Menu
Wróć do listy wpisów
Marketing
Strona główna > Blog > Czego szukaliśmy w 2016? Działo się sporo…

Czego szukaliśmy w 2016? Działo się sporo…

Czego szukaliśmy w 2016? Działo się sporo…

Prawda jest taka, że w 2016 działo się naprawdę sporo. Wybory prezydenckie w USA, Igrzyska w RIO, EURO w piłce nożnej, a to zaledwie wierzchołek góry lodowej. W ramach podsumowania w niektórych przypadkach porównamy sobie to, o czym mówił świat z tym, czego byliśmy ciekawi w Polsce.

Jaki był rok 2016? Google prawdę Ci powie!

…and the winner is – Pokemon GO!

Zarówno w Polsce, jak i na świecie w tym roku w TOP5 wyszukiwań znalazło się Pokemon GO. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest ta aplikacja i do czego służy. Mimo malejącej już popularności, była fenomenem i skradła serca użytkowników na całym świecie.

Globalnie ciekawość wzbudził też iPhone7, a wielu fanów wspominało swojego idola Prince’a, który zmarł w tym roku. Oczywiście trzeba też wspomnieć o Donaldzie Trumpie, który wygrał wybory prezydenckie i został 45. prezydentem USA.

W Polsce królowały wydarzenia sportowo-rozrywkowe, jak Euro 2016, Igrzyska w Rio czy też Eurowizja. Ciekawostką jest spora wyszukiwalność gry Slither, która jest swego rodzaju adaptacją prekursora gier na komórkę, znanego wszystkim SNAKE’a, z tą różnicą, że gramy tu online z innymi użytkownikami.

Na świecie: 1. Pokemon Go, 2. iPhone 7, 3. Donald Trump, 4. Prince, 5. Powerball.

W Polsce: 1. Euro 2016, 2. Pokemon Go, 3. Slither.io, 4. Rio 2016, 5. Eurowizja 2016.

Filmy – Deadpool

Jeżeli chodzi o najczęściej wyszukiwane filmy, to absolutnym TOP1 w 2016 był film Deadpool. Generalnie, analizując wyszukiwalność, można powiedzieć, że na świecie rządzą filmy o superbohaterach, ale najpopularniejszym z nich okazał się ten, który wszystkich pozostałych supermenów traktuje dość prześmiewczo. Subiektywnie, w rankingu tym zabrakło kilku moich faworytów, ale Deadpoola mogę polecić z czystym sumieniem. Jeżeli ograniczymy ranking do Polski, to nie da się ukryć, że nadal wspieramy swoich i do gustu przypadły nam najbardziej produkcje takie jak Wołyń czy Planeta Singli.

Na świecie: 1. Deadpool, 2. Legion Samobójców, 3. Zjawa, 4. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów, 5. Batman v Superman.

W Polsce: 1. Deadpool, 2. Gwiezdne Wojny, 3. Wołyń, 4. Planeta Singli, 5. Legion Samobójców.

Ludzie

Człowiek roku według magazynu Time: Donald Trump. Człowiek roku według wyszukiwarki Google: Donald Trump. Można powiedzieć, że amerykański miliarder bierze wszystko, jednak równie często poszukujemy informacji o tych, których już z nami nie ma. W tym roku z dużym smutkiem żegnaliśmy takie osoby, jak Prince, David Bowie, Alan Rickman czy Muhammad Ali.

1

Na świecie: 1. Donald Trump, 2. Hillary Clinton, 3. Michael Phelps, 4. Melania Trump, 5. Simone Biles.

W Polsce: 1. Donald Trump, 2. David Bowie, 3. Prince, 4. Ewa Tylman, 5. Maria Czubaszek.

Najczęściej wspominani: 1. Prince, 2. David Bowie, 3. Christina Grimmie, 4. Alan Rickman, 5. Muhammad Ali.

Seriale i muzycy

2

Wyniki wyszukiwań wśród seriali raczej nie dziwią – wszystko zgarniają superprodukcje Netflix i HBO. Gatunek tych seriali (science-fiction) sugeruje, że wieczorami lubimy oderwać się od rzeczywistości i puścić wodze fantazji.

Seriale: 1. Stranger Things, 2. Westworld, 3. Luke Cage, 4. Game of Thrones, 5. Black Mirror.

Muzycy

Wśród muzyków, jak dla mnie zaskoczenie – Celine Dion, która wydała w tym roku nową płytę. Pozycje Google nie pokrywają się jednak z tym, co obserwuję w Spotify czy YouTube (na bazie toplist na świecie). Dla przykładu w Spotify (Top Tracks of 2016) przewijają się raczej tacy artyści jak: Adele, Twenty One Pilot, The Weeknd, Drake czy Coldplay. Co ciekawe, na wyżej wymienionej playliście nie występuje ani jeden z artystów z TOP5 wyszukiwanych w Google.

Najczęściej wyszukiwani: 1. Céline Dion, 2. Kesha, 3. Michael Bublé, 4. Creed, 5. 'ディーン フジオカ (Dean Fujioka).

Wiadomości globalne i ranking piłkarzy reprezentacji Polski

W 2016 cały świat okazał zainteresowanie wyborami w USA, Igrzyskami w Rio czy Brexitem. Niepokój w nas wzbudzały takie wydarzenia, jak strzelanina w Orlando czy wirus Zika.

Wiadomości globalne: 1. US Election, 2. Olympics, 3. Brexit, 4. Orlando Shooting, 5. Zika Virus.

3

W Polsce dodatkowo sporo emocji dostarczyli nam reprezentanci Polski w piłce nożnej. Niewątpliwie największym wygranym na promocję własnego nazwiska okazał się Michał Pazdan, przed którym ponoć sam Cristiano Ronaldo chowa się po kątach.

Piłkarze reprezentacji Polski w piłce nożnej: 1. Robert Lewandowski, 2. Kuba Błaszczykowski, 3. Michał Pazdan, 4. Grzegorz Krychowiak, 5. Arkadiusz Milik.

Podsumowując

Na nudę w minionym roku raczej nie mogliśmy narzekać. Zapewnił on nam wiele atrakcji sportowych, politycznych, a na dokładkę rozrywkę w postaci gier na smartfony. Były też ciekawe produkcje filmowe i telewizyjne. Niestety wszystko to przeplatane było mniej przyjemnymi akcentami. Na pewno 2016 obfitował w wiele wydarzeń, a jedyne czego moglibyśmy sobie życzyć (i czego osobiście Wam życzę) to, by w następnym roku było jak najwięcej tych pozytywnych. Więcej na: Rok 2016 w wyszukiwarce – Cały świat Rok 2016 w wyszukiwarce – Polska