nam w dalszych pracach. Dlatego od samego początku chętnie przesyłamy rekomendacje oraz informacje o kluczowych elementach do wdrożenia i przeniesienia.

   Nie ograniczamy się jedynie do minimalizacji strat. Bardzo często w migracji upatrujemy szansę, dlatego sugerujemy mechanizmy i rozwiązania wspierające efekty pozycjonowania.

  • Co agencja analizuje pod kątem pozycjonowania?

   Serwis analizujemy pod kątem widoczności, profilu linkowego i poziomu optymalizacji.

   Wykorzystujemy do tego takie narzędzia jak Semstorm, Senuto, Ahrefs czy Screaming Frog SEO Spider i Sitebulb. Podczas weryfikacji sprawdzamy, jakie działania podejmuje konkurencja i jakie my musimy podjąć, aby osiągnąć podobną widoczność.

   Analiza strony klienta i konkurencji pod kątem pozycjonowania może trwać nawet kilkadziesiąt godzin.

  • Dlaczego zmienia się opiekun klienta?

   Pierwszy kontakt jest zwykle z doradcą z ramienia Działu Handlowego. Jest to specjalista, który dostosowuje ofertę pozycjonowania do potrzeb klienta i jego budżetu.

   Po wyborze modelu współpracy i ustaleniu szczegółów usługi następuje przekazanie klienta do Pionu Obsługi Klienta, który przejmuje dalszą opiekę. Opiekun Klienta nadzoruje przebieg realizacji usługi oraz kwestie umowy, której przedmiotem jest pozycjonowanie strony. Doradza również w zakresie działań marketingowych wpływających na rozwój biznesu.

   Zmiana może również nastąpić w dziale SEO. Po pewnym czasie i osiągnięciu pierwszych efektów może dojść do przekazania klienta innemu specjaliście SEO. Dzięki temu różni pozycjonerzy mogą pracować nad widocznością serwisu w wynikach wyszukiwania. W ten sposób dodatkowo podnosimy umiejętności członków naszych zespołów, składających się z kilku pozycjonerów. Zmiana specjalisty SEO wpływa także na ciągłe poszukiwanie nowych sposobów wzmocnienia widoczności strony w internecie.

  • Co mogę zrobić, aby wspomóc prace agencji i tym samym przyspieszyć pozycjonowanie strony?

   Specjalista SEO może wskazać obszar, w którym dodatkowa pomoc może przyśpieszyć pozycjonowanie.

   Działania dotyczą różnych aspektów strony, m.in.:

   • udostępnienia możliwości wdrożenia pełnej optymalizacji albo wsparcia w tym zakresie przez administratora,
   • oferty, w szczególności publikowania nowych i unikalnych produktów lub usług,
   • zmian w zakresie nazewnictwa produktów,
   • samodzielnego rozwoju contentu w sekcjach blogowych i poradnikowych zgodnie z naszymi rekomendacjami,
   • wsparcia w zakresie pozyskiwania odnośników przez wykorzystanie kontaktów biznesowych itd.

   Warto każdorazowo zwrócić się do opiekuna SEO, który podpowie i wskaże klientowi kierunek działań.

  • Czy linki sponsorowane w Google Ads (dawniej Google AdWords) wpływają na proces pozycjonowania?

   Linki sponsorowane w systemie Google Ads (AdWords) nie wpływają na pozycjonowanie stron, a tym samym na pozycje uzyskiwane w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.

   System reklamowy Google Ads jest odrębną usługą firmy Google i nie ma związku z wynikami naturalnymi.

   Niemniej, pozycjonowanie i prowadzenie kampanii linków sponsorowanych może zintensyfikować efekty biznesowe. Aby otrzymać szczegóły oferty Google Ads, skontaktuj się z naszym Działem Handlowym.

  • Czy pozycjonowanie w Google wpływa na efekty w innych wyszukiwarkach?

   Pomimo tego, że nasza praca nakierowana jest głównie na widoczność w wyszukiwarce Google, to efekty pozycjonowania można zauważyć w innych wyszukiwarkach.

   Działania, które realizujemy podczas pozycjonowania, są w dużej części uniwersalne. Wprowadzamy globalną optymalizację oraz unikalne treści. To sprawia, że algorytmy wyszukiwarek oceniają stronę lepiej. Tym samym wdrażane zmiany bardzo często wpływają na wzrost widoczności nie tylko w Google, ale także w innych wyszukiwarkach, np. Bing.

  • Które działania SEO są najskuteczniejsze?

   Nie można określić najskuteczniejszych działań, które wpływają na pozycję strony w organicznych wynikach wyszukiwania.

   Na osiągnięcie widoczności w wyszukiwarce ma wpływ wiele czynników. W zależności od branży, czynniki oraz ich znaczenie się różnią. Dlaczego pracę rozpoczynamy od wykonania audytu SEO? Na podstawie wyniku analizy pozycjonowanego serwisu i konkurencji przygotowujemy indywidualną strategię, którą realizujemy krok po kroku. Wdrażamy kompleksową optymalizację witryny, uzupełniamy albo aktualizujemy jej treści, a na koniec budujemy lub wzmacniamy profil linkowy domeny.

  • Na czym polega profesjonalne pozycjonowanie stron?

   Pozycjonowanie to skomplikowany i złożony proces, dlatego należy powierzyć stronę profesjonalistom.

   Aby osiągać efekty, których oczekuje od nas klient, starannie opracowujemy i realizujemy strategię SEO. Na bieżąco monitorujemy trendy i zmiany w algorytmach. Wyszukiwarka Google wprowadza szereg zmian, na które musimy reagować, aby utrzymać bądź odbudować efekty pozycjonowania.

   Ważne są efektywne i całościowe działania, doświadczenie specjalistów SEO oraz ciągła analiza sytuacji w wynikach wyszukiwania.