ul. Wolsztyńska 5, 60-361 Poznań tel: 61 866 77 27 tel:+48618667727

Deloitte Technology Fast 50 Lider przedsiębiorczości Google Partner Google Partners Rising Stars

Wydajność strony internetowej – cz. 5


10-08-2016

W dzisiejszej części cyklu zajmiemy się tematem arkuszy stylów definiujących wygląd strony internetowej. Postaram się w bardzo skrócony sposób przedstawić, jak serwuje się przeglądarce kod CSS, co przeglądarka z nim robi i czy można tu zastosować jakieś optymalizacje wydajności strony WWW.

Arkusze stylów CSS

Trudno wyobrazić sobie nowoczesną stronę internetową bez kodu CSS. I chociaż w początkach istnienia języka HTML występował szereg komend i słów sterujących, pozwalających definiować wygląd strony, to jednak bardzo szybko zostały one wyparte przez język określający wygląd elementów na stronie.

Banalnym wydaje się zastosowanie arkuszy stylów przy budowie dowolnej strony internetowej. Wszak wystarczy podpiąć do struktury dokumentu HTML plik ze stylami, dopisać kilka słów kluczowych opisujących wygląd danego elementu – i już można mówić o prostej stronie internetowej.

I w swojej prostocie tak to właśnie miało wyglądać, jednak nowoczesne strony internetowe składają się z tysięcy linii kodu określających sam wygląd!

Wśród sposobów, w jaki można załączyć style do dokumentu HTML tak, aby były one interpretowane przez przeglądarki, możemy wyróżnić trzy: przez załączenie stylów bezpośrednio w kod HTML za pomocą składni style=’tutaj kolejne atrybuty’, poprzez dodanie do nagłówka (sekcji ) stylu CSS zamkniętego w elemencie składniZaufali nam: