Większość z nas przeczytała już w swoim życiu co najmniej kilka poradników na temat tego, jak stworzyć profesjonalne CV. Mimo to, sporej części aplikacji, które spływają do naszej firmy, wciąż daleko do doskonałości.

Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę zanim wyślemy swoje CV?

Być może poniższe wskazówki pomogą Wam wystrzec się błędów, które zdyskwalifikują Waszą kandydaturę w oczach selekcjonera CV.

Zasady dobrego CV – czyli jak dostać zaproszenie na zgrupowanie kadry

Zacznijmy od tego, dlaczego dobrze przygotowane CV jest tak ważną kwestią w procesie rekrutacji – przecież dopiero na rozmowie rekrutacyjnej mamy okazję naprawdę się zaprezentować. Jednak żeby w ogóle mieć okazję to zrobić, musimy swoim CV przekonać rekrutera, że wiemy, na jakie stanowisko aplikujemy i że mamy odpowiednie kwalifikacje. Profesjonalne CV jest jak dobrze rozegrany sezon, który może zapewnić nam zaproszenie na zgrupowanie kadry narodowej.

Pierwszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać pisząc swoje CV, jest jego prosta i przejrzysta forma. Nie ma sensu tworzyć treści, które zajmą kilka stron. Poprawne CV powinno być ograniczone do 1-2 arkuszy A4 i zawierać informacje najistotniejsze z punktu widzenia danej rekrutacji. Jeśli chcemy skorzystać z dostępnych w Internecie szablonów CV, jest to jak najbardziej dopuszczalne, natomiast dobrze byłoby wystrzegać się przy tym bardzo skomplikowanych i nazbyt oryginalnych form. Najlepiej unikać również niekonwencjonalnych typów i rozmiarów czcionek w naszym jednostronicowym CV, nie wspominając już o błędach językowych, które mogą skutecznie pogrążyć nawet najlepszy życiorys.

Podstawowa zasada tworzenia CV jest w rzeczywistości dosyć oczywista – nasze CV powinno być przede wszystkim napisane pod konkretne stanowisko, na które aplikujemy. Jest to mimo wszystko nadal najczęstszy błąd jaki popełniają kandydaci. Wiadomo, że nie będziemy za każdym razem tworzyć nowego dokumentu, ale powinniśmy pamiętać o tym, aby wprowadzić odpowiednie zmiany przed wysłaniem go do kolejnej firmy. Czasem nawet jeden mały szczegół, jedna dodana informacja może wiele zmienić.

Aplikując na stanowisko grafika czy stażysty w dziale marketingu, powinniśmy wykazać się zdecydowanie większą kreatywnością niż przy pisaniu CV pod kątem rekrutacji na stanowisko asystentki ds. administracji. W przypadku stanowisk, które wymagają od nas umiejętności obsługi programów do tworzenia grafik czy materiałów reklamowych, obligatoryjne jest dołączenie do naszej aplikacji również portfolio. Także stanowiska programistyczne wymagają od nas, abyśmy zaprezentowali rekruterowi próbkę naszych umiejętności. Kandydaci często o tym zapominają, nawet jeśli informacja o konieczności załączenia dodatkowych dokumentów znajduje się w ogłoszeniu.

Czego innego oczekujemy od CV osób aplikujących na stanowiska programistyczne, a czego innego od tych, którzy chcieliby zostać doradcami klienta. Podobnie jest w drużynie piłkarskiej. W przypadku najlepszego snajpera, selekcjonera drużyny bardziej będzie interesowała jego skuteczność w zmierzeniu się z bramkarzem przeciwnej drużyny niż popisy w obronie. Dlatego, jeśli aplikujemy na stanowisko front-end developera, nie musimy się rozpisywać o fakcie, że przez pół roku pracowaliśmy w Call Center, natomiast nie zapomnijmy o tym napisać wtedy, kiedy staramy się o zatrudnienie jako doradca klienta. W przypadku stanowiska handlowego, rekrutera prawdopodobnie mniej będzie interesowało to, że braliśmy udział w różnych warsztatach programistycznych i zrealizowaliśmy projekt związany z branżą IT, natomiast będzie to miało duże znaczenie, jeśli będziemy aplikować na webdevelopera.

Jedną z najważniejszych zasad tworzenia CV jest również to, że powinno ono zawierać prawdziwe informacje. Naciąganie rzeczywistości lub próba zatajenia niektórych niewygodnych faktów (jak np. luki w edukacji) nie ma sensu, ponieważ prędzej czy później i tak będziemy musieli się tłumaczyć z przemilczenia niektórych rzeczy. Jak na boisku, każda zatajona kontuzja w końcu wyjdzie na jaw. Bardzo ważna jest też chronologia podawanych informacji, która czasem zaburza obraz kandydata. Każdego selekcjonera bardziej interesuje to, gdzie zawodnik grał w ostatnim czasie i jakie tam odnosił sukcesy, niż to, w jakich barwach grał 5 lat temu. Najbardziej aktualne informacje powinny zawsze znajdować się na początku życiorysu.

Nagłówek, dane osobowe, doświadczenie zawodowe, itd. – czyli stałe fragmenty gry

Nagłówek

Każde CV, tak jak każdy mecz, musi mieć swój początek. Nagłówek jest więc w życiorysie tym, czym w meczu pierwszy gwizdek sędziego – rozpoczęcie bez tego kluczowego fragmentu gry to oczywisty falstart. Nie zapominajmy więc o tym, aby zawsze umieścić na samej górze naszego życiorysu jego łacińską, pełną nazwę – Curriculum Vitae.

Dane osobowe

Tę część rozpoczynamy zawsze od podania naszego imienia i nazwiska z pominięciem dwóch imion czy naszego nazwiska rodowego. Powinniśmy również pamiętać o tym, żeby zachować dobrą kolejność – najpierw imię, potem nazwisko, nie na odwrót. CV bez danych kandydata to jak zawodnik kadry bez nazwiska i numeru na koszulce.

Data urodzenia
Nie jest to, co prawda, informacja, którą jesteśmy zobowiązani podać w CV, ale jest ona ważna dla rekrutera. Mając przed sobą CV młodej osoby, która nie miała jeszcze okazji nabyć dużego doświadczenia zawodowego, rekruter może odnieść wrażenie, że jest to po prostu kandydat mało aktywny zawodowo. W tej sytuacji, nie mając podanego wieku danej osoby, rekruter nie ma pewności, czy brak większej aktywności zawodowej wynika z młodego wieku, czy też może z przyczyn, na które kandydat ma dużo większy wpływ. Podawanie miejsca urodzenia jest niepotrzebne, ponieważ nie wnosi wiele do aplikacji.

Adres zamieszkania

Jeśli nasz adres zameldowania różni się od adresu zamieszkania, to zawsze lepszym rozwiązaniem jest podanie tego drugiego. W sytuacji, gdy jesteśmy zameldowani w innym mieście, niż obecnie mieszkamy i staramy się o pracę, to podanie adresu zameldowania w CV może zmylić rekrutera. Jeżeli nie chcemy, to nie musimy podawać pełnego adresu zamieszkania. Zazwyczaj wystarczającą informacją jest sama miejscowość, ewentualnie kod pocztowy. Rekruter nie musi przecież znać numeru domu, pod którym mieszkamy. Taka informacja jest istotna dopiero na etapie zatrudnienia.

Numer telefonu oraz e-mail

CV bez podanego numeru telefonu lub adresu e-mail jest właściwie nieważne z uwagi na brak jakiejkolwiek możliwości kontaktu z kandydatem. Zdecydowanym atutem każdej aplikacji jest podanie obu tych informacji. Rekruter, chcąc zaprosić nas na spotkanie rekrutacyjne, zwykle będzie chciał się z nami skontaktować telefonicznie. Często rekruterzy po rozmowie z kandydatem wysyłają również potwierdzenie spotkania wraz z adresem, pod którym mamy się zjawić, natomiast w przypadku braku adresu e-mail w naszej aplikacji jest to utrudnione. Dyktowanie naszego maila przez telefon nie jest dobrym rozwiązaniem. Bardzo ważną kwestią jest również sam adres e-mailowy – zadbajmy o to, żeby był on poważny, najlepiej powiązany z naszym imieniem i nazwiskiem, ponieważ adresy typu: ksiezniczka@ czy przystojny@ nie stawiają nas w dobrym świetle.

Po prawej stronie wymienionych przez nas danych osobowych i kontaktowych powinniśmy również zamieścić nasze zdjęcie. Nie jest to oczywiście wymagany składnik CV, a raczej szansa dla nas na zrobienie dobrego wrażenia. Profesjonalne zdjęcie w schludnym stroju i delikatnym makijażu zdecydowanie poprawi jakość naszej aplikacji. Jeśli jednak nie posiadamy takiego zdjęcia i wybieramy między żadnym, a przypadkowym zdjęciem z wakacji czy imprezy, to wybór powinien być oczywisty – żadne.

books-1012088_640

Wykształcenie

W tej części trzymamy się jedynie informacji sięgających maksymalnie liceum lub technikum. Najważniejszym elementem są zazwyczaj studia, edukacja policealna itp. Kolejność wymieniania informacji w CV powinna być zawsze taka sama – najwyżej umieszczamy te najbardziej aktualne. Wpisując naszą edukację do CV, powinniśmy zawsze zaczynać od dat (same lata zdecydowanie wystarczą), po których dopisujemy nazwę szkoły, a następnie kierunek studiów bądź specjalizację. Jeśli jesteśmy w trakcie nauki, to powinniśmy wpisać planowany rok jej ukończenia.

Doświadczenie zawodowe

W tym przypadku, podobnie jak przy wykształceniu, informacje wypisujemy w kolejności chronologicznej, pamiętając, aby najbardziej aktualne dane były zawsze na samej górze. Zła chronologia w CV to w każdym przypadku żółta kartka dla kandydata. Przy wypisywaniu naszego doświadczenia zawodowego również zaczynamy od daty (w tym przypadku oprócz roku zatrudnienia powinniśmy wpisać również miesiąc), podając następnie nazwę firmy oraz zajmowanego przez nas stanowiska. Tu mamy również okazję do małej korekty informacji w zależności od stanowiska i firmy, do której aplikujemy. Możemy pominąć nieistotne z tego punktu widzenia doświadczenie zawodowe (aplikując na specjalistę w branży IT nie zamieszczajmy informacji o tym, że kilka lat temu byliśmy np. kelnerem, bo nie ma to żadnego związku z zawodem, który chcemy teraz wykonywać). Ważnym aspektem tej części CV jest również krótkie opisanie naszych obowiązków na danym stanowisku (jeśli pokrywają się z obowiązkami wymaganymi na stanowisku, na które aplikujemy, to dobrze, żeby rekruter o tym wiedział).

Szkolenia/Certyfikaty

Jest to część, która nie zawsze musi znaleźć się w CV. Możemy jednak ją w nim umieścić, jeśli chcemy pochwalić się uczestnictwem w istotnych, z punktu widzenia naszej kariery zawodowej, szkoleniach, warsztatach czy konferencjach. Nie ma to wielkiego wpływu na postrzeganie naszego doświadczenia, ale może zasugerować rekruterowi, że jesteśmy osobą, która stawia na własny rozwój i chce uczyć się nowych rzeczy.

Jeśli zdobyliśmy jakieś certyfikaty, to także dobrze jest się nimi w tej części pochwalić – zwłaszcza, gdy aplikujemy np. na stanowisko, na którym wymagana jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego, a my posiadamy certyfikat potwierdzający takie kwalifikacje. Sukcesy zawodowe piłkarza zawsze będą interesowały selekcjonera.

Dodatkowe umiejętności

W tej części powinniśmy umieścić informacje o naszych umiejętnościach twardych, takich jak: znajomość (oraz stopień jej zaawansowania) różnych programów/systemów komputerowych lub języków obcych, a także uwagi o umiejętnościach miękkich: komunikatywności, punktualności, systematyczności czy dobrej organizacji pracy. Przy wypisywaniu naszych umiejętności zwróćmy szczególną uwagę na te, których szuka nasz potencjalny pracodawca. Jeśli je posiadamy, to zdecydowanie powinniśmy się nimi pochwalić.

Zainteresowania

Nie lekceważmy tej części naszego CV. Oczywiście to, czym się interesujemy, nie zapewni nam zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną, ale nie zaszkodzi pokazać chociaż ułamka naszej prywatności. Być może nasze zainteresowania są na tyle ciekawe i oryginalne, że znajdzie się okazja do tego, aby dyskusją na ich temat rozluźnić nieco atmosferę na rozmowie rekrutacyjnej. ;) Bądźmy jednak konkretni i zwięźli (pamiętajmy, że prawdopodobnie nie mamy już za dużo miejsca na naszej kartce A4). ;)

Nigdy nie zapominajmy o dodaniu na końcu CV klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz o wysłaniu CV w formacie pdf.
Brak zgody czy plik zapisany w formacie, którego nie da się otworzyć, to czerwona kartka dla kandydata.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Wam stworzyć wzorowe CV i dostać wymarzoną pracę. Zapraszamy do sprawdzenia naszych aktualnych ofert pracy! Powodzenia! :)

Droga do podstawowego składu – czyli jak podbić serce selekcjonera dobrze przygotowanym CV
Oceń wpis
Artykuł Ci się spodobał? Udostępnij!