Rozpoczynając współpracę z agencją SEO, jesteś zobowiązany przekazać specjalistom różne dane dostępowe. Najczęściej są to zarówno dostępy do CMS domeny, jak i dane logowania do serwera FTP, ale zdarzają się przypadki, kiedy wystarczy jeden z nich. Dane te są niezbędne, abyśmy mogli wprowadzać ulepszenia na Twojej stronie.

Kiedy wysyłamy do naszych Klientów prośbę o przekazanie dostępów, na wielu z nich pada blady strach. Nie wiedzą, gdzie ich szukać, w jakiej formie należy je przesłać i co zawierają.

Zapraszamy na krótki przewodnik po najważniejszych kwestiach związanych z panelem CMS i serwerem FTP.

System CMS

Czym jest CMS?

CMS to skrót od Content Management System, czyli system zarządzania treścią. Pozwala on na dynamiczną edycję treści za pomocą wygodnego panelu administracyjnego. Najpopularniejsze systemy CMS to:

 • WordPress,
 • Joomla,
 • Drupal,
 • ModX.
popularne systemy CMS

 

Co ważne, nie każda strona musi posiadać CMS, a wtedy wszelkie zmiany wykonujemy z poziomu serwera FTP, gdzie umieszczone są pliki z kodem strony. Więcej o serwerze FTP przeczytasz w drugiej części artykułu.

Jakich danych szukać?

Dane, które musimy odszukać, aby przesłać do opiekuna w agencji SEO to:

 • login (user/nazwa użytkownika),
 • hasło (password),
 • adres panelu logowania (np. strona.pl/wp-admin).

 

logowanie do systemu WordPress

 

Gdzie szukać panelu logowania do systemu CMS?

Logowanie do systemu CMS jest najczęściej powiązane z domeną i znajdziemy go pod takimi adresami:

 • domena.pl/wp-admin
 • domena.pl/admin

Co zrobić, jeśli nie pamiętamy hasła do naszego systemu?

Jeżeli nie pamiętamy hasła do systemu CMS, w przypadku WordPressa wystarczy wybrać opcję przypominania dostępu, a zostanie ono wysłane na mail administratora, który został podany podczas tworzenia konta lub instalacji CMS WordPress.

Inną możliwością odzyskania danych dostępowych do CMS jest wykorzystanie do tego serwera FTP. Są to działania na bardziej zaawansowanym poziomie, polegające na przeglądaniu bazy danych, która znajduje się na serwerze.

Serwer FTP

Czym jest serwer FTP? 

FTP to z angielskiego File Transfer Protocol, czyli protokół komunikacyjny, umożliwiający przesyłanie i odbieranie plików z naszego serwera. To właśnie na serwerze umieszczone są pliki dotyczące naszej strony internetowej. Miejsce na serwerze można wykupić wraz z domeną.

Dostęp do serwera pozwala w wygodny sposób przesyłać duże liczby plików np. z własną stroną internetową.

W branży możemy spotkać się także z nazwą hosting. To nic innego jak udostępnianie przez dostawcę usług miejsca na jednym lub kilku serwerach.

Jakich danych szukać?

Dane, które musimy odszukać, aby przesłać do opiekuna w agencji SEO to:

 • adres serwera FTP (host FTP)
 • login (user/nazwa użytkownika)
 • hasło (password)

Gdzie szukać danych?

W momencie wykupienia hostingu, większość dostawców usług internetowych przesyła dane do logowania  w panelu administracyjnym serwera bezpośrednio na nasz adres email.

W tym przypadku najprostszym rozwiązaniem będzie przeszukanie swojej skrzynki mailowej, wpisując nazwę hostingodawcy w wewnętrznej wyszukiwarce poczty.

Jeżeli nie pamiętamy, z usług którego dostawcy skorzystaliśmy, warto spróbować wyszukać swoją domenę na stronie https://who.is, gdzie w polu “nameservers” może pojawiać się informacja o naszym dostawcy usług.

jak odszukać hostingodawcę

 

Gdy nie znaleźliśmy potrzebnych danych na skrzynce mailowej, ale pamiętamy lub odszukaliśmy nazwę firmy naszego hostingodawcy, skontaktujemy się z ich działem obsługi klienta i poprośmy o pomoc we wskazaniu potrzebnych danych.

Poniżej lista popularnych na naszym rynku usług hostingu wraz z kontaktem do ich działu obsługi klienta:

 

Jeśli mimo naszych wskazówek wciąż będziesz mieć kłopot z odnalezieniem dostępów – zwróć się o pomoc do swojego Opiekuna Klienta w Grupie TENSE. Służymy pomocą!

 

Artykuł Ci się spodobał? Udostępnij!