Menu
Wróć do listy wpisów
HR
Strona główna > Blog > Ćwiczenia za biurkiem, czyli jak dbać o dobre samopoczucie

Ćwiczenia za biurkiem, czyli jak dbać o dobre samopoczucie

Ćwiczenia za biurkiem, czyli jak dbać o dobre samopoczucie
Chęć odnoszenia sukcesów w życiu zawodowym wymaga pracy na najwyższych obrotach. Łatwo w takiej sytuacji przesadzić, zapominając zarówno o swoim ciele, jak i stanie ducha, który jest konieczny dla zachowania równowagi. Statystyki nie kłamią: ponad 50% Polaków żyje w stresie, co ma ogromny, negatywny wpływ na efekty naszych działań. Warto zastanowić się nad tym, czy wystarczająco dbamy o siebie i co możemy zrobić, by nie tylko poczuć się lepiej, ale też osiągać lepsze wyniki. Praca w biurze wiąże się ze szczególnym rodzajem zagrożenia. Nie ma chyba osoby, która po 4 godzinach patrzenia w monitor nie uskarżałaby się na napięcie i ból w szyi, którym towarzyszy ogólny dyskomfort. Warto zdać sobie sprawę z tego, że czasami wystarczą drobne czynności czy ćwiczenia, które pozwolą nam na zachowanie dłuższej świeżości umysłu i dobrego samopoczucia w pracy. Poniżej przedstawiam dwa zestawy ćwiczeń, które pozwolą nam wychodzić z pracy z uśmiechem na ustach.

Uwolnij napięcie i ból szyi

3 powtórzenia, 2 minuty przerwy między powtórzeniami Ból szyi jest jednym z najczęstszych powodów narzekania pracowników biurowych. Wpatrując się w monitor, napinamy wciąż tę samą partię mięśni. Poniższy plan treningowy jest nie tylko sposobem na rozładowanie napięcia i stresu, ale może być również dobrym wprowadzaniem do popołudniowych ćwiczeń. 1. Odchylamy głowę w przód i w tył – 10 razy. 2. Odchylamy głowę w prawo i w lewo – 10 razy. 3. Robimy 10 skrętów szyi. 4. Napieramy rękoma na głowę z tyłu i z przodu przez 10 sekund. 5. Napieramy rękoma na głowę z lewej i z prawej strony przez 10 sekund. 6. Napieramy rękoma na szczękę z lewej i prawej strony przez 10 sekund. neck

Trening biurowy

I poziom trudności: 3 powtórzenia, II poziom: 5 powtórzeń, III poziom: 7 powtórzeń; 2 minuty odpoczynku pomiędzy powtórzeniami Nawet będąc w biurze, możesz wykonać parę ćwiczeń, które pobudzą Twoje ciało i umysł do dalszego wysiłku. Wymaga to jedynie odrobiny wolnego miejsca. Spróbuj, a zobaczysz, że będziesz osiągać lepsze rezultaty w pracy. 1. Przysiady do poziomu krzesła – 20 razy. 2. Ściąganie mięśni klatki piersiowej – 20 razy. 3. Prostowanie i krzyżowanie rąk – 40 razy. 4. Naprzemianstronne prostowanie nóg – 40 razy. 5. Wypady z wykorzystaniem krzesła – 10 razy. 6. Prostowanie i podciąganie nóg – 10 razy. 7. Rozciąganie mięśni szyi z wykorzystaniem rąk – 20 razy. office Oczywiście, tak jak wspomniałem we wstępie, łatwo zapomnieć o odrobinie aktywności w codziennej rutynie. Wystarczy jednak małe przypomnienie, np. w kalendarzu Google (wykorzystujące nową funkcję wyzwań), aby wyrobić w sobie nawyk i poczuć się w pracy lepiej. Wszystkie przedstawione ćwiczenia pochodzą ze strony darebee.com, na której można znaleźć pozostałe zestawy z serii 100 planów treningowych. Do ich wykonywania nie jest potrzebny specjalny sprzęt, a jedynie odrobina chęci.