Media społecznościowe są jedną z najbardziej angażujących użytkowników form reklamy w Internecie. Rezygnacja z tego kanału promocji może oznaczać, że nie trafimy do wielu potencjalnych klientów. Czy stać nas na to, by odpuścić ogromną szansę rozszerzenia swojej działalności? Oczywiście, że nie! Od czego więc zacząć? Od założenia konta na jednym z najpopularniejszych portali społecznościowych na świecie, Instagramie.

Jeden z najpopularniejszych portali

Instagram jest serwisem społecznościowym, w którym miliony użytkowników publikują codziennie zdjęcia i filmy o przeróżnej tematyce. Powstał on w 2010 roku i początkowo był dostępny wyłącznie na smartfony Apple, ale dzięki bardzo szybkiemu wzrostowi użytkowników, dwa lata później powstała wersja na Androida. Ekspansja popularności serwisu nie uszła uwadze największych firm i w tym samym roku Instagram został przejęty przez Facebooka za ogromną kwotę miliarda dolarów. Charakterystyczną cechą tego serwisu jest kształt publikowanych w nim materiałów. Swym wyglądem przypominają one swoim formatem zdjęcia z aparatów Polaroid.

Instagram poprzez swoją aplikację dostępną na najpopularniejsze systemy operacyjne daje możliwość prostego dzielenia się zdjęciami. Ich publikacja zajmuje krótką chwilę, a przed udostępnieniem zdjęcia czy wideo mamy możliwość szybkiej obróbki materiału za pomocą jednego z wielu dostępnych filtrów, umieszczenia opisu fotografii czy dodania hashtagów, które ułatwią użytkownikom odnalezienie naszych materiałów.

Opublikowane zdjęcia i filmy można udostępniać w innych portalach społecznościowych, a pozostali użytkownicy Instagrama mogą je komentować, polubić czy dodać autora do obserwowanych.

Dlaczego warto zacząć właśnie od Instagrama?

Statystyki jakimi może się poszczycić Instagram jasno pokazują, że procent zaangażowania użytkowników jest znacznie większy niż w przypadku innych portali społecznościowych. Wskaźnik zaangażowania na użytkownika wynosi tu 4,21%. Oznacza to, że zaangażowanie użytkowników Instagrama jest 58 razy wyższe niż na Facebooku i 120 razy wyższe niż na Twitterze. W 2017 roku portal ten miał aż 2,8 miliarda aktywnych użytkowników, co oznacza teoretycznie, że ⅓ ludzkości regularnie korzysta z tego portalu.

Jak więc zacząć zdobywać followersów?

1. Wypełnij swój profil na Instagramie

Pierwszym krokiem powinno być podjęcie decyzji, czy profil ma być prywatny czy firmowy. Jeśli wybierzemy konto firmowe, to by je utworzyć, musimy je połączyć z naszym profilem na Facebooku. Umożliwi to wybór branży naszej działalności i pozwoli na wypełnienie danych kontaktowych. Oprócz tego profil biznesowy zapewnia dostęp do statystyk i pozwala na tworzenie postów sponsorowanych. Następnie należy wybrać wyróżniające się zdjęcie profilowe, może nim być nasze logo lub jakiś charakterystyczny obrazek, który będzie kojarzył się z naszą firmą lub dziedziną działalności. W dalszej kolejności uzupełniamy opis – powinien on być unikalny, więc pamiętajmy, by nie kopiować go z innych stron internetowych czy profili na innych portalach społecznościowych. Oprócz opisu powinniśmy umieścić również link do naszej strony internetowej. Jeśli jest ona dwuczłonowa lub dłuższa, warto każdy człon zapisać z dużej litery np. www.ZajrzyjNaMojaStrone.pl. Taki zapis wygląda lepiej i jest znacznie czytelniejszy dla użytkownika niż standardowa forma złożona wyłącznie z małych liter. Warto zastanowić się również nad nazwą naszego konta. Jeśli zależy nam na promowaniu naszej marki, może nim być nazwa firmy czy strony internetowej, ale warto też podejść do tego elementu bardziej kreatywnie. Chwytliwa nazwa wzbudza zainteresowanie użytkowników i zapada w pamięć.

Po uzupełnieniu powyższych elementów możemy przejść do tego, co najważniejsze dla użytkowników, czyli dodawania zdjęć. Zanim zaczniemy promować nasz profil powinniśmy opublikować kilka fotografii, bo pojedyncze grafiki raczej mało kogo zachęcą do obserwowania naszego konta.

2. Promuj swój profil

Zadbaj o to, by Twoi odbiorcy wiedzieli, że masz konto na Instagramie i jak się ono nazywa. Informuj o nim użytkowników innych kanałów. Dodaj link do Instagrama na swojej stronie internetowej, Twitterze, Facebooku, Google Plus i innych portalach społecznościowych oraz w stopce e-maila. Dzięki temu część użytkowników, która odwiedzi inne Twoje profile w mediach społecznościowych lub otrzyma np. Twój newsletter z ciekawości odwiedzi Twój profil na Instagramie, a jeśli uzna go za interesujący, z pewnością doda go do obserwowanych. Według portalu AdWeek20% wszystkich użytkowników tego portalu posiada konto również na Facebooku, warto zatem tym prostym ruchem zwiększyć szansę na dotarcie do nich. Dodatkowo świetnym sposobem na poinformowanie użytkowników strony o naszym koncie jest publikacja na swojej stronie zdjęć wstawianych na Instagram. Integracja witryny internetowej z Instagramem nie wymaga dużo pracy. Wiele popularnych systemów CMS ma gotowe rozszerzenia, które dodają taką funkcjonalność (WordPress, Joomla).

3. Zaplanuj skuteczną strategię publikacji materiałów

Dobra strategia i jej konsekwentne realizowanie w końcu zaprocentuje sukcesem i zdobyciem wymarzonej liczby followersów. Wysoka jakość zdjęć i ciekawa tematyka przekładają się na większą liczbę zainteresowanych naszym kontem użytkowników. Materiały należy publikować regularnie, np. jedno czy kilka zdjęć dziennie.

W swojej strategii warto również uwzględnić kilka ważnych porad:

 • Udostępniaj głównie zdjęcia – użytkownicy znacznie chętniej reagują na fotografie niż materiały wideo, a najpopularniejsze kanały opierają swoją działalność właśnie na fotografiach. Nie oznacza to jednak, by całkowicie zrezygnować z filmów i animacji. Jeśli zdecydujesz się od czasu do czasu opublikować materiały wideo, pamiętaj, by były one dość krótkie – najlepiej kilku- lub kilkunastosekundowe (np. instrukcje jak krok po kroku coś jest tworzone lub zabawne filmiki związane z Twoją działalnością).
 • Stosuj filtry – jeśli nie posiadasz profesjonalnego aparatu i nie jesteś zawodowym fotografem – nic nie szkodzi. Wystarczy, że zaczniesz stosować filtry, które poprawiają kolory lub dodają rozmaite efekty. Instagram oferuje bardzo duży ich wybór, a jednym z najchętniej wybieranych przez użytkowników jest filtr Mayfair. Jego stosowanie przekłada się na znacznie większe zainteresowanie zdjęciem przez użytkowników niż pozostałe filtry. Nadaje on ciepłe i subtelne odcienie różu na środku fotografii, a na obrzeżach przyciemnioną ramkę. Stosowanie tego filtra może sprawić, że zwykły obrazek zmieni się w bijącą rekordy popularności fotografię.
 • Publikuj zdjęcia również w niedzielę – post dodany w niedzielę daje średnio znacznie większą szansę na interakcję użytkowników niż publikacje w pozostałe dni tygodnia. Większość użytkowników ma wolne niedziele, dlatego chętnie spędzają więcej czasu w mediach społecznościowych. Ograniczenie się z aktywnością tylko do dni tygodnia znacznie zmniejszy grono naszych odbiorców i liczbę podejmowanych przez nich aktywności.
 • Używaj hashtagów – im więcej hashtagów użyjesz do oznaczenia swojego zdjęcia, tym większa szansa na to, że dotrzesz do szerszej grupy odbiorców. Powinniśmy mądrze dobierać najpopularniejsze hashtagi i nimi oznaczać swoje posty. Ułatwi nam to Webstagram, za pomocą którego możemy znaleźć top 100 najpopularniejszych hashtagów i najnowsze trendy. Warto również wymyślić własny, oryginalny hashtag i oznaczać nim swoje posty. Pomoże on użytkownikom w znalezieniu Twoich wpisów, a jeśli będzie on kreatywny i kojarzący się z Twoją działalnością, może stać się wyróżniającym znakiem Twojego konta.

4. Udzielaj się na innych profilach

Jednym z łatwiejszych sposobów na poinformowanie użytkowników, że istniejemy na Instagramie jest komentowanie i dodawanie polubień materiałów wrzucanych przez innych użytkowników. Jak podaje Digital Buzz Blog i Crazy Egg przeciętnie w każdej sekundzie użytkownicy Instagramu dodają 575 polubień i 81 komentarzy do każdego zdjęcia. Gdy aktywnie komentujesz materiały publikowane przez innych użytkowników, są oni o 401% bardziej skłonni do zostania Twoimi followersami.

Jak komentować posty – 4 proste kroki:

 • używaj Iconosquare na swoim komputerze do szybszego komentowania postów,
 • komentuj zdjęcia oznaczone istotnymi i popularnych hashtagami związanymi z Twoimi fotografiami,
 • komentuj aktualne zdjęcia,
 • komentuj fotografie, które mają niewiele komentarzy, by zyskać większą efektywność (mniej komentarzy oznacza większą szansę, że użytkownicy zapoznają się z Twoim zdaniem).

Pamiętaj, by również dodawać ciekawe profile innych użytkowników do obserwowanych. Ważne jest jednak, by działanie to ograniczyć do maksymalnie kilkudziesięciu profili na godzinę, ponieważ w przeciwnym wypadku Instagram może zablokować przycisk dodawania do obserwowanych.

5. Oznaczaj innych użytkowników

Tagowanie innych użytkowników przekłada się na o 56% większe zaangażowanie odwiedzających.

Publikując zdjęcia, oznaczaj i wspominaj o istotnych użytkownikach, powiązanych z daną fotografią. Pomoże to w zdobyciu nowych followersów i rozpropagowaniu Twoich materiałów.

6. Używaj geo-tagów dla Twoich zdjęć

Instagram umożliwia dodawanie do zdjęć geo-tagów, czyli oznaczania lokalizacji, w jakich fotografia została wykonana. Korzystaj z tej opcji tak często, jak to możliwe. Użytkownicy często wyszukują materiałów wykonanych w danej lokalizacji, więc korzystając z geo-tagowania, masz szansę na dotarcie do większej liczby osób. Dodawanie lokalizacji do zdjęć przekłada się na o 79% większe zaangażowanie użytkowników. By skorzystać z możliwości określania lokalizacji zdjęć warto połączyć konto z Foursquare.

Podsumowanie

Trzymanie się powyższych porad pozwoli Ci na zdobycie pierwszych followersów na Instagramie. Nie da się tego osiągnąć niskim nakładem pracy, ale czas poświęcony na zgromadzenie dużej grupy obserwujących i zaangażowanych użytkowników pomoże w promocji usług czy produktów, które oferujemy. Warto zatem zadbać o każdy opisany powyżej aspekt, a przede wszystkim o te najważniejsze etapy:

 • w pełni uzupełnij swój profil i zadbaj o jego atrakcyjny wygląd oraz wysoką jakość publikowanych materiałów,
 • połącz konto na Instagramie z profilem na Facebooku, dodaj link do niego na profilach w innych mediach społecznościowych, stopce maila itp.
 • komentuj możliwie jak najwięcej zdjęć,
 • polub jak najwięcej zdjęć oraz staraj się obserwować jak najwięcej użytkowników,
 • zaplanuj strategię publikowania materiałów.
Jak pozyskać followersów na Instagramie w 6 krokach
4.8 (96%) z 15 głosów
Artykuł Ci się spodobał? Udostępnij!